O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

SLEPIČKY S NEJTMAVĚJŠÍMI VAJÍČKY PDF Tisk E-mail
Úterý, 26 červen 2018
Přejít na obsah
SLEPIČKY S NEJTMAVĚJŠÍMI VAJÍČKY
Strana 2
Před časem ve mně uzrálo pevné rozhodnutí chovat slepičky a mít vlastní vajíčka; touha byla čím dál silnější. A tak jsem slepičky začala nenápadně zkoumat … Převelice mě zaujala tmavá vajíčka slepiček Maransek, též slepičky samotné a jejich krásně vybarvení kohoutci v různých variantách. Nejen pro jejich opeřené nožky a krásná hnědá vajíčka, která na velikonoce nemusíte barvit v cibuli, tak jak to s oblibou dělám já. Ale také proto, že slepičky pochází z Francie. Mám pozitivní vztah k Francii, a nejvíce k Bretani.

 

 


 

Když něco dělám, dělám to pořádně a tak jsem se o slepičky začala zajímat do hloubky na českém internetu, a lapala jsem kde co, napojila jsem se na maransčí skupiny na  FB české, belgické, francouzské … až jsem se přes facebook dostala na jednu příjemnou nejmenovanou paní, která mi sdělila, že kdo informace chce a hledá, tak je najde.  A měla svatou pravdu!

 

Začala jsem tedy od Adama … slepičky pochází z Francie, začnu tedy tam. Výhodou je, že hovořím a rozumím francouzsky; stejně brouzdám občas na francouzských serverech kvůli receptům … a takový „Coq au vin“ neboli „kohout na víně“ …mňam mňam … a to je také k věci.

Až mě mé detektivní pátrání dovedlo přes různé stránky, kde si francouzští „maranskáři“ sdělují své zkušenosti, fotí si vejce, kohoutky a slepičky … sdělují si, kolik jim slepičky snáší denně vajec … nabízí kouhoutky, slepičky, kuřátka … a dávají různé zajímavé informace, alespoň pro mě, začátečníka, který prahne znát spoustu věcí.

Rovněž mě velice zaujaly webové stránky Klubu francouzských maranskářů pro hromadu informací a také zajímavou  historii  slepiček Maransek. Jak se maransky vlastně ve Francii vzaly a od kdy se tento jejich výskyt vlastně datuje. Francouzi jsou velcí vlastenci a patrioti a mají rádi svou historii a jsou na ni hrdí, a tak vám zde volně přeložím historii těchto slepiček, protože jako milovníci tohoto plemene bychom o ní také měli mít jakés-takés povědomí …  

 

Plemeno Maransek naprosto vystihuje známé úsloví „Co bylo dřív: vejce nebo slepice“ ? A zde je vyprávěn historický původ, který určuje jejich hodnoty a zásady. Existuje prý také britské plemeno Maransek, ale s jiným opeřením. Ale více jsou prý vyhledávané francouzské národní Maransky - to tvrdí Francouzi, protože jsou  jsou na ně hrdí. Tak tomu tedy věřme. 

 

Související obrázek

 

Úplně původní Maransky žily uprostřed močálů, kde žili tehdá v dávných dobách uhlíři ve svých chatrčích, obyvatelé močálu Poitevin nebo Vendéen. Žili v chatách ze dřeva nebo rákosu. A tam odtud pochází původní plemeno. Slepice získaly současný název podle malého přístavního městečka Marans, ležícího na řece Sèvre Niortaise,  kde je také přístav Aunis, na hranicích Poitou, 20 km severně od La Rochelle v Charente-Maritime ve vyschlé bažině. V současné době je to místo přímo v srdci národního parku Marais Poitevin, sousedící s Vendée ve Francii.

 

A jak se tam dostaly? Již ve 12. století přijížděly anglické lodě do La Rochelle a na palubách měly bojové kohouty, které si námořníci na svých dlouhých výpravách a křižovatkách po moři přivezli pro zábavu. Někteří z nich tyto kohouty později vyměnili za jídlo. Zachránění kohoutci nakonec přežili u uhlířů v těchto bažinách.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]