O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SRPEN 1969 – KONEC NADĚJÍ 2. PDF Tisk E-mail
Neděle, 18 srpen 2019
Tak, a teď tu o normalizaci… Musíme si uvědomit podstatu celého paradigmatu, systémovou situaci totalitního režimu. Vše bylo v rukou vládnoucí kliky, tedy předsednictva Ústředního výboru strany. Nebyla žádná jiná alternativní moc a tlak vykonávali jen příkazy z Moskvy. Nikdo jiný. Hokejové události, když lidé oslavovali vítězství československé reprezentace nad SSSR v hokejovém zápase příliš okatě a dokonce ještě i sdělovací prostředky o tom referovaly s neskrývanou radostí, bylo dáváno za vinu Dubčekovi.

 

 

 

 

 

 

 

Související obrázek

Jakoby Dubček mohl za smýšlení lidu. Jakoby on je mohl změnit. Naposledy ještě Dubček mluvil dosti otevřeně a nekritizoval jednání lidí, gratuloval československé reprezentaci k vítězství. To bylo naposledy. Naposledy a navždy. Od dubna byl konec.

Dubček dostal poslední výstrahu. Od dubna byl už jen předsedou Národního shromáždění, což byla v totalitě naprosto zanedbatelná funkce, a už šlapal v linii. Nechal odhlasovat v Národním shromáždění řadu opatření proti svobodě slova i jednotlivce.

 

 

Postupně byl odstaven i on a strávil 20 let v domácím vězení. Na každého odpůrce došlo. I na ty drobné straníky, kteří se zúčastnili „obrodného procesu“.

 

Je to varující proces směřující do temnot, jehož metodou je politická korektnost podle mocenského zadání. Podle normálního uvažovaní, které asi zaujme většina současníků, to tak být nemuselo, nezískal tím nikdo nic (proč nepřijali Štrougalovu verzi?). Jen jsme 20 let prožili v režimu, který byl už předem zcela jasně neschopný a historicky odepsaný, ruský stát se diskreditoval v celém světě, český a ruský národ se rozeštvaly na celou epochu. Buď to bylo neuvěřitelně hloupé, nebo neuvěřitelně účelové.

 

  Tuhost režimu dokazuje další příhoda: „Na jaře 1972 bylo zastaveno vydávání Svobodových pamětí: Cestami života, které straničtí ideologové a sovětská ambasáda hodnotili jako protistranické a zneužitelné nepřátelskou propagandou, jelikož se jim dostalo chvály v západních i exilových médiích.“ Tak si představme, že ani prezident se nemohl svobodně vyjadřovat (náš současný prezident má k dispozici alespoň soukromou televizi).

 

 

Poučení z krizového vývoje

 

Výsledek obrázku pro poučení z krizového vývojeV prosinci r. 1969 potom vyšla brožurka Poučení z krizového vývoje. Tam už jsou jen floskule a soustava propagandy a lží. Tam už byli obviněni všichni, kdo nějak „selhali“ v komunistickém fundamentu. Už se čekalo jen na prověrky a vyhazovy ze strany.

Dalo se jen nějak „stáhnout“ do minisvěta. Všichni věděli, že režim je na hony vzdálen lidské přirozenosti, věděli to i komunisté, věděli, že jeho ideologickou vizi nelze uskutečnit, nebylo za co bojovat, bylo možné pouze přežívat a čekat na konec.

 

Za této situace téměř absolutní nesmyslnosti, nepravdivosti a nereálnosti vykrystalizovali se tito ideologičtí obhájci komunistického režimu:

1/ Nemyslící ideologičtí roboti bez svědomí a humanity, v podstatě mentální zločinci.

2/ Tvořitelé nepřítele, kteří žili ve svém omezeném světě a bojovali proti západním imperialistům a domácím protisocialistickým živlům. Tito, pokud to mysleli vážně, se obvykle zhroutili poznáním reality západní Evropy. Někteří svůj blud nechtěli opustit a fantazírovali.

3/ Zachraňovatelé, kteří pokud mohli něco říci, vyjádřili, že jinak to nejde a že oni prostě jen zachraňují, aby to nebylo horší. Mezi ně patřil asi i Husák.

 

 

  Vzepětí lidové vůle a využití chvilkové svobody v r. 1968 bylo přirozeným procesem, v žádném případě to nebyl „krizový vývoj“, byl to vývoj ke svobodě a demokracii, tedy k tomu, co reprezentuje pokrok. Naopak navracení totality byla devoluce do středověkého temna. Krizový vývoj je vždy omezování svobody, nikoliv naopak. A poučení z tohoto vývoje platí obecně, platí s jinými kulisami také pro současný krizový vývoj.

 

  První dvě skupiny ideologů (ovšem jiných ideologií) existují i dnes, první jsou aktivisté nebojící se násilí a dokonce tvrdící, že diktát je nutný k dosažení cíle - obvykle evropského univerzalismu, multikulturalismu, gendrismu. Druzí vytváří a nadsazují existenci nepřátel prezentovaných jako nacionalisty, komunisty, xenofoby (jak podobné s „kontrarevolucí“!). S postupující totalitou vzniká i třetí skupina, která vytváří z některých sdělovacích prostředků jakési Rudé právo, kde mezi řádky občas propustí pravdivou informaci nebo nechají promluvit nekonformní osobu, prostě něco jakoby „zachraňují“, vytváří zdání svobody a plurality nějakým ústupkem.  Postupující totalita má svoje zákonitosti, a v rámci lidské přirozenosti se lidé chovají vždy velmi obdobně.

 

Daleko větším poučením než r. 1968 je pro nás dnes r. 1969, protože připomíná svým korektním ustupováním dnešek, kdy se korektnost opakuje třeba mnohem pomaleji a s jinou ideologickou náplní.

 

 

Literatura:

Michal Macháček – Gustáv Husák – Vyšehrad 2017

Lubomír Štrougal – Paměti a úvahy – Epocha 2009

Vlastimil Podracký

 

 

 

 

Komentáře (15)add feed
... : Mikin4
Clanky pana Podrackeho jsou zajimave tim ze je ctete v ocekavani, kdy prijde ocekavany kotrmelec, ktery jest mozno tez nazvati myslenkovym zkratem. Tentokrat musel trpelivy ctenar cekat az na posledni dva odstavce.
Zato nebyl zklaman. Dle vseho nacionaliste, komuniste a xenofobove neexistuji, ale jsou vymysleni. Podobne jako byli vymysleni v dobach komunisticke diktatury kontrarevolucionari. Diktatura i demokracie se od sebe jak se zda prilis nelisi, jsou to podle Podrackeho jen "jine ideologie". A za opetny, pomaly nastup totality nejsou zrejmne odpovedni stari komousi a estebaci, kteri dodnes sedi ve vedoucich pozicich jako zaba na prameni a kteri vladnou pomoci rozdelovani naroda. Ale naopak jacisi politicti korektnici, kteri maji tu drzost se proti silicimu nacionalismu, fasismu, ospravedlnovani komunistickych zlocinu a nabozenske intoleranci ozvat. smilies/shocked.gif
srpen 19, 2019 02:37
... : mila1
No přemohla jsem se a ten článek si přečetla, ale stejně jako Mikin jsem čekala nějaký myšlenkový veletoč, který pan Podracký s faktami většinou vyvede. No a zarazila mne hned věta
Tak si představme, že ani prezident se nemohl svobodně vyjadřovat (náš současný prezident má k dispozici alespoň soukromou televizi).

To je tedy perla smilies/cheesy.gif

No a poslední větě v článku opravdu nerozumím, najde se někdo, kdo mi to objasní? Kdo korektně ustupuje a komu..?
srpen 19, 2019 08:15
... : doktor
Nechci urážet,ale Vlastu nečtu.

srpen 19, 2019 09:05
... : NČ.
Proč, doktore? Nemusíš souhlasit, ale vědět bys měl.
Tím i odpovídám na dotaz "pravdy a lásky", proč koukám na zprávy i publicistiku v ČT.
srpen 19, 2019 15:19
... : NČ.
Zrovna nedávno, při výkopu Václava Klause ml. z ODS, jsem si vzpomně na zlatý slova s. Husáka:
"Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť."
Teď to, myslim, čeká i Foldynu od socanů.
srpen 19, 2019 15:24
... : *deeres*
Kdo nechce číst, nečte! Kdo nechce vědět, neví! Kdo nechce slyšet, neslyší! Kdo nechce rozumět, nerozumí! A pak jsou jedinci, kteří by chtěli porozumět, ale neumí si dát dvě a dvě dohromady.

1. května 2004 se Česká republika stala plnoprávným členem Evropské unie, po předchozím proběhnuvším hlasování, kdy nadpoloviční většina občanů byla pro vstup.
Stanovy EU, které platily v roce 2004 se změnily Lisabonskou smlouvou, která byla Českou republikou ratifikována v roce 2009. Změnila se pravidla, která v rozhodování o EU posílila velké země a nám postupně ubírá naši suverenitu. To měl zřejmě na mysli pan Podracký poslední větou.

Stručně řečeno, panu Podrackému, stejně tak jako mně, vadí masírka Bruselu.
srpen 19, 2019 16:34
... : Mikin4
Rozdil je NČ v tom, ze na Juniora ani na Nocniho vlka po vyhazovu neceka zadnej uranovej dul. Dokonce ani kotelna na Volodovy poskoky neceka.
Co se jakesi "masirky Bruselu" tyce, jde o toliko o cisi fantazii. Brusel zadna media nevlastni ani neovlada.
srpen 19, 2019 17:28
... : *deeres*
Media ne, pravomoce ano a i kdyby všichni naši zástupci hlasovali ve prospěch našeho státu (a to dost často ne), tak nás větší státy vždycky převálcují.
srpen 19, 2019 18:46
... : mila1
NČ: jestli jsi myslel tou "pravdou a láskou", které odpovídáš na dotaz, proč se dívaš na ČT1, když tě tak štve, mou osobu, tak urazit mne opravdu nemůžeš. Je mi jasné, že jste celí nesví, že na Kudlanku začali chodit i lidi, kteří se na čas odmlčeli a nemůžete tady jet tu svou "pravdu" v klidu a pokoji.
Jsem ráda, že se víc zapojil Krakonoš a že se ozývá i Mikin. Třeba se ozvou i další a Kudlanka se zase stane forem, kde bude zastoupení obou půlek názorového spektra v rovnováze. Protože tady na mne v poslední době padala hodně velká tíseň z názorů, které tady převažovaly a na které už lidi ani radši nereagovali, protože to nemělo smysl. Pěkný den smilies/smiley.gif
srpen 20, 2019 12:14
... : Mikin4
Me se milo1 docela libi, ze ta slova pana Havla dosud rezonuji a podle vseho jen tak neprestanou. smilies/smiley.gif
Doufejme ze mas pravdu a znovu se zde rozjede opravdova diskuse. Ja uz napsal Katrin.
srpen 20, 2019 17:12
... : mila1
Mikin: proto taky říkám,že mne to nemůže urazit, ikdyž je to myšleno posměšně.
srpen 20, 2019 19:21
... : kyttka - nepřihlášená
Já jsem asi fakt blbá, já to přečetla 3x a stejně to nechápu... smilies/sad.gif
srpen 20, 2019 20:00
... : mila1
kyttka: nechápeš článek pana Podrackého?
srpen 20, 2019 20:21
... : mila1
Podle mne pan Podracký zapomněl mimo jiné zdůraznit,že oproti srpnu 1968, kdy sem vtrhli rusáci, byl srpen 1969 ještě horší,protože do demonstrujících Čechů stříleli československé lidové police a zasahovala i armáda.Česká armáda.
srpen 20, 2019 20:26
... : kyttka
Mila1, ano, vůbec nechápu, co tím chtěl básník říct.
srpen 20, 2019 21:52
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]