O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝŽIVNÉ PRO ZLETILOU DCERU PDF Tisk E-mail
Pondělí, 10 září 2018

Dobrý večer. Jsem rozvedený 65letý důchodce a potřebuji poradit ohledně výživného. Mé dceři bylo 18 let a bydlí se svojí matkou. Dcera se vyučila letos prodavačkou a nyní po prázdninách nastoupila na další školu. Dcera nyní jako prodavačka 2x - 3x v týdnu chodí do práce, kde si vydělává cca 8 000 Kč měsíčně. 

 

Chtěl bych se zeptat, do kolika dceřiných let musím platit výživné? Platím 3 700 Kč měsíčně. Mám důchod 12 000 Kč a musím si přivydělávat, abych to všechno utáhl. Moje bývalá manželka vydělává  cca 30 000 Kč měsíčně.  

                                                                                         Děkuji za odpověď,

    Kyryan

 

 

ODPOVĚĎ:

 


 Dle § 85/1 zákona o rodině trvá vyživovací povinnost rodičů k dětem až do doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit (v této souvislosti tedy není rozhodné nabytí zletilosti dítěte či dosažení věku 26 let). Schopnost samostatné obživy dítě získává tím, že si po absolvování studií (nebo jiné přípravy na budoucí povolání) najde odpovídající pracovní uplatnění.

 

Nenapsal jste, zda nyní studuje presenčně (tedy denní studium) nebo dálkově. Ale podle všeho dálkově, když může chodit i do práce. V tom případě, pokud zletilé dítě studuje dálkově a jinak nic nebrání tomu, aby se samo živilo, vyživovací povinnost rodičů tím zanikla a není tedy třeba dále platit výživné. Pouze v případě, že by bylo prokázáno, že dítě si vzhledem k rozsahu studia nemůže vydělat tolik, aby se samo uživilo, vyživovací povinnost i nadále trvá, ale v omezené výši. Dálkové studium ale v naprosté většině případů umožňuje běžný výkon práce v zaměstnaneckém poměru.

 

Ostatně - j ak z níže psaného vyplývá, dcera už má své studium zakončeno a nyní se sice rozhodla k dalšímu, ovšem to je už v její režii. Ale každopádně: ne abyste jen tak přestal platit! K soudu, který vám výživné vyměřil, podejte žádost o jeho zrušení spolu s tímto zdůvodněním. 

 

Prezenční forma studia = dříve denní forma – výuka může probíhat kterýkoliv všední den, dopoledne i odpoledne, student má povinnost navštěvovat povinné semináře, člověk, který studuje VŠ v prezenční formě má status studenta (a z toho vyplývající výhody).


Kombinované studium
je studium, při němž student navštěvuje školu s nižší frekvencí než při prezenčním studiu; mnohdy probíhá formou blokové výuky; nahradilo tzv. dálkové studium. Ten, kdo studuje kombinovanou formou, nemá status studenta a z něj plynoucí daňové úlevy.

 

d@niela

 

 

Komentáře (5)add feed
... : mamča
Dceru jste si pořídil v poměrně pokročilém věku, takže chápu, že pracovat do smrti kvůli výživnému se vám nechce. Ale jednou je to vaše dcera, řádně se vyučila a zvyšuje si kvalifikaci dalším studiem a přitom pracuje na částečný úvazek, aby si vydělala na své potřeby. S osmi tisíci, které si prací přivydělá, nevyžije. Bydlí u matky, která jí poskytuje bydlení a hradí s tím spojené náklady.
Je to pravděpodobně hodná a zodpovědná dcera. Buďte k ní vstřícný, a těch pár roků než dostuduje, jí finančně podporujte. Snad vám záleží na tom, jaké bude mít dcera vzdělání, a tím i lepší životní podmínky ?
Pokud ještě můžete jako důchodce pracovat, jistě vás to výživné nezničí.

září 11, 2018 08:59
... : NČ
No nevim. Podle mě ale jde především o porovnání příjmů rodičů. Jestliže babka má 30 tis. měsíčně a dědouš 12 tis., tak by, aspoň podle mě, měla ještě babka doplácet dědulovi na zachování shodnýho životního standardu. Ale i kdyby ne, tak rozhodně porovnání příjmů by mělo bejt zásadním kritériem pro stanovení alimentů, jistě i s ohledem na to, že buchta si též vydělává. Jestli už nějakou školu dokončila a nepokračovala ve studiu soustavně, tak povinnost alimentů skončila a je jen na dobrovolnosti rodičů, jestli a kolik dají.
Souhlasně s Daní ovšem varuju před ukončením plateb bez soudního rozhodnutí.
září 11, 2018 12:19
... : doktor
NČ, SOUHLAS.
září 11, 2018 12:25
... : mila1
No já si myslím, že když je pánovi jen 65, bere důchod a chodí k tomu ještě do práce, tak má příjem srovnatelný s matkou holčiny. Když se podíváme na to, do kolika budou dnešní čtyřicátníci pracovat, aby dosáhli na důchod, tak je ještě velmi mladý :-)
Může být rád, že dcera ukončila jednu školu a dál se chce vzdělávat, to, že k tomu chodí na brigádu, je bonus. Takže si myslím, že pokud pán nemá větší zdravotní potíže, měl by dceru dále podporovat a být na ni hrdý.
září 11, 2018 15:05
... : NČ
Bez znalosti vzájemných trojstranných vztahů a majetkových poměrů si nedovoluju hodnotit jeho morální povinnosti k dceři. Jen povinnosti zákonný. Vycházím z toho, že si musí přivydělávat, aby utáhl nařízený alimenty. A podle toho, co píše, je ta povinnost, vzhledem k žebrácký penzi, nemravná. Jestli je situace jiná, je to možný, třeba jo, ale o tom jsem se pranic nedočetl.
Není povinností rodiče, živit dospělý dítě, který soustavně nestuduje a už prokázalo, že je schopný, živit se samo. A už vůbec není povinností penzisty, kvůli tomu pracovat. Nárok na důchod je jednoznačnej, danej zákonem, a nějaký "dyť ještě dědek může, tak ať maká a živí", je uplně mimo mísu.
Je ovšem taky možný, že dcera studuje soustavně, jen o prázdninách trochu brigádničí (tak to ale dědula nepíše), pak jistě vyživovací povinnost rodičů trvá, každej podle svejch příjmů a výše má bejt rozhodně určená soudem, teda i s ohledem na dívčinej měsíční příjem 8 tis.
Jistě to jde i bez soudu, dohodou. V tom případě jednoznačně doporučuju dohodu písemnou, datovanou, jasně časově omezenou, podepsanou, a prachy podle dohody posílat nebo převádět prokazatelně (to samozřejmě i v případě soudně nařízenýho plnění). Jestli je mezi nima vztah fajn, nic tátovi nebrání, dávat holce ještě prachy navíc, nad soudní výměr nebo nad vzájemnou dohodu.
září 11, 2018 16:03
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]