O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

STRAŠIDLO Z DOVOZU PDF Tisk E-mail
Středa, 31 říjen 2018
Související obrázekJako kdybychom jich sami neměli dost :-))). (Myslím těch všelijakých bubáků, jezinek, divoženek i divomužů..) Ale zajímavé je, jak úžasnou moc napříč celou lidskou historií mají. Lidi se prostě chtějí bát. Nebo potřebují mít nejrůznější strašidla a hrozby na poddaný lid. Strašidla jsou stejně jako náboženství všemocná. Někdo věří jednomu, druhý druhému, někdo všemu a pak jsou ještě ateisti. Ale stejně si myslím, že ti se bojí nejvíc...

 

 

 

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Je to nyní především zábava pro děti - ty se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a  „koledují“ o sladkosti.

 

 

 

Zvyky Halloweenu se opírají o původně židovskou tradici slavení svátků již od předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne již předchozím západem slunce. Vystěhovalci zvyk přenesli v 19. století do USA, kde se všeobecně rozšířil, a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.

 

U nás Halloween zatím nemá takovou tradici, ale mezi dětmi získává stále větší oblibu. U většiny z nás má však daleko hlubší význam svátek Všech svatých nebo „Dušičky“ – památka zesnulých.

 

Výsledek obrázku pro svátek Dušiček

 

Dušičky, jak se Památce zesnulých lidově říká, jsou svátkem poklidným, kdy vzpomínáme na ty, kteří už s námi nejsou a se kterými jsme prožili část života. Dušičky oslavují pokoru, skromnost, upomínku na smrt jako životní zkušenost, a vracejí se k těm, které jsme měli rádi a kteří odešli z tohoto světa. „Dušičková“ cesta na hřbitov, zdobení hrobů svíčkami, věnci a květinami, je nejen tichou vzpomínkou, ale i společenskou událostí, kdy se spolu scházejí příbuzní, sousedé i známí.

 
Ať už slavíte Dušičky, Halloween nebo svátek Všech svatých, symbol zapálené svíčky, který všechny tyto svátky spojuje, bude alespoň na chvíli pomyslným světlem, které rozzáří pošmourné podzimní večery a vnese do nich slavnostní nádech.

 

 d@niela

 

 

 


Komentáře (3)add feed
... : doktor
Halloween neuznávám,připlížilo se to k nám po r.90.V pokorou a úctou držíme náš Den zesnulých - Dušiček.Vzpomínáme na všechny,kteří nás opustili a měli jsme je rádi.
říjen 31, 2018 14:31
... : *deeres*
Halloween vznikl ve středověké Británii z keltského svátku Samhain, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Ve starém keltském kalendáři se tímto slovem označoval také měsíc listopad. Samhain byl hranicí mezi dvěma hlavními ročními obdobími – létem a zimou. Pro Kelty představoval začátek nového roku a vnímali ho také jako dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že duše zesnulých se v tento čas vracejí na zemský povrch a živí mohou navštívit království mrtvých. Píše dnešní tisk.
Komerční záležitost se z toho stala až v 50.letech v USA. Tady se obchoďáky také už nějaký ten pátek snaží, ale dětičky to zatím pojaly podobně, jako čarodějnice o Filipojakubské noci. Dneska mně kolem okna do školky šla jedna Esmeralda Zlopočasná za druhou.
říjen 31, 2018 17:35
... : NČ
Jen nechápu, proč už dávno nebyl Českym parlamentem uzákoněnej největším st. svátkem - Den díkůvzdání, coby další kus do mozaiky obludnýho kavárenskýho vlezdoprdelizmu.
Jinak, co se tejče přiblblýho Halloweenu, můžou si ho američani klidně narvat do (kam chtějí)
listopad 05, 2018 12:40
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]