O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PENÍZE, PENÍZE, KDE JSOU MÉ PENÍZE? PDF Tisk E-mail
Pátek, 22 červen 2018
 Dostala jsem do poradny dopis, který mne velice zaujal. Jedná se totiž o velice ožehavé téma. Myslím, že stojí za to se o něj – respektive alespoň o část z něj - s vámi podělit. Magda mi napsala dotaz, jak reagovat na relativně prekérní situaci, když vás blízký příbuzný, někdo z rodiny či kamarád, požádá o peněžní půjčku. Magda se radila s maminkou, která jí navrhla své chytré řešení:


 

 

 

 

“Když bys mne požádala o půjčku, řekla bych ti: Když potřebuješ finanční pomoc, tak tady jsou peníze. Ber to tak, že buď to je dárek, nebo půjčka. Ty sama se rozhodni, co to je. Jestliže půjčka, musíš ji splatit a vše vrátit. A kdykoliv příště si budeš chtít půjčit znovu, jsem tu pro tebe.

Jestliže se však rozhodneš, že to je dárek, tak dobře, ale už mě nikdy o žádné další peníze žádat nebudeš, a nikdy žádné další peníze ode mne nedostaneš.”

 

Myslím, že je to dobrá rada, aspoň mezi rodinnými příslušníky a hlavně slušnými lidmi. Jenže – znáte to: říká se, že jakákoli půjčka zničí přátelství. Myslíte si, že to je pravda?

 

 

Jaké máte vy zkušenosti s půjčováním peněz?

V rodině nebo kamarády?

Dopadli jste špatně?

 

d@niela

 

Komentáře (13)add feed
... : *deeres*
Jako případný zdroj peněz už předem rozlišuji, jestli chci dát, nebo jenom půjčit a půjčuji pouze lidem o kterých vím, že vrátí. Nejde jenom o peníze, vždy jsem byla háklivá na knihy a tvrdě jsem je vyžadovala zpět.
červen 22, 2018 08:45
... : NČ
Mám taky jednu zásadu: Nikdy nepůjčuju víc, než o kolik si můžu dovolit přijít.
A jinak souhlas s článkem, blbce ze sebe nechám udělat jen jednou.
červen 22, 2018 11:16
... : Bara
Taky jsem si myslela, ze vrati, vlastne jsem o tom byla presvedcena, nebylo o cem premyslet, byla to moje nejlepsi kamaradka a dala bych za ni ruku do ohne…...
červen 22, 2018 11:23
... : NČ
Takže, Báro, můžeš vlastně bý ráda, že o tvou ruku v ohni kámoška neměla zájem.
červen 22, 2018 11:40
... : doktor
Dobrý nápad a jinak souhlas NČ.
červen 22, 2018 12:34
... : Bara
Jo, clovek to prezije, ale to zklamani boli. Ubehlo uz hodne let a ani nevim co je s ni, z byvale adresy se odstehovala, jakoby se po ni zem slehla….
červen 23, 2018 12:57
... : kim
Nikdy si peníze nepůjčují, protože bych si půjčila cizí, ale vrátit musím moje. smilies/grin.gif smilies/wink.gif
červen 23, 2018 14:37
... : Josef Kouba
Dnes jsou instituce co půjčí peníze okamžitě, sice na vysoký úrok, ale půjčí. Přímo to vnucují. Většina lidí se stydí si půjčit od známých.
Já v jednom případě přišel o dost.
V letech 67-70 jsem jako soukromník tahal z lesa s koníkem dříví. Daly se vydělat velké peníze.
Stravoval a občerstvoval jsem se v horské chatě kde jsem měl otevřený účet, jež jsem každých 14 dní zaplatil. Jednoho dne se v chatě oběvil můj známí s tím že nastupuje jako lesní dělník a jako vždy byl bez peněz. Vedoucí provozu mu odmítl dát na dluh a tak jsem je požádal aby útratu psal na můj účet. Asi po měsíci jeho útrata činila přes 3000 Kč. Oznámil jsem mu že pokud nezaplatí, můj účet je pro něj uzavřen. Věřte, nevěřte ještě se na mne rozčiloval, že jako nemám k němu důvěru. Já si u hajného ověřil že je velký fluktuant a do práce chodí vzácně. Peníze jsem již nikdy od ně neviděl.
červen 24, 2018 19:49
... : Inka
Pokud je to půjčka, obratem se ptám jaké je návratnost investic, po jakých splátkách a jak často si dotyčný může dovolit splácet ... ale už mám lidi, kterým půjčím a nemusím mít strach a kterým obratem odpovídám, že člověk se má naučit žít jen do výše své peněženky...
červen 25, 2018 10:29
... : Lenka1
Moje skóre:

1) Bývalý přítel: 100 000,- si ode mě půjčil, já trubka jsem si na to sama vzala úvěr a splácet jsem musela asi 150 000,- . Zaplatil 3 splátky, pak se na to vys vykašlal. Ještě mi z bytu ukradl dvě karty i s pinama. Nakonec jsem prachy zpátky nedostala, ale rozmázla jsem to včetně všech důkazů, co jsem proti němu měla. Na odsouzení u našich nezávislých a spravedlivých soudů to sice nestačilo, ale od PČR (čtete dobře) v našem městě musel odejít, protože mu jasně všichni ostatní dali najevo, že tady nevydrží. Odešel do Prahy, kde brání zákon a pořádek dodnes.

2) Bývalý kamarád: 50 000,- na dlužní úpis na dobu půl roku od ledna 2012 do června 2012. Vymáhat jsem to začala v dubnu 2013. Naštěstí díky dlužnímu úpisu to přes právníka klaplo, borec musel platit splátky a nakonec ho to stálo ještě přes 5000,- navíc za úschovu u právníka. No, bance nebo lichvářům by zaplatil víc.

3) Bývalý kamarád č. 2: Už po mém psychickém zocelení během služby v army - to je důležité pro to, jak jsem se k tomu postavila. Od ledna 2015 do října 2015 ze mě postupně vytahal přesně 46 500,- pod nejrůznějšími záminkami. Protože to vždycky bylo po malých částkách, nic jsme nesepisovali. Největší majstrštyk předvedl v tom říjnu 2015, kdy mě v den, kdy mi umřela máma, pozval k sobě. Já blbka jsem myslela, že bude něco jako psychická podpora nebo tak něco. Omyl. Chtěl si půjčit dalších 22 000,- pod záminkou, že "jinak nebude mít kde bydlet, protože ho ségra, který ten byt patří, vyhodí." Načež jsem ho poslala do prdele a začala jsem mu jít po krku. Bez ohledu na cokoliv. Nakonec jsem z něj ty prachy dostala všechny, nicméně trvalo to další rok a půl. V tom bytě kupodivu bydlí dodnes.

4) Současný milenec: v srpnu 2016 si na týden potřeboval půjčit 8 000,-. Já mu je půjčila s tím, že jestli je to hajzl, tak ať to zjistím radši hned než po pár letech - protože to jsme "spolu" byli nějakých půl roku a já už jsem v tom parádně lítala.

Přesně za týden se sám ozval, že ty peníze má a bez jakéhokoliv upomínání a nahánění všechny vrátil a poděkoval. Takže v tom lítám doteď.

smilies/grin.gif
červen 25, 2018 20:28
... : Josef Kouba
Lenka1
Přeji Ti aby to s tím současným klapalo na 100%. Jinak případy 1-3 mluví o Tvém dobrém srdci a nepoučitelnosti.
červen 26, 2018 05:50
... : kim
Lenko1 pozor chtěl jenom získat důvěru, ale bude si chtít určitě půjčit víc třeba na společné auto a už ho neuvidíš. Ty bys ze zásady neměla půjčovat nikomu. Přitahuješ vyžírky. Na. Na co nemám to nepotřebuju. smilies/wink.gif
červen 27, 2018 20:00
... : Lenka1
kim:

Hm, od té doby s žádnou další žádostí o půjčku nepřišel. Byla to nárazová akce, kdy si chtěl koupit něco, s čím by mu dotyčný prodejce nepočkal do výplaty. Společné auto nepotřebuje, protože má 2. Kromě toho si mimo hlavní pracovní poměr vydělává peníze i na brigádách. Takže buď tak laskava a odpusť si soudy o lidech, které neznáš, ju.

A když ty sama odmítáš půjčit komukoliv, podle tvého fajn hesla, "na co nemám, to nepotřebuju", tak mi nezbývá než popřát ti, aby ses nikdy nedostala do finančních potíží kvůli čemukoliv. Nikdy nevíš, o ti osud nachystá. Protože pak se na tebe taky všichni vykašlou.

červen 29, 2018 07:34
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]