O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ROZEZNÁTE - POZNÁTE - ČESKÁ PŘÍSLOVÍ - 1. PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 31 květen 2018
Lidová moudrost je oblíbeným výrazovým prostředkem pro svou stručnost, srozumitelnost, jednoduchost a v některých případech také vtipnost. přísloví je produktem lidové filozofie, životní empirie a moudrosti. Jeho účelem má být názorné ponaučení, varování nebo eventuálně pokárání. U letošních maturit neznalost českého přísloví málem připravila stovku studentů o klid.

 

 

 

 

Díky zásahu ministra školství Roberta Plagy jim byla uznána odpověď, kterou všichni odborníci kontrolující maturitní testy nepovažovali za správnou. Žáci měli doplnit slovo do ustáleného spojení „... růže přináší“.  Někteří napsali slovo „čas“, hodnotící komise Cermatu se však shodly na tom, že správně může být jedině varianta „trpělivost“. Slovo „čas“ zvolilo 4 301 žáků a ministr se jich zastal.

 

Celkem 113 maturantů díky uznání varianty Čas růže přináší  tedy nepropadne ze zkoušky z českého jazyka... (Nojo, co se dá dělat.)

 

 

JAK USPĚJETE VY?

POZNÁTE, JAK ZNÍ CELÉ PŘÍSLOVÍ?

 

 

Výsledek obrázku pro laughing png

 

Dodělávající kobyla…

Pozdní hosti …

Hadr káře …

Kdo se jednou spálil…

čiň čertu dobře …

Jaký šel …

Kdybys desetkrát chtěl…

Koho včera oběsili…

Na každou svini …

Sedávej panenko v koutě…

 

 

 

Tak nevím - mám vám napsat

celé znění, nebo to budete vědět?

:-)))

 

 

 

 

 

 

Komentáře (5)add feed
... : NČ
Čas růže přináší, je samozřejmě blbost. Ovšem, to víme my, starší, kteří jsme to už občas zaslechli, četli (spíš ovšem s přehozenym slovosledem "trpělivost přináší růže", ale to je fuk). Jak to ale může vědít študentík, kterej to "jediný správný zaběhnutý úsloví" nikdy v životě neslyšel? Bych řek, že když tam doplnil "čas", rozhodoval se naopak svym zdravym logickym úsudkem, vycházejícím z významu v testu předepsaný věty:
"Nalijme si *****, se skutečným uměním se v Čechách nesetkáváme příliš často(alespoň ne tak často, jak by si mnozí z nás přáli). Ale protože xxxxx růže přináší, mohlo konečně pražské publikum po dlouhých pěti letech zhlédnout další skvost z tvorby bratrů Bubeníčkových...."
-----------------------
Už i první kravina je hned na začátku věty s hvězdama - proč by zrovna tohle měl študentík znát? Zrovna tak tam může bejt správně třeba "nalijme si pohár pravdy" nebo já nevim, cokoliv! V těchdle obou případech se přeci jedná spíš o jakýsi meta fóry, než o nějaký moudrosti.
Podle mě ty testy vymejšlej idioti, bez špetičky empatie a celej slavnej CERMAT by měl bejt ukončenej a nahraženej skupinou normálních lidí.
Brejtro všem.
květen 31, 2018 05:30
... : *deeres*
To jako vážně? To jsou maturitní otázky? To si slavný CERMAT snad dělá kozy.
Pět jich z toho neznám, nebo je znám jinak. Jaký "Pozdní hosti...", já znám "Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí". "Hadr káře..."? "Já znám jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet"."
"Kdybys desetkrát chtěl"... , tak to je "Kde nic není, ani čert nebere!"
"A koho včera oběsili"..., "Všechna sláva, polní tráva".
A "Kdo se jednou spálil"..."Jen blbec se dvakrát spálí o stejná kamna".
Ještě, že už nemusím maturovat, evidentně jsem úplně mimo a propadla bych z češtiny.
Spíš by dnešní maturanti věděli: "Co můžeš tweetnout dnes, neodkládej na zítřek!"- "Kdo chce kam, nabourá se tam."- "Co na srdci, to na facebooku."
květen 31, 2018 10:12
... : NČ
Ale nééé, Deer!!!! To tady nahóře nejsou maturitní otázky. I když je děsivý, že už by se jeden ani nedivil, kdyby od CERMATu byly. Otázky CERMATu byly jen to, co jsem voblízl tlustě ve svym příspěvečku. Podle mě, ovšem dostatečně debilní už tak.
Tady na ta úsloví v článku - to by určitě všecko věděla teta Kateřina. Já něco vim, asi přes půlku, něco jsem v životě neslyšel ani nečet. Třeba "hadr káře", nebo "kdybys desetkrát chtěl", nebo "koho včera voběsili" .... Neznám, nevim! Mít to jako otázku v testu, kterej třeba rozhodne o mym dalšim životě, cucal bych z palce uplně stejně, jako maturanti.
květen 31, 2018 10:57
... : *deeres*
Odvolaný Zika se nechal slyšet, že do maturit bude mluvit dál. Ale chyby se neobjevily jenom u maturitních otázek, ale i u přijímacích testů.
Pak jsem si přečetla email, který byl rozeslán jako důležitá informace k vyhlášení výsledku
jednotlivých přijímacích zkoušek, abych zjistila, že CERMATu nic neříká shoda podmětu s přísudkem.(Uvedenou chybu neodhalili ani....., podepsán v emailu Jiří Zíka) :-)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2494828-maturita-je-prilis-lehka-propadnout-melo-vic-studentu-rika-odvolany-sef-cermatu

Jaké, že má ten pán vzdělání, inu hnojárnu.
Ing. Jiří Zíka vystudoval Mechanizační fakultu Vysoké školy zemědělské a poté deset let vyučoval v pozici odborného asistenta teoretickou mechaniku a termodynamiku. Od roku 1989 působil v privátním sektoru v pozicích předsedy představenstva a finančního ředitele.
květen 31, 2018 15:10
... : doktor
Škoda slov vážení.
červen 01, 2018 12:24
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]