O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

LAMPIONY (NE)ŠTĚSTÍ PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 12 červenec 2018
Přejít na obsah
LAMPIONY (NE)ŠTĚSTÍ
Strana 2
Strana 3
Výsledek obrázku pro lampiony štěstí pngJsou součástí rodinných a firemních akci či významných událostí. Někdo si už bez nich nedokáže představit pořádnou oslavu, přestože se jedná o (další) importovaný zvyk ze zahraničí. Létající přání ale nejsou tak nevinnou hračkou, jak se na první pohled může zdát. Hasiči by o tom mohli dlouze vyprávět. Co jsou asijské létající pochodně vlastně zač a co mohou způsobit? Víte, jak je správně používat a proč je jejich vypouštění uprostřed Evropy nebezpečné?

 

 

 

 

 

Hlavním určujícím prvkem je otvor nacházející se v jednom místě balónu, který umožňuje vnikání horkého vzduchu či spalin do jeho vnitřní části. Druhou klíčovou součástí létajícího přání je vyvíječ plamenného hoření. Může jít o hořák či svíčku upevněné na rámu z bambusu či drátěné konstrukce. Definujícím kritériem je především funkce takového zařízení. Je nutné, aby byl vyvíječ plamenného hoření dostatečně výkonný, tedy aby zvládl vytvořit dostatečné množství teplého vzduchu a spalin, které létající přání vynesou do vzduchu dříve, než hořák či svíčka dohoří.

 

Létající přání nebo také létající lampióny, lampióny štěstí, létající lucerny, balónky štěstí, čínské lampióny, lucerny štěstí či thajské lampiónky – to všechno jsou různé názvy pro totéž. V kaž­dém případě jde technicky vzato o malý horkovzdušný balón, který může vedle romantických chvilek způsobit také hodně smutku.

 


 

 

 

Proti vypouštění lampiónů štěstí zásadně stojí Hasičský sbor České republiky a má k tomu své důvody. Z jeho statistik vyplývá, že škody, které prokazatelně napáchal hořící lampión štěstí, sahají do miliónů. Vedle toho jsou rizikové i dráty z výrobku, které dopadnou na zem a ohrožují volně žijící zvěř. V neposlední řadě mohou létající světélka nadělat zmatky při navigaci v letovém provozu.

 

Zásadní vliv na požární bezpečnost létajících přání mají povětrnostní a klimatické podmínky. Proto se v návodech pro spotřebitele (pokud jsou vůbec k výrobku přiloženy) v různých obměnách uvádí, že se lampióny mají používat mimo obydlená území, lesy, suché louky či obilná pole a pouze v případě, že síla větru nepřesahuje 6–11 km/h. Lze si jen obtížně představit, jak oslavenec po pátém přípitku vyhodnocuje sílu a směr větru, případně odstraňuje překážky z letové dráhy.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]