O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAKPAK JE DNES U NÁS DOMA? - SPAVO PDF Tisk E-mail
Pondělí, 27 srpen 2018
Už jsem tu o tom několikrát psala - právě si užívám jet lag, doslova „tryskáčové zpoždění“ - což jsou poruchy spánku plynoucí z narušení biorytmů po rychlém leteckém překonání několika (nejméně 2-5) časových pásem. Příznaky bývají obvykle horší při cestování směrem na východ a u starších lidí. Pásmová nemoc se projevuje vyčerpaností, bolestí hlavy, dezorientací, žaludečními potížemi, přidružit se mohou i další problémy - např. neschopnost koncentrace. Prostě celá já :-)))

 

 

Těch pásem mám „na triku“ víc, letěli jsme na východ a „dáma v nejlepším věku“ jsem už delší dobu. To ten můj pes, ten si z toho nic nedělá, jen spí a spí, a když potřebuje, tak mne vyhodí ven.

 

V mezičase mezi bloumáním a zombie-stavem jsem si načetla, že:

 

Nedostatek spánku nebo málo kvalitní spánek narušují metabolismus a zvyšují schopnost těla ukládat tuky. Potvrdil to rozsáhlý výzkum, jehož autory jsou švédští vědci z univerzity v Uppsale. Navázali na starší práce, které studovaly spánkový cyklus a jeho souvislost s problémy oběhového systému nebo cukrovkou.Tudíž je nyní jasné, že nedostatek spánku s tloustnutím souvisí. Neslouží podle něj jen k úspoře energie, ale má mnohem více funkcí.

Souvislost mezi nedostatkem spánku a řadou klasických civilizačních chorob už byla prokázaná mnohokrát. Vědci zatím nejsou schopní přesně říci, proč se to děje – procesy jsou to totiž značně složité. Není však vyloučeno ani jednoduché vysvětlení. Totiž že lidé, kteří jsou déle vzhůru, mají zkrátka více času pořádně se najíst.

Rovněž je souvislost mezi nedostatkem spánku a sebekontrolou. Kdo je nevyspalý, hůř ovládá své touhy. Navíc málo spánku narušuje hormony, které kontrolují příjem potravy; člověk pak hůře odhadne, jestli už je sytý, anebo se přejídá.

 

Tudíž jsem  si tím  zdůvodnila, že za to nemůžu, že to vlastně všechno připadá na vrub letadlu...

 

Ale - naopak se musím pochlubit, že za ty tři měsíce, které jsem absolvovala na rožni v New Yorku, se mi (nejspíš díky tomu vedru) přeci jen povedlo zhubnout. Sice stále ještě jsem "kus", ale už brzo budu docela spokojená. Obléknu kalhoty, které jsem nosila - dávno tomu... Jen to má jeden velký zádrhel: asi bude potřeba cvičit a cvičit a cvičit, protože jinak - co bych si s tou "kůží navíc" počala? Mně by už asi plastičtí chirurgové doporučili vydržet do času. Tedy, do kremace... Tam že se to vygriluje...

 

 

 

Mám na vás pár dotazů:

 

 


- jak jste přežili letošní vedra vy osobně?

 

- jak je přežili vaši drazí čtyřnozí kámoši a kámošky?

(Vím, že např. psi se nemůžou potit. Já čokla namáčela, sprchovala... A dokonce jsem v NY viděla, jak někteří měli na nohách botičky. On totiž ten asfalt tam byl fakt rozžhavenej... Zkusili jste si sáhnout na chodník?)

 

- prý je docela úroda - zavařujete? 

 

 

d@niela,

nesmírně zvědavá

 

 

 

 

Komentáře (2)add feed
... : *deeres*
Se spánkem si člověk nemá zahrávat. Pamatuji si jak někdy začátkem sedmdesátých let proběhl výzkum spánkové deprivace pod odborným dohledm. Vysílala to tehdy TV a psali o tom v Mladém světě - "Akce Nespavci "

Pokusníky, mladé muže, jsme vybírali z dobrovolníků – vysokoškoláků po předchozí důkladné zdravotní prohlídce, jejíž součástí bylo též psychologické vyšetření zaměřené na stabilitu osobnosti a motivaci k pokusu.
Nemilosrdně jsme vyřazovali ty, kteří chtěli zkusit, co vydrží, nebo „posloužit vědě“ a dávali přednost těm s jednoznačnou finanční motivací .
Ti pak byli v pátek dopoledne standardně přijati na lůžkové oddělení a do pondělka měli klidový režim. V pondělí v šest ráno se na pokoji zbouraly postele, protože se ukázalo, že jejich předchůdce příliš lákaly k odpočinku.
Po celou dobu pokusu s nimi byl minimálně jeden zdravotník, ze středy na čtvrtek a také další noc si mohli pozvat pro povzbuzení své přátele, takže atmosféra občas připomínala mejdan na koleji. V hodině mezi vlkem a psem, kdy padají únavou i odpočatí, jsme chodili, pokud to počasí dovolilo, po areálu nemocnice.
Přesto se v tuto dobu mnoha nespavcům pokoušel již od třetí noci do jejich nepříliš bdělého stavu protlačit REM spánek a halucinovaný snový děj.
Když jsem to zažili poprvé, tak chlapec zíral z okna do černočerné tmy a nadšeně hlásil: „To je nádhera! Jak ti lidi jdou v průvodech do práce!“ Tyto stavy většinou spravila sprcha. Jen jednoho zoufalce, který setrvával v tankové bitvě déle než hodinu, navíc v ní evidentně nevítězil, jsme nakonec nechali spát a z pokusu vyřadili.
Jiný nám v záchvatu nepříčetnosti, na který zčásti vědomě „přitlačil“, rozbil stolek. Další se ocitl v Platonově jeskyni, o níž mluvil jako o „plaskyni“, přičemž se důsledně dával na druhou stranu, než kudy vedla cesta a na schodech opakovaně narážel do zdi

Dalo by se říci, že když se člověk pět nocí nevyspí, bude ospalý. Ale někteří z našich borců, když my všichni kolem už jsme padali únavou a snažili se je v sobotu ráno dostat do postelí, se neobyčejně rozjařili a ohlásili, že překonají dosavadní rekord.
Většinou nedalo moc práce je přesvědčit, že je to pitomost. Pouze ten, který tvrdil, že je odvěsna pod přeponou vzdoroval plných deset minut.


Takže to vydrželi pět dní, bez zdravotních následků, mne by nejspíš zabilo i 48 hodin. S pěti dny, ale nebyli rekordmany. V roce 1965 si připsal sedmnáctiletý student Randy Gardner ve spánkové laboratoři přísně kontrolovaný rekord. Ten činil jedenáct dní, tedy přesně 264 hodin. Během pokusu občas halucinoval a čtyři dny trpěl utkvělou představou až charakteru bludu, že je slavný černošský fotbalista.

srpen 28, 2018 08:05
... : doktor
Dani,vedra mne ubijela a vyčerpávala víc něž práce.Zvířátka u dcery jsme museli polévat a třikrát až čtyřikrát denně měnit vodu.Tráva nerostla a ovečky a beránci bečeli,že nemají zelené krmivo.Konečně snad je po úmorných vedrech a bude snad i pršet několik dní.Ahojky.
srpen 28, 2018 12:48
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]