O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TOULKY ŠUMAVOU - PUSTINA PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 03 leden 2019
Přejít na obsah
TOULKY ŠUMAVOU - PUSTINA
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Liduprázdnou krajinou po cestě z Hartmanic do Kašperských Hor uhání stařičká Praga Piccolo. Sedí v ní lékař. V jednom okamžiku se zahledí do zpětného zrcátka a uvidí oblak stoupajícího dýmu. Stačil jeden blesk a hájenka nad Dobrou Vodou u Hartmanic dostává ránu do vazu. Chátrá, zarůstá kopřivami a snad by to tak mělo zůstat navždy.. Vždyť kdo by se v padesátých či šedesátých letech zajímal o nějakou hájenku, která stojí ve vojenském pásmu?

 

 

 


Ale v hlavě šumavského lékaře se rodí plán. Má konexe a tak hájenku, která, stejně jako celá obec Pustina, je určena ke zbourání, kupuje. Je mladý, s hlavou plnou plánů. Do Kašperských Hor přišel se svojí vyvolenou, rovněž lékařkou, na začátku padesátých let v rámci dosídlení pohraničí. Časem dostal každý z nich svůj lékařský obvod, ona v Kašperských Horách, on v Hartmanicích. Obvod čítá mnoho vesnic a samot stojících na šumavských stráních.

 

 


 

V chalupách rozesetých po Šumavě bývalo dříve dětí jak smetí, za těmi vlídná paní doktorka musela často šlapat pěšky, v ruce lékařský kufřík a s otázkou "Tak co ti je, šmudlo?" vyšetřovala šumavskou drobotinu. Týdny, měsíce, roky práce, nachozených kilometrů nepočítaně. Pacienti od těch nejmenších až po přestárlé..

 

Po přestěhování na Pustinu v r. 1964, rodina, rozrostlá o dva chlapce, prožívala šťastné roky. Z okna podkrovní místnosti se ozýval klavír, na který šikovná lékařka hrála. On si zase zařídil jednu místnost starožitným nábytkem. Někdy sedával na zápraží a hleděl do krajiny. Ač původně chtěl být lékařem v Africe, Šumava si ho krásou podmanila a on ji miloval.

 

Život na odlehlém místě Šumavy však měl pro oba manžele jedno úskalí. V zimě bylo velmi těžké se dostávat do ordinace a za pacienty. A tak kdosi poradil lékaři, aby si na cesty za svými pacienty pořídil koně. Tak se i stalo. V rajtkách, kožených holinách a se dvěma lékařskými kufříky vyrážel za svými pacienty. Stal se šumavskou legendou. Na koni jezdili i jeho synové a jeden z nich dokonce do gymnázia v Sušici.

 


 

 

Pro paní však bylo velmi nesnadné až krkolomné dojíždění do Kašperských Hor. A tak se cesty manželů časem rozešly.

Doktor žil dál na Pustině se svojí sestřičkou z ordinace, do které se zamiloval.

 

Život však nejsou jenom výhry. Přišel odchod do důchodu a nová láska s mladou koňařkou, kvůli které sestřičku opustil. To však byl fatální omyl.

 

Pustina začala pustnout, obklopena nepořádkem, špínou, bohužel i dluhy, chátral lékař i koně. Často byl nucen přespávat mimo domov v bývalém hotelu Seno na Rovině. Tak si jistě svůj podzim života nepředstavoval...

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]