O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK S TÍM ATOMEM? PDF Tisk E-mail
Neděle, 14 červenec 2019
Výsledek obrázku pro atom"Koho to baví, pečovat o svoje zdraví, aby až bude líp na tom, ho dřív než šlak trefil atom."  Tak se zase otevírá záležitost dostavby, spíš ale náhrady, jaderných bloků v Dukovanech. Pro mě to je záležitost veskrze ošemetná, dost neprobádaná. Ale tak nějak tuším, že jakási jaderná reakce má ohřát vodu, změnit ji v páru, pak tou párou roztáčet turbíny, od toho pak roztáčet alternátory (nebo dynama, to je fuk) a pohybem magnetickýho pole kolem vodiče vyrábět elektrickou energii.


 

 

 

 

Takže - určitě ne vyrábět energii! Jen změnit jadernou energii na tepelnou, tu změnit na mechanickou a pak tu mechanickou přeměnit na elektrickou. Takže absolutně nic novýho po více než 100 let, jen způsob ohřátí vody je odlišnej. Století páry se nám teda prodlužuje na dvěstěletí. Účinnost těch několika přeměn je ve výsledku už přes sto let zhruba stejná, cca 30%. Tedy procento energie z procesu vystupující, oproti 100 proc. energie do procesu vstupující. Zbylých 70 procent je prakticky naprosto nevyužitých.

 

Zaráží mě ta suverénní sebejistota odborníků, s kterou prosazujou nutnost výstavby dalšího bloku v Dukovanech, prý asi za 250 miliard, to ale víme, např. podle tunelu Blanka, že bude přinejmenším dvojnásobek. Začít produkovat elektrickou energii to má cca kolem roku 2045. Oni to mají nějak spočítaný, o tom nepochybuju. 

 

 

Výsledek obrázku pro dukovany reaktor

 

 

 

Ale proč to vlastně celý píšu. Já totiž nevěřím tomu, že za 30 let věda a technika nepokročí. A už vůbec odmítám, dívat se na svět techniky za 30 let dnešníma očima. Jistě, já se toho nedožiju, ale zato jsem se dožil nejpřevratnější revoluce v dějinách vůbec - digitalizace.  Během skutečně jen několika pár let se změnilo úplně všechno. A s tím defacto skončilo i úplně všechno analogový, i to, co jsme doposud považovali za nejnovější technický výdobytky.

 

 

Související obrázek

 

 jaderné elektrárny ve světě

 

 

A tak mi připadá plánování výstavby jaderný technologie, potřebný za 30 let, nějak podobně, jako by bylo třeba kolem r. 1980 plánování a realizace výstavby ohromný fabriky na analogový foťáky, filmy, papíry, vývojky, ustalovače, zvětšováky, sušičky, leštičky, atd ... A je to jen pár let, a kdo dneska, po cca dvaceti až třiceti letech, používá analogovou technologii? Sotva pár fajnšmekrů a nostalgiků.


Já prostě nevěřím, že při tak akcelerovanym vědeckym poznání, který je v posledních letech, nebude za třicet následujících let vymyšlenej buď úplně jinej zdroj el. energie bez páry (!!!) a s nesrovnatelně vyšší účinností; popř. dostatečná akumulace sluneční energie, doteď využitý sotva z jednoho procenta.

 

A to už radši vůbec nerozebírám další théma, proč by nakonec výsledkem všeho snažení musela bejt némlich energie elektrická. Dneska si to sice jinak, než dráty na sloupech a ve zdi, neumíme představit, ale za 50 let...???

 

 

Brejden všem,

Pepa

 

 

Komentáře (11)add feed
... : mamča
Nepředstavuju si, co bude za 50 let, protože to už budu čuchat ke kytičkám zespoda. Ale děsí mě, jak jsme čím dál víc závislí na energiích, zejména elektrické. (Neříkali nám náhodou, že až se postaví Temelín, že budeme mít elektřiny dost a že tudíž bude levná ?) Mládežnické úderky protestují proti změně klimatu, občas se někdo přiváže ke komínu tepelné elektrárny, ale první, co je zajímá když někam přijedou, kde si dobít mobil a jestli je tam wifi.
Bez nových technologií nedokážou žít, ale kolik energie a nerostných surovin se musí vytěžit a vyrobit, aby si mohli strčit do kapsy ten vysněný mobil, to jim nějak uniká.
červenec 15, 2019 07:53
... : *deeres*
Kdoví, co nás ještě čeká? Přijde něco nového a zase se napakuje nějaká mafie a výsledek? Energii budeme mít ještě dražší.
Ono nestačí že si teď platíme solární mafii. Vitáskovou soud nakonec v té absurdní kauze osvobodil, původně jí hrozilo 8,5 roku nepodmíněně. Potrestání solárních baronů, co se na nás pakují, je nulové.
Teď jsou na pořadu dne biometanové stanice. Máme se na co těšit. Pokud to byla nějaká místní bioplynka, která vyráběla energii z vlastních zdrojů, proč ne? To je v pořádku.
Ale nový trend získávání energie je biometan. Vláda se od roku 2021 chystá zavést novou provozní podporu pro výrobny biometanu, jejíž výše by se mohla vyšplhat až na miliardy korun.
Jak to bude probíhat? Zdrojem bioplynu je chlévská mrva, ale kde jí vzít, když jsme zredukovali chovy. Jednoduché rešení, budeme ta hovna dovážet. Můžete se těšit, až vám za barákem postaví bioplynovou stanici a zdroj energie vám budou vozit kolem barák a ještě si to zaplatíte ve formě poplatku za energii.


červenec 15, 2019 08:45
... : d@niela
Kdysi dávno, když se konávaly sešlosti a přednášky o Civilní obraně, jak jinak, než povinné, zúčastnila se jedné i moje maminka milovaná.
Pamatuju si na její vyprávění o tom, co tam zažila, dodnes. A to mi tehdy bylo něco kolem patnácti...

Přišel tam a přednášel jakýsi poučený pán, který publiku vysvětloval, co je atom a jak se chovat při atomové válce. Po pečlivě provedené prezenci, kdy si na extra papírek vypsal nepřítomné, začal:

"Vidíte?", natáhl k nim ruku. "Nic nevidíte! Ano, tak to je atom, soudruzi, a na ten si musíme dávat pozor!"
No, pak byla ještě přednáška, co si na sebe navléknout, když vybouchne atomovka, kam se poté schovat, co dělat... Nesmírně poučné. Průšvih byl, že tenkrát o tom nikdo nic moc nevěděl, všichni se báli všeho a všech, takže smát se tomu si člověk mohl dovolit jen v noci pod peřinou.

smilies/cheesy.gif
červenec 15, 2019 09:47
... : mamča
*deeres* Tady v sousední obci mají kotelnu na bioplyn. Díky rozvodu tepla topí celá obec skoro zadarmo.
Ovšem vedle bioplynové stanice mají kravín, který zásobuje kotelnu palivem. Takže jim tam v zimě nesmrdí žádné komíny, ale ten kravín taky nevoní. smilies/wink.gif
červenec 15, 2019 10:11
... : *deeres*
Tenhle byznys se má v blízké budoucnosti rozjet ve velkém, za podpory státu.
Bioplynky jedou na místní zdroje, nacpe se do nich ledacos, ale i tak to nestačí a na nakrmení se často používá záměrně shnilá kukuřice. Výsledkem je teplo a elektrická energie, která jde do sítě.

Počítá se s tím, že bioplynky se přestaví na biometanové stanice. Biometan je vyšší level. Tady už se produkuje čistý plyn. Podle plánu státu shrnutých v dokumentu Rozvoj podporovaných zdrojů energie do roku 2030 z dílny Ministerstva průmyslu čekají biometan léta štědré podpory. Už v roce 2021 by měla nastartovat na stovkách milionů korun ročně a do konce dekády se vyšplhat až k 8,7 miliardy korun, na kterých se pak udrží minimálně dalších deset let.

Není však biometan jako biometan, některý je zelenější. Zásadní roli hraje to, z čeho je vyráběn. Evropská unie dávno ustoupila od paliv vyráběných z potravinářských surovin, jejichž masivní pěstování má fatální důsledky na krajinu. Většina existujících českých bioplynek však jede právě na kukuřici. A takový biometan bruselští úředníci mezi zelený plyn nezapočítávají. Na to je potřeba biometan z odpadů, neboli biometan druhé generace. Už dnes je pro některé stanice problém sehnat dostatek odpadů, i když o ně mají zájem. A tak už se brzy dočkáme toho, že hovnocucy budou brázdit dálnice, ale i místní silničky z Polska do biometanových stanic k nám.červenec 15, 2019 11:34
... : doktor
Jojo Pepo ono je to dost vošemetný.Je to pár dní co u elektrárny na uhlí demonstrovali pošahanci.pošahanci názorově jinde, z druhé strany hranice,ale naše zase demonstrují proti jádru.Osobně si myslím,že dobře "ošéfovaná" výroba el. energie z jádra je nejekologičtější a nejlacinější.Hlavně méně emisí a šetří zásoby uhlí.
červenec 15, 2019 12:28
... : Josef Kouba
V roce 2012 se začaly objevovat zmínky o Nadaci Kesche, která nabídla všem státům informace o alternativní energii. První setkání v Bruselu 21.4.2012 a druhé 21 září. 2012. Vlády se zachovaly kysele.
Vědec Mehran Kesche pochází z Iránu žije v Belgii, vynalezl nový způsob získávání energie, jež je na principu plasmy a následovného uvolnění dynamických magnetických polí. Od prvního dne roku 2014 jsem o Nadaci Kesh již neslyšel.
Našel jsem zajímavé vyjádření pana Dr. Steven Geer, k alternativní energii a proč se nemůžeme radovat z tak převratného vynálezu.
Dr. Steven Greer: Existují určité geopolitické a finanční struktury, které by rozhodně neuvítaly náhradu za ropu. Můžeme dokázat, že už máme k dispozici kompletní náhradu za fosilní paliva.červenec 16, 2019 06:00
... : NČ
Hm, Pepo. Konkrétně o tomhle nic nevím. Taky ovšem myslím, že něco už bylo vymyšlený, jen prakticky zatím neproveditelný.
Proti tomu se mi ale míhá jakýsi argument - sice chápu, že dokonalejší zdroj není v zájmu celýho těžařskýho a zpracovatelskýho průmyslu, ale řekl bych, že kdyby něco, se skutečně reálnym výhledem, existovalo, šli by to toho určitě Číňani, kteří na nějaký zájmy těžařských lobby kašlou zvejšky. A možná i Rusáci. Ti jsou sice na exportu ropy a plynu závislí, ovšem lacinej a skutečně účinnej novej zdroj by jim dodal ohromnou sílu.
červenec 16, 2019 07:38
... : NČ
Hm, Pepo. Konkrétně o tomhle nic nevím. Taky ovšem myslím, že něco už bylo vymyšlený, jen prakticky zatím neproveditelný.
Proti tomu se mi ale míhá jakýsi argument - sice chápu, že dokonalejší zdroj není v zájmu celýho těžařskýho a zpracovatelskýho průmyslu, ale řekl bych, že kdyby něco, se skutečně reálnym výhledem, existovalo, šli by to toho určitě Číňani, kteří na nějaký zájmy těžařských lobby kašlou zvejšky. A možná i Rusáci. Ti jsou sice na exportu ropy a plynu závislí, ovšem lacinej a skutečně účinnej novej zdroj by jim dodal ohromnou sílu.
červenec 16, 2019 07:38
... : NČ
Omlouvám se za přiblblý samovolný dvojklepy mý myše. Už žádný čištění a opravy, napravím to definitivně pořízením myše nový.
červenec 16, 2019 07:42
... : Josef Kouba
V době kdy pan Kesche hodlal předat onen vynález veřejně, tak mu vyhrožoval i Obama. Takže na tom asi něco bylo. Stále lze dohledat kusé informace, stačí: Nadace Kesche.
Již v roce 2014 bylo v USA předvedeno auto na vodu, 100 km na 1 l vody. Arabské Emiráty za likvidaci patentu nabízeli vynálezci 1 miliardu dolar. Zde je o tom krátký film v angličtině. https://youtu.be/2m1jx2euy2A
červenec 16, 2019 14:55
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]