O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZLATÝ DÉŠŤ PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 09 květen 2019
Zlatý déšť už pomalu odkvétá. V okolí našeho domu je keřů hned několik a pořád jsou ještě krásné. Ráda se u těchto prvních poslů jara zastavím, teda jedněch z prvních, a potěším zrak pohledem do syté žluti jejich drobných kvítků. Bylo by určitě zajímavé udělat průzkum či kvíz toho, co každého z nás napadne, když jde kolem rozkvetlého žlutého keře. Nejspíš každého něco jiného - podle jeho znalostí, zálib a rozhledu.

 


 

 

1. Takový romantik, jako třeba já, si nejspíš řekne: to je ale krása, jaro je konečně tady.

2. Ten, kdo rád zahradničí, si možná pomyslí: To bych rád věděl, kolik lidí tuší, že zlatý déšť se správně říká úplně jiné rostlině. Tohle se nazývá zlatice, latinsky Forsythia, ale skutečný zlatý déšť je přece štědřenec neboli Laburnum. To ví přece každej zahradník...

3. Kdo má rád starořecké mýty, vzpomene si možná na pověst o tom, jak Zeus oplodnil Danaé v podobě zlatého deště.

4. Kdo má rád výtvarné umění, vybaví se mu obrazy malířů, kteří tuto krásnou pověst ztvárnili, tedy smyslně odhalenou ženu, obklopenou a obtékanou zlatým deštěm, tak jak ji namaloval třeba Tizian nebo Gustav Klimt.

5. Já třeba si také vzpomenu, jak jsem kdysi právě vedle velkého rozkvetlého keře zlatého deště dostala první opravdovou pusu... nechtěli jsme dávat naší lásku na odiv celému světu, a tak jsme diskrétně zalezli za ten rozkvetlý keř.

6. Taky mne napadlo, že bych měla pár těch zářivých větviček ulomit, a zajít na hřbitov rodičům jarně vyzdobit hrob.

7. Koho zajímá estetika, třeba s obdivem a vděkem pomyslí na ty, kdo projektovali sadovou úpravu parku, například umístit zlatý keř před stálozelené dřeviny byl dobrý nápad; proti tmavé zeleni borovic žlutá barva o to víc vyniká a září, a vytváří zajímavý kontrast.

8. Jiného, víc prakticky založeného člověka, může napadnout, že podobné koště mu roste vedle garáže a už by ho měl asi ořezat, aby mu přerostlé a přebujelé větve nepoškrábaly auto.

9. Milovníka punkové hudby naopak napadne, že se tak jmenuje pražská hudební punková skupina, založená už v roce 2007.

10. Toho, kdo rád vysedává u televize, napadne, že se tak jmenovala také jedna slovenská televizní hra z roku 1977, autorů Jána Soloviče a Pavola Haspra.(to jsem našla ve wikipedii)

11. Náruživý člověk, který rád experimentuje, si možná vybaví, že je to hovorové označení pro sexuální praktiku pissing. A jak si přitom nevzpomenout na tu výše zmíněnou legendu o Diovi a Danaé; i když to nebyl ten případ, jinak by se nenarodil Perseus.

12. Mineraloga zas napadne, že se tak nazývá jev, kdy v krystalech citrínu - při nasvícení proti přímému světlu - se plynné nebo vodní vrostlice jeví jako "zlatý déšť".

 

Související obrázek

 

 

A tak, když jsme u toho krystalu, napadá mě takové přirovnání: čím víc znalostí a koníčků máte, čím více jste toho prožili, tím více asociací ve vás evokuje i taková obyčejná věc, jako je rozkvetlý zlatý déšť.

Je to asi takový rozdíl, jako dívat se na svět obyčejným hladkým sklem a nebo skrze krystal. A čím víc je ten krystal vybroušený, čím více odrazových plošek, tím více různých úhlů pohledu vám nabízí, a tím pestřejší a bohatší je obraz okolního světa, který se vám zpět odráží a reflektuje. Něco v tom smyslu, že vše vidíme a vnímáme prizmatem toho, co jsme během života nasbírali a poznali.

Tak vám všem přeju, abyste byli jako ten krystal, jako mnohostěn, skládající se ze spousty odrazových ploch a úhlů, které lámou světlo do pestrobarevné duhy, aby váš pohled na svět byl co nejbohatší, Protože vidět vše jen černobíle a ploše, je vlastně moc smutné, člověk tím sám sebe ochuzuje...

Mimochodem, teď jsem jen tak letmo načrtla dvanáct možných asociací, ale určitě by se jich dalo najít více.

Zajímalo by mě jaké byste přidali vy... ostatně od toho jsou zde diskuze, ne proto, abychom se lidé navzájem osobně napadali, že?

Tak jsem zvědavá, kdo co přidá...

LIBUSE PALKOVÁ

 

 

Komentáře (2)add feed
... : NČ
Moje asociace?: Zlatý déšť, rovná se zvolení poslancem nebo senátorem parlamentu ČR (též EU).
květen 10, 2019 02:53
... : doktor
Hahaha,NČ si představuješ tok peněz ne jako Tizian tok lásky.Mne napadne, je škoda,že nekvete celý rok.
květen 10, 2019 12:24
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]