O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

UMÍTE NOSIT KILA? PDF Tisk E-mail
Středa, 06 únor 2008

Je to vskutku umění nosit svá vlastní kila. Chce to jistou noblesu, vrozený šarm a lety prověřený grif. Naše tělesná tonáž není kabela s pátečním nákupem, abychom se při jejím nošení prohýbali, funěli a neesteticky klátili. Navíc tašku s tátovým pivem, hovězím na polívku, telecím brzlíkem a pětikilem nových brambor můžeme každou chvíli přehodit z ruky do ruky, položit na zem, či potkat ochotného dobrovolníka, který nám s ní pomůže.

 

 

 

 

     S našimi kily je to jiná. S nadváhou mi nepomůže ani skaut lačnící po dobrém skutku a odložit si na chvíli, byť i jediné deko, opravdu nelze. Taky bych brala možnost zapomenout v parku na lavičce kousek mé příliš prorostlé kýty, v závodní jídelně na ubrusu druhou bradu a ve stromovce nadrolit ptáčkům přebytečný podkožní tuk.

 

 

     Kdybych nechala v dopravní špičce na sedadle linkového autobusu bez dozoru dvoulitrovou bandasku s čerstvou dršťkovou nebo šišku sekané, určitě bych se s nimi víc neshledala. Ale padesát centimetrů v pase by se tam bez povšimnutí povalovalo ještě za týden. A při mé smůle je možné i to, že by mi je poctivý nálezce donesl ještě týž den až domů i s celulitidou. Máte-li hýždě prostorné jako parcelu na dvě bytové jednotky, neoceníte při očkování ani hlasité nadšení zdravotní sestry nad snadným terčem. Raději byste nosili zadeček jako myšpulinku a sestřičce ze svého přispěli na nové brýle a kurs balistiky.

 

      Taky jsem nebyla radostí bez sebe, když v cenově nestydatém butiku šveholila prodavačka do vedlejší kabinky superlativy na skvěle padnoucí model, který se právě úhledně přisál na nějakou chatrnou postavu a po nešetrném odhrnutí MÉHO zkušebního prostoru znechuceně zvolala: „Koukám, pani, že když se rozdávaly prsa, tak ste si šla třikrát!" 

 

     A taky nepovažuji za nejlepší fórek navštívit o víkendu s dětmi zoologickou zahradu a v pondělí přišpendlit tělnatému kolegovi na stůl cedulku s výzvou: NEKRMIT! a předpenzijní spolupracovnici s pozoruhodnými ženskými přednostmi doporučit, aby si zítra vzala teplejší podprsenku, neboť hlásili přízemní mrazíky.

 

 

      Vinaři s nadsázkou tvrdí, že nejlepší víno je víno prodané, cvalíci vážně míní, že nejlepší kilo je to shozené. Ale život sám nás k nadváze a nabírání nežádoucích kil mistrně naviguje. Každá radostná událost či významný úspěch nás pobízí k slavnostně prostřené tabuli. Neznám rodinu, která by oslavila synovu promoci důkladnou redukční dietou a taťkovo jmenování náměstkem ministra bez portfeje několikadenní hladovkou a klystýrem. Ovšem i tento výklad příčin obezity je třeba brát s rezervou, neboť svět je paradoxně plný úspěšných diblíků, rachitických finančních magnátů a faldíkovatých nezaměstnaných.

 

 

 

 

     Všimli jste si, že lidský tuk to přitom nemá vůbec snadné? Kdekdo má pocit, že ho má přiliš mnoho a snaží se jej vynalézavě zbavit. Tuk je osamělý chudák.

 

     Oč lépe jsou na tom párové orgány a jiné tělesné nezbytnosti, kterých taky máme habaděj, aniž nás to rmoutí, vrhá do depresí a nutí k neuváženým novoročním předsevzetím, v nichž se před rozpumprdlíkovaným příbuzenstvem zavazujeme zbavit nadledvinky, ušního boltce, kosti vřetenní či k radikálnímu snížení počtu motorických neuronů, zatímco tukové polštářky bychom si nechali z fleku ohoblovat klidně i na dvorku za králíkárnou.

 

     Naučme se tedy raději nosit důstojně svá kila, není to těžké, ať už jsme těžcí jakkoli. Důležité je kráčet pružně, svěže, sebevědomě se zataženým břichem klást elegantně své stopy do jedné lajny po vzoru indiánských domorodkyň. A hlavně se tvářit triumfálně.

 

 

     Asi jako Peter Dvorský, když vyzpívá v La Scale vysoké „C," a ne se otráveně ofrňovat, jako bychom obhlíželi plnou senkrovnu. Není proč se cítit provinile a méněcenně. Vždyť jsme všichni ze stejného těsta.

 

    Jen někteří déle kynuli...

 

 

 

 

Zdeňka Ortová

Fejeton z knihy „Žena v kurzu"

(s laskavým svolením autorky)

 

 

 
Komentáře (20)add feed
To je takova kraaasa! : Ceskymo
No tak jo, dam si jeste navic dva bramborovy knedlicky plneny slaninou... a bez vycitek svedomi. Dekuju pani Ortova!
únor 07, 2008 03:35
Jo, pro toho kdo ta kila : Jitka
nosí od mládí a ještě k tomu je má rozložená po celým těle to nemusí být tak složitý. Ale když jste celý život poměrně štíhlá, v prsou dokonce superštíhlá a najednou vám po padesátce vznikne v dolní polovině těla několik bochníků, to je jiná! To se člověk těžko učí chodit triumfálně!
únor 07, 2008 07:50
Moc hezky napsané ! : mamča
Jsem sice hetero, ale mně se baculaté ženy líbí. Většinou svá kila umí nosit, a pokud jim to nečiní zdravotní obtíže, tak proč hubnout ?
Byli jste se někdy podívat na břišní tance ? Já jo. Ty bacule se tak krásně vlní a natřásají, zatímco ty rachitičky si při stejných pohybech málem vykloubí kyčel, a pohled na to je teda žalostný. smilies/wink.gif
únor 07, 2008 08:40
no, připojuju se k Jitce - : kiwi
průs-švih je, když sou kila tam kde být nemají a když na to člověčice není zvyklá.
A když to vadí - při pohybu a tak..
únor 07, 2008 09:40
paní Ortová skvělá,jako vždy : skaz
a pro nás ostatní,kterých se toto téma týká mám:

Desatero pro štíhlů líniu od Bolka Polívky.
1.Dyž neco sníte a nikdo vás nevidí,tož to nemá žádné kalórie.
2.Dyž do sebe cpeš čokoládu a zapíjáš slivoviců,tož ta ti ty kalórie zničí.
3.Dyž se postaráš,aby všecí okolo přibrali víc kil,to budeš najštíhlejší.
4.Dyž se vás bude cpat víc,tož sa počítajů kalórie enem temu,co sní najvíc.
5.Jídlo,které sníš v kině,anebo u televize či počítača se nepočítá,protože to patří do zábavy a né jídla.
6.Kakao,brandy,topinky,dorty,chleba ze sádlem,špek a klobásky neobsahujů kalórie,dyž sa jijů ze zdravotních důvodů.
7.Jídlo,které sníte,když vaříte taky nemá kalórie,protože to nejíte,ale koštujete.
8.Jídlo,které má stejnů barvu taky neobsahuje kalórie.Třeba dyž sníte špenát a pistáciovku,tož to je jak dybyste nesnědli nic.
9.Obezita je nemoc a tož to je potřeba se pořádně nadlábnout,aby s ňů tělo mohlo bojovat.
a navíc
10.Ženská bez břucha je jak hrnek bez ucha.A ženská bez ři*i je jak váza bez kvítí.
smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
únor 07, 2008 11:39
Pani Zdenko, moje rec.... : Bara
taky mam nejake to kilicko navic a presne takhle ja se nosim jak popisujete v predposlednim odstavci, kolikrat se bojim, abych nezakopla, ha, ha, ha. Hlavu vzhuru, prsa dopredu, bricho zatahnout, nadechnou a vykrocit.
A vice co, hlavne zdravicko !!!!
únor 07, 2008 12:58
Skazíčku, : Eva
tomu říkám desatero!!! To jste s Bolkem zmákli skvěle smilies/cheesy.gif Si musím vytisknou! smilies/grin.gif
Paní Ortová fantastická, čím dál tím lépe. Jsem ji viděla nedávno "na vlastní oči" v Tv, což mne potěšilo. Něco již mám, po ostatních knihách intenzivně pídím smilies/cheesy.gif Paní Ortová, díky za Vás a kéž Vám toto umění vydrží stále!!!
únor 07, 2008 14:21
Milá Evo, : Ortová
díky za pochvalu. Mám z ní radost. Pár vřelých slov je ta nejlepší motivace pro další psaní. Nadbytečná kila jsou prokletí a princové, kteří by jim odsekaly faldy jako drakům hlavy, nikde. Ačkoli... dnes nám zamilované prince supluje liposukce a doktor Měšťák s nabroušeným skalpelem. smilies/cheesy.gif Příjemný den a dobrou chuť - Zdeňka O.
únor 11, 2008 12:54
Teda holky : Perda
asi budu ukamenována, ale nějak se nemůžu smířit s tím, jak si tady dohromady medíte nad tím, že kila navíc je potřeba jen umět nosit.
Argument pro vás: je mi - třicet, jsem štíhlá (ne hubená!), bezdětná, od dětství sportuju a ani jeden z mých rodičů nadváhou netrpí.
Vždycky si pomysím něco nepěkného o lidech, kteří mi na rautu v deset večer nad chlebíčkem závistivě řeknou: "No jo, ty můžeš, ty máš jiný spalování." Nemám! Já si dám ten chlebíček jeden, ne jako oni potají deset, vychutnám si ho a druhý den si uběhnu v parku 5km kolečko (záležitost na 20 minut i s oblékáním, takže nic, co by nešlo skloubit s pracovními nebo rodinnými povinnostmi). Jenže to už ti dotyční nevidí.
Dalo by se pokračovat mnoha a mnoha příklady, je to všechno o přístupu. Pokud budu ten chlebíček jíst s vědomím, že po něm určitě přiberu, tak přiberu.
Občas si připadám "divná". Obézní lidé okolo mě mě přesvědčují, že to oni jsou normální, že je normální neohnout se ke tkaničkám, funět při chůzi a nosit beztvaré hadry velikosti XXXL. Přijde mi, že lidi s váhou navíc si nepřipouštějí, že infarkt, mrtvice, endoprotézy atd. se jich opravdu týkají. Ne zítra, ale v 50 ti. A pak bude pozdě. A proč se z mého zdravotního pojištění platí i těmto lidem na léčbu, zatímco svoji léčbu alergie, se kterou jsem se narodila, si tak z třetiny hradím sama? Jenom na vysvětlenou - limit 5.000,- Kč na doplatky vítám, protože já na tom vydělám. Moje léčba mě ročně stojí o dost víc.
Asi to je dost hr a určitě se najde moc odpůrců, že jim kazím dojem z hezkého článku a že když se mi to nelíbí, nemám to číst. Jenže já si nechci připadat divně, že můj BMI je v normálu.
Mějte se krásně a přeju všem, aby dnes nejezdily výtahy :-)


únor 11, 2008 13:16
Perdo : Eva
moje BMI, IQ, EKG i EEG je i ve 45, po 2 dětech "v normálu" a nepřipadám si vůbec divně smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif Všechno to o mých vlastnostech neříká absolutně nic!
Mám ale tuze ráda lidi s jejich příběhy, ve kterých se berou s nadhledem a humorem. Což tedy u tvého příspěvku hledám úplně beznadějně smilies/angry.gif Že bych zastavila výtah? smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
únor 11, 2008 20:42
Evi : Perda
nerozumíme si. I mě ten článek pobavil. Ale mám pocit, že je okolo mě příliš mnoho lidí, kteří vyznávají heslo "kalorie, kterou umím brát s nadhledem, není kalorie". smilies/undecided.gif Ať si to tak mají, ale ať mě nechají v klidu sníst můj chlebíček bez jejich blbých komentářů smilies/cool.gif
únor 12, 2008 07:23
no : Kamila
Evi, obávám se, že Perda tentokrát nerozumí. Perdo, jde o legraci, ne o tloušťku. Blbé komentáře byly jsou a budou a jak je vidět, je úplně jedno, zda je majitelka chlebíčku štíhlá či nikoliv. Všechny ženy bez výjimky svou váhu nějak řeší. Buď chtějí zhubnout nebo ztloustnout, případně se snaží váhu udržet nebo zformovat určité partie. Nechápu proč by sis Perdo měla připadat divná - je to v tobě a o tobě, je to výlučně tvůj problém. A že nějaký máš je z tvé reakce evidentní. Mne článek taky pobavil až jsem si poprskala monitor a nemyslím si, že lidí, co jsou schopni si ze své nadváhy střílet ji nutně neřeší!
Pro tvé info - je mi přes 40 a taky jsem "normální"...
únor 12, 2008 10:43
Milá Perdo, : Eva
nevím, jestli tě to uklidní, ale mně by tvůj, i kohokoliv jiného, chlebíček k žádnému komentáři neinspiroval, by mne OPRAVDU vůbec nenapadlo smilies/grin.gif
Zato mne fakt osobně už občas zmáhá, jak se furt snažíme vyhovět nějakým přiblblým normám! Tak asi proto mám odjakživa sympatie pro lidi, kteří se do nich nemají potřebu, nebo nedokáží vejít!
A tobě i Kamče přeju krásné a úplně nenormované dny!
únor 12, 2008 13:17
Jenže já jsem nekomentovala : Perda
článek ale diskuzi pod ním. Vadí mi, že se v dnešní době tloušťka začíná považovat za normál, nachází se pro ni tisíc a jedna omluva, tak jsem si to dovolila napsat. A ejhle - já mám problém. Jen mě to utvrdilo v tom, že mluvit se o tomhle problému smí jen "s nadhledem" nebo "vtipně", že případná kritika je takové novodobé tabu.
Mj. trénuju holky těsně před pubertou volejbal - a tam vidím problém, který nadhled nespraví. Některé nově příchozí holčiny bohužel vypadají jako ty na obrázku u článku. A na to jim zadělali rodiče a teď se diví, že holka nestačí ostatním. Některé vydrží, přemění tuk ve svaly, ale velká část z nich během pár měsíců zase odchází (upozorňuji že dobrovolně, nikdy nikoho nevyhazuju). Co ty si nesou do života? To není ani trochu legrace, to nadhled, můj ani váš, nespraví. Co s tím? Tloušťka ty děti omezuje v aktivitách, je to začarovaný kruh a pro ty holky bohužel už boj na celý život. Protože jak napsala Kamila, každá z nás řeší svoji váhu.
únor 12, 2008 13:37
Perdo, : bb
vlastně ale mají ti lidi pravdu, že máš jiné spalování, protože kdybys měla spalování jako oni, tak bys taky tloustla smilies/smiley.gif ty si metabolismus udržuješ v chodu tím sportem, oni ne, tak víc či míň tloustnou, nebo víc či míň dietují. Každý taky nemůže (fyzicky) běhat za každý chlebíček 5 km. Jinak s tebou v podstatě souhlasím, akorát že se setkávám spíš s boubelatými lidmi, kterým to buď vadí, nebo rezignovali, nebo se s tím smířili, ale žádný nepřesvědčoval štíhlé o normálnosti nadváhy smilies/smiley.gif
únor 12, 2008 15:17
... : bb
Ale článků na to téma jsem četla dost, to máš pravdu, i diskuzí na netu apod. Je to podobné jako se zavilými kuřáky, ochránci zvířat (proti kastraci koček apod.), ekobio matkami, odpůrci vánoc, prostě s kýmkoli, kdo je jednostranně zatížen tím svým a snese jen komentáře vedené zlehka, zvesela, se zdůrazněným humorným podtónem. Prostě čeho je moc, toho je přílišsmilies/smiley.gif Dám příklad - taky jsem nějak nepropadala smíchu, když mi kamarádka dlouze vypráví o tom, jak neodolala čokoládové tyčince, ačkoli má 15 kg nadváhy, a měla
únor 12, 2008 15:22
... : bb
potřebu to zabalit do spousty lehce ironizujících komentářů, jakože s nadhledem. Nevadí mi to jen u diet, obecně mi vadí, když někdo má potřebu omlouvat svůj životní způsob a jakoby nutit druhé, aby se k jeho náhledu přidal a pokud vyjádří nelibost, tak je za suchara a netolerantního jedince. Můj otec je silný kuřák, my silní nekuřáci. Neposílám ho na balkon,má u nás doma popelník a "svíčku pohlcující kouř", po jeho odjezdu tři dny bydlíme v průvanusmilies/smiley.gif Máme ho rádi a tak to tak prostě bude a basta. Ale nesnáším, když mi
únor 12, 2008 15:27
(opakovaně se připomínám a omlouvám, technické důvody mě nutí kouskovat) : bb
začne s veseleým nadhledem vykládat o přednostech kuřáctví a posmívat se nelibosti nekuřáků.
No a u těch tlustých dětí je opravdu smutný, souhlasím. Na vesnici i dnes často slýchám "argument" - "co bych z toho života měla, kdybych se pořádně nenajedla"...taky smutný. Podotýkám, že jsem pěkně rozmlsaný labužník a proti dvěma velmi čerstvým chlebíčkům k snídani jednou za čas vůbec nic nemám smilies/smiley.gif
únor 12, 2008 15:31
Perdo, jestli trénuješ holky v pubertě, tak to je úplně jiná! : Eva
To pak s tebou úplně souhlasím. Kromě toho, že je naučí se přežírat, nepoužívat vůli a nehýbat se, tak tam bývá problém ještě v hlavě- nemají se rády. A u starších paní, kromě hormonálních změn, bývá ještě největší příčinou obezity těžké citové strádání, až ohrožení. To pak je dieta kolem dokola na nic. Tělocvik rozhodně pomůže, ale dokonale nevyřeší hlavu.
Tak, nemám ti to co schvalovat, ale je moc fajn, že to pro ty holky děláš. Kdybys jen 2 třeba navedla jinam! smilies/wink.gif
únor 12, 2008 17:02
jsem tu po delší době : Perda
tak jsem se trochu odmlčela.
Jsem ráda, že se mi to povedlo trochu vysvětlit. Jedna věc je moje tajle, tu si hlídám poctivě. I proto, že přesně jak píše Eva, jsem z těch, co při stresech nabírají. Ale neznamená to že si nic nedopřeju. Jen to má jistá pravidla.
Druhá věc jsou kopretiny v pubertě - Evi, přesně to si občas říkám, když ty holky předvádějí co všechno puberta dovede smilies/grin.gif Já jsem ale ještě skromnější, mě by snad stačila i jedna "zachráněná". To je ale špatné slovo, nechci je "zachraňovat", chci, aby byly dobré ve volejbale. To jim pak sebevědomí roste do nebeských výšin samo. Je to bomba pocit, když můžeš říct, že ta holka, co válí v první lize, Ti prošla rukama. smilies/wink.gif Úplně stejně je ale fajn, když vidím v létě na koupálku naše holky jen tak dobrovolně plácat volej a ještě to učí nějaké kluky. Holky se ke mně (neskromně myslím že i hrdě) hlásí. Když člověk vidí, co z nich může vyrůst, říká si, kde jsou všechny ty boubelky? Protože čím později se začne, tím hůř se z toho gauče zvedají.
Mějte se všichni fajn a přání o výtazích si dneska raději odpustím smilies/grin.gif (Ale je to první rada, kterou dávám, když za mnou některá z kopretin přijde, že by chtěla zhubnout) smilies/grin.gif smilies/grin.gif
únor 22, 2008 11:26
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]