O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SVATOVÁCLAVSKÉ ZAJÍMAVOSTI A KLEVETY PDF Tisk E-mail
Pondělí, 17 září 2018
Přejít na obsah
SVATOVÁCLAVSKÉ ZAJÍMAVOSTI A KLEVETY
Strana 2
Strana 3

 

 

 

·         Nevíme s určitostí, jestli Václav a Boleslav nakonec nebyli jedna osoba, jak by na to ukazoval shodný význam jmen..

 

Kolem předpokládané historie je mnoho nejasností - vztah Ludmily-křesťanky a Drohomíry-pohanky, Václavovo kněžské vzdělání, Boleslavovo obrácení ke křesťanské víře a řada dalších věcí vypadá nelogicky a dost nepravděpodobně. A podezření vzbuzují i protikladné povahy bratrů, Václava a Boleslava. Naznačují to nejen jejich povahy, ale i jejich jména. Jméno Václav vzniklo ze staroslovanských slov znamenajících "více slávy" - ovšem jméno Boleslav znamená prakticky totéž. Některé badatele to přivádí až k extrémnímu závěru, že ani jeden ve skutečnosti neexistoval.

 

Svatováclavská legenda nepochybně pravdivé jádro má, a jistě i odráží čas zápasů o orientaci českého knížectví. Ale kde konkrétně končí historie a kde začíná práce církevních i světských ideologů, to se už dnes nedovíme.

 

 

 

My  máme církevní křesťanský Svatováclavský chorál. Angličané zase mají oblíbenou koledu z viktoriánského období,  zpívanou na sv. Štěpána. Good King Wenceslas – Dobrý král Václav.

 

 

·         Nevíme, jestli Václav měl potomky

 

Byl urostlé postavy a těla tak cudného, že si vroucně přál prožít život neženat," tvrdí spis známý jako Crescente fide Christiana ze 70. let 10. Století (jenž vznikl pravděpodobně až ve 13. století)

Ve Druhé staroslověnské legendě o svatém Václavu je psáno, jak  se Václav vrací k panošovi, který mu pomáhá při polních pracích: 

"Ten byl ze všech jeho společníků nejspolehlivější při tajných skutcích a světec sám jej velmi miloval. Ten pak, když pozbyv svého milovaného pána, zarmoucen den co den naříkal s pláčem a zvěstoval všem mnohé jeho skutky, jichž byl sám přítomen“. 

Pasáže těchto textů se dají vyložit dokonce i tak, že Václav byl gay.

 

 

Výsledek obrázku pro „Strážce boleslavského mysteria“

 

V historii se objevuje jméno Slavník, který by mohl být  synem sv. Václava a tím by byl příslušníkem hlavní větve Přemyslovců. To ovšem zcela mění základní smysl dějů 10. století.  Ve skutečnosti by to bylo  soupeření mezi dvěma rodovými větvemi, z nichž ta vedlejší nakonec zvítězila. ( Bylo to jinak - Cinert 2008)

 

Podle  legendy se tu objevuje další Václavův potomek, Zbraslav.

...byv přinucen jednou od svého bratra a svých vládyků, pro zrození synů obcoval s ženou a zplodil s ní syna jménem Zbraslava... „ 

V legendě ale najdeme i zmínku, že po Václavově smrti byly zavražděny i blíže neurčené děti. Lze předpokládat, že to byli všichni jeho potomci. Na knížecí stolec tak mohl nerušeně usednout jeho (možná) bratr Boleslav.

 

Korunu tomu všemu nasadil historik a spisovatel Václav Vondruška ve své středověké detektivce „Strážce boleslavského mysteria“ z doby krále Přemysla Otakara II. Podle autora kněží ukrývali po tři století potomky Zbraslava, nebo spíše potomkyně, které se vždy jmenovaly Ludmily a které byly skutečné dědičky českého trůnu.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]