O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

CO O MLÉKU VÍTE ČI NEVÍTE? PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 06 červen 2019
Image result for MILK, CHEESE pngPodle různých „moudrých hlav“, které nás zaplavují nejrůznějšími informacemi, nám pití mléka a konzumace mléčných výrobků neprospívá. Hlavně nám, dospělým. A tak nám ho nedoporučují, prý mléko, jogurty, sýry, jídla s mlékem atd. nám nedělají dobře, ba až škodí. A jak mnohé oblbuje záplava nerůznějších léčitelů, ezoteků, věštců, kartářek a jiných podnikatelů s lidskou hloupostí - tak stejně působí i kvantum nejrůznějších rádobydietologů, rychlokvašených výživových poradců.

 

 

Zpochybňovat význam potravin, které lidem prospívaly po staletí, je ale dnes velmi módní. Infikovat dav a ovlivňovat strachem je velmi účinné. Však to znáte z politiky. 

 

Ale pravdou je, že mléko je v podstatě komplexní potravina přírodního původu obsahující téměř veškeré makro i mikroživiny nepostradatelné pro život. Je také surovinou pro výrobu nepřeberného množství mléčných výrobků představující „koncentráty“ zastoupených živin. Jimi jsou plnohodnotné živočišné bílkoviny, lehce stravitelný mléčný tuk, cenný mléčný cukr (laktóza) jako významný zdroj energie, a především mnoho vitaminů a minerálních látek, mezi nimiž sehrává hlavní roli především vápník.

 

Výsledek je, že  v jeho spotřebě za průměrem EU zaostáváme. Našim dětem chybí ve výživě potřebné množství vápníku, v chlapecké populaci je to zhruba 15 %, u dívčí pak až 30 %. A 35% deficit vápníku v případě seniorů doslova ohrožuje jejich zdraví. Důsledkem toho jsou různá civilizační onemocnění – obezita, osteoporóza, kardiovaskulární poruchy a další. Ano, 99 % vápníku lidského těla je obsaženo v kostech, a i zbývající jediné procento má zásadní význam pro optimální srážlivost krve, srdeční a svalovou činnost, krevní tlak, přenos nervového vzruchu, fungování mnohých enzymů. Pokud je přísun vápníku nedostatečný, organizmus začne využívat jako zdroje právě vápník obsažený v kostech, aby zajistil životní funkce.

 

 

Related image

 

 

Další z důvodů, proč se mléčné produkty využívají, je vysoký obsah hodnotných bílkovin. Mají biologickou hodnotu 92, což značí, že je tělo umí poměrně dobře využít díky velmi dobrému aminokyselinovému spektru. Mléko se používá i na výrobu vysoce hodnotných proteinových produktů, které patří mezi nejpoužívanější při budování svalové hmoty i v redukčních dietách.

 

 

Image result for osteoporosis

 

Je nutno poznat ty správné argumenty. Například ten, že člověk si na rozdíl od jiných savců udržuje schopnost trávit mléko i v dospělosti.

Platí to především o Evropanech, neboť u této části populace před několika tisíci lety došlo k šťastné mutaci, tedy k tomu, že člověku umožnila udržet si laktázovou aktivitu i v dospělosti. Ta chybí v dospělosti například asijské a africké populaci.

Intolerance mléčného cukru (laktózy) se u nás týká asi 10 % obyvatel.

 

Častým mýtem je také to, že se po mléčných výrobcích tloustne. Nejsou pro to vědecké důkazy.

Mléko a mléčné výrobky jsou sice energeticky bohaté, zvláště pak když obsahují mléčný tuk. Energetický obsah mléka a většiny mléčných výrobků však nedosahuje na takovou výši, jakou je například energie z masa a masných výrobků.

 

 

Také nejnovější vědecké poznatky naznačují, že je čas přehodnotit pohled na nasycené tuky v mléčných výrobcích. Pouze tři z širokého spektra nasycených mastných kyselin nacházejících se v mléčném tuku (a je jich zde přibližně 400) mohou být považovány za látky, které ovlivňují propustnost koronárních cév, pokud by byly konzumovány v nadbytku. Bylo prokázáno, že cholesterol z mléčných výrobků neovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, nýbrž to mohou způsobovat specifické mastné kyseliny.

 

 

A teď pár otázek:

 

Jak jste na tom s mléčnými výrobky vy?

Jíte jogurty, sýry, tvaroh…

Nebo si jen občas dáte lžičku kondenzovaného mléka do kafe?

 

 

 

D@NIELA

 

 


 

Komentáře (3)add feed
... : mamča
Jím jogurty, sýry i tvaroh, protože mi to chutná. Tak daleko jsem ještě nedošla, že bych vyhledávala co je zdravé a co ne.
Vzpomněla jsem si na Zdenu Frýbovou, která tvrdila, že "chutné a zdravé se vzájemně vylučuje" :-).
Faktem je, že mléko je tak výživné, (teď myslím opravdové mléko od krav, né tu obílenou neživou tekutinu v krabicích) že můj dědeček, který ležel bez pohybu dlouhých 9 měsíců po mrtvici, pil brčkem jenom mléko, a díky tomu přežil, a dokonce se částečně i uzdravil.
červen 06, 2019 21:30
... : *deeres*
Protože maso nemusím, odjakživa jsem živa na mléku a mléčných výrobcích. Měla jsem jednu šílenou kolegyni, co chodila objímat stromy, ráno snědla deset sedmikrásek a provozovala urinoterapii.
Ta už před lety přišla s teorií, jak je mléko nezdravé a jak zahleňuje.
Také tvrdila, že se mají jíst jenom potraviny, které jsou z míst, kde jste se narodili. V tom posledním jí celkem dávám za pravdu. Tady hraje roli genetika a po svých předcích jsme zdědili trávící soustavu s enzymy, které umí zpracovat to, co jedli kdysi oni. Naši prapředci určitě nejedli tuleně, ani pomeranče, ale určitě pili mléko.
V součqasnosti Čína žízní po mléku, do roku 2050 má jeho spotřeba až 3x stoupnout. Mladí Číňané chtějí žít jako lidé na Západě. Zmrzlina, mléko do kávy, máslo. Máslo se tam dodává ve velkém a prot mi čtvrtku kupujeme za 40 kaček.
Jenže zrovna mongoloidní rasa postrádá toleranci na laktózu a také díky čínské medicíně vznikla špatná pověst mléka s tvrzením, že zahleňuje. Najdou se i Evropané, kteří mléko blbě snáší, ale v pohodě ho stráví v zakysané podobě. A i v evropské populaci se vyskytuje mimo intolerance i alergie na mléko, jenže v mizivém procentu.
červen 07, 2019 10:21
... : doktor
Mléko již 76 let nekonzumuji ( ani mateřské,mamka si se mnou užila ).Ovšem kysané výrobky,jogurty,sýry atd. miluji a s chutí konzumuji.Mléku vzdávám čest.
červen 07, 2019 12:17
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]