O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TÉMĚŘ DOKONALÉ PEČENÉ KUŘE PDF Tisk E-mail
Úterý, 30 leden 2018
Buďme upřímní, omýt syrové kuře, osolit ho a dát ho do trouby zvládne i naprostý začátečník. Ti bystřejší dokonce troubu i zapnou. Jemné finesy kuchařského umění jsou však cestou k dokonalosti, a tak i něco tak obyčejného, jako pečené kuře, může skrývat pár tajemství.

 

 

 

 

 

       Tuk zcela jednoznačně probouzí v jinak poměrně bezvýrazném opeřenci chuť a zachovává jeho šťavnatost. Pomáhám si tedy vepřovým sádlem. Můžete mi věřit, že lepší obyčejně upečené kuře není.


Suroviny

 

 • 1 celé kuře nebo 4 kuřecí čtvrtky (je to s podivem, ale kuře pečené vcelku chutná tak nějak lépe)
 • 1 lžička soli
 • 1 špetka mletého kmínu
 • 3 vrchovaté lžíce vepřového sádla

 

 

 

Výsledek obrázku pro chicken RECIPE

 

 

 

Postup

 

 

 1. Předehřejte troubu na 220°C. Celé kuře nebo čtvrtky omyjte pod studenou tekoucí vodou. Pokud je kuře vcelku, nezapomeňte dobře vypláchnout také břišní dutinu. Přebytečné kousky kůže neodstraňujte, na to bude dost času po upečení.

 

 1. Krátkým provázkem (z přírodního, nikoli umělého vlákna) k sobě svažte koncové díly stehýnek, nejlépe to jde, když je předtím překřížíte přes sebe. Kuře zaujme kompaktnější tvar, konce stehen se zbytečně nevysuší a v masu zůstane víc šťávy.

 

 1. Připravené kuře osušte papírovými utěrkami a celé ho potřete dvěma lžícemi sádla – nejrychleji to samozřejmě jde rukou. Zbývající sádlo vložte do břišní dutiny. Pokud máte jen kuřecí čtvrtky, dejte zbytek sádla na dno pekáčku, ve kterém se budou péct. Maso osolte na povrchu i uvnitř a lehce posypte kmínem. Nasolení kůže pomáhá dosáhnout křupavosti, proto solí nešetřete. Můžete ji do kůže také vetřít pomocí umaštěných prstů.

 

 1. Kuře položte do pekáčku, který bude jen o málo větší, než samotný pták. Nejprve by se mělo péci prsní, masitou stranou dolů. O šťavnatá stehýnka se totiž hlásí snad všichni strávníci, zatímco u sušších a tužších prsou zůstávají hlavně dočasní držitelé diet. Když však použijete vepřové sádlo a první půlhodinku pečení ponecháte opeřence prsíčky dolů, stane se téměř zázrak. Prsa zůstanou plná báječné šťávy a jejich konzistence ani chuť rozhodně nebudou připomínat slisované piliny. Protože by se však kůže snadno přichytila k plechu, koupala by se ve vypečené šťávě a po otočení by kuře nevypadalo zrovna dokonale, doporučuje se kuře podložit buď roštem do pekáčku, nebo několika obyčejnými špejlemi. Pokud snad máte, stejně jako já, problém v patřičné chvíli v kuchyni lokalizovat balíček špejlí, použijte namísto nich konce křidýlek. Oddělte je kuchyňskými nůžkami v druhém kloubu od konce, kuře tak přijde jen o bezcennou část – kůží potažené tenké kosti, spojené jedním kloubem. Těmito kousky pak kuře podložte. Kuřecí čtvrtky se pochopitelně v průběhu pečení neotáčejí, narovnejte je do pekáčku na rošt nebo na špejle kůží nahoru.

 

 1. Pekáček s masem vložte do vyhřáté trouby a ihned zmírněte teplotu na 190°C. Po 15 minutách pečení nalijte do pekáčku ke kuřeti šálek horké vody, nelijte však vodu přes maso. Zabráníte tak vypečenému tuku, aby prskal na topná tělesa v troubě a vytvářel oblaka štiplavého dýmu.

 

 1. Po dalších 15 minutách pečení vyndejte pekáček z trouby a otočte kuře prsíčky nahoru. Po obracecím manévru vraťte kuře zpět do tepla. Tímto okamžikem začněte kuře každých 10-15 minut až do konce pečení přelévat vypečeným tukem z pekáčku - sbírejte ho z hladiny výpeku. Pokud je šťávy příliš málo, doplňte ji dalším šálkem horké vody.

 

 1. 40 minut od otočení kuřete by mělo být maso hotové. Můžete se o tom přesvědčit tak, že zapíchnete dlouhý tenký nůž do nejsilnější části stehna nebo prsa. Když nůž vytáhnete, začne z místa vpichu po chvíli vytékat šťáva. Pokud je čirá, máte před sebou dobře propečené kuře. Jestliže je však ještě trochu růžová, pokračujte v pečení dalších 15 minut.

 

 1. Upečené kuře vyndejte z trouby. Počkejte 5 minut, maso si odpočine a bude se lépe krájet. Pak teprve kuře libovolným způsobem nakrájejte (nasekejte, natrhejte) a případně také odeberte přebytečnou kůži.

 

 

Poznámky, rady, tipy:

 

 

Zdá se vám celý postup příliš složitý a pracný? Buďte bez obav, kuře se v naprostém pořádku dopeče i bez té míry pozornosti, kterou jsem uvedla. Jde to i bez podlévání a přelévání, bez otáčení i bez sádla. Právě proto je pečené kuře tak vděčné.

 

Ale to moje jediné, dokonalé, šťavnaté a plné chuti, je právě toto. To vaše možná bude zrovna takové.

FLORENTÝNA

 

 

 

Komentáře (6)add feed
... : Míša šíša
Postup mi složitý a pracný nepřijde vůbec, ale 3 vrchovaté lžíce sádla?? Když už kuře samo o sobě pustí dost tuku? To se musí v mastnotě úplně koupat a nezabrání tomu ani špejle.
Já tedy na pečení kuřete používám máslo, ale v daleko menším množství.
leden 31, 2018 06:11
... : NČ
Buďme upřímní? Tak teda upřímně:
Já to ani kloudně neumejvám (stejně se vše nevhodný teplotou v troubě spolehlivě zničí). Jen z igelitu vyklopim do dřezu a opláchnu (oplachuju pak i prázdnou vaničku s igelitem, aby mi to v odpadcích za tejden nesmrdělo). Pak říznu na dvě půlky, dám sůl, kmín, máslo, vodu a peču 3-4 hodiny při slaboučkejch 110°C, nakonec asi 20 minut naplno, při trvale puštěný horní topný tyči. Je to měkký, dobrý, kůže křupavá, stehna a křídla se po třech pomalejch hodinách uplně rozpadaj, ale prsa suchý.
Takže ty suchý prsa pak pokrájim na drobky a rozmíchám s půlkilem br. salátu za 33,- Kč z Alberta, naleju tam i zbytek vomastku. Je z toho žrádlo na dva dny a fakt dobrý.
A co je nejdůležitější !!! Kromě pekáče není žádný další nádobí.
------------------------
Taky můžu doporučit poblívku.
To se do velkýho hrnce s vodou strčí celý opláchnutý kuře a dá se to vařit. Za chvíli pak vyplave taková hnusná bílá pěna, ta se posbírá a vyleje do hajzlu, pak se to teprve osolí, přidá jedna neloupaná cibule pro zdravou žlutou barvu polívky, hrstka nemletýho pepře, špetka nakrouhanýho muškátovýho vořechu a jedna kostka masoxu. Vaří se pomalu dvě a půl hodiny (muškát nádherně provoní celej kvartýr i pávlač), pak se kuře vyloví, cibule vyhodí, obere se všechno maso, nahází zpátky, přidá se pytlik mražený zeleniny z Tesca za 13,-Kčs a vaří se znova ještě tak 20 minut.
Ještě je potřeba uvařit nudle. Výhradně podle zásady, že nudle se s polívkou směj setkat teprve na talíři! Dřív nikdy, byl by z toho šlichtovej blyvajs, jak to s oblibou dělaj nešikovný šmudly domácí! Nudle povařený ve slaný vodě se prolejou studenou vodou, vokapaný naložej na talíř a teprve zalejou vařicí poblívkou.
To je fakt moc dobrý, spousta masa i nudlí, netřeba už dalšího chodu k obědu. Akorát už si to nedopřávám, strašně mě dere, že je z toho dost nádobí a svinčiku z obírání, taky zasviněnej cedník od nudlí ... Kdo se pak s tim má mejt? Žejo.
Brejtro a brouchuť.
leden 31, 2018 08:26
... : Michal
Určitě, nebo snad, jste už slyšeli o kuchyňské úpravě zvané konfit. Dělá se to tak, že pták je úplně potopený v sádle. Je to k nevíře, ale třeba kachna, která normálně je strašně mastná z téhle lázně vyleze netučná, všechno sádlo zůstane v pekáči a je výborné k dalšímu sádlovému použití. Příklad je třeba zde: https://www.labuznik.cz/recept/kachna-pecena-v-sadle/.

No a když už píšu, přidám oblíbený recept na nejdokonalejší kuře, je to podle Americas test kitchen. http://www.grilovani-barbecue.com/viewtopic.php?f=91&t=2299.

Jo a oba NČ recepty znám a je to výborné.
leden 31, 2018 08:50
... : Míša šíša
Konfitování znám, ale jako dokonalé pečené kuře si představuju kuře se zlatohnědou a hlavně křupavou kůžičkou - tudíž ne dušené v sádle. Já zůstávám u svého způsobu neb je osvědčený a kuře nám tak chutná.

NČ, já peču kuře na horkovzduch v kombinaci s grilem a prsíčka vysušená nemám. Nevím, zda tvoje trouba tuto funkci má, ale pokud ji máš jen na klasické pečení, tak šoupni pod kůži na prsíčkách plátek másla. Uvidíš, že budou šťavnatá.
Dotaz: proč si kazíš chuť kuřecího vývaru masoxem?
leden 31, 2018 09:23
... : NČ
Já ti, Míšo, ani nevim, jakou mám troubu. Takovou normální, elektrickou, stolní, asi za 3 tis. Horkej vzduch teda nevim. Buď nastavim ohřev bez větráku, nebo s větrákem ... výsledek je naprosto stejnej. Máslo pod kůži teda příště zkusim, dík za radu. Ale až tak mě to zase netrápí, protože ten br salát s masem a šťávou je skutečně výbornej (když se v lednici najde ještě tatarka a zamíchá, tak už je to přímo lahůdka). A co je nejlepší, zase je to bez nádobí a žere se to žicí u televize.
leden 31, 2018 09:33
... : *deeres*
Tak já také přidám jeden recept z knihy od Vaňka, co jsem včera hned vyzkoušela.

1. omáčka: 6 lžic worchesteru om.,8 lžic kečupu, 4 lžíce hnědého cukru, 4 lžíce medu,2 lžíce jablečného octa, lžička práškového česneku, půlka menší cibule a špetka kajenského pepře, já neměla tak jsem tam strčila sušenou čili papričku.

To všechno svaříte na omačku za stálého míchání, až dostanete konzistenci sirupu.


2.Na pečení použijete paličky stehen, nebo prsa, nebo oboje (obojí se dá koupit už připravené k použití) , ty osolíte, opepříte, omastíte olejem a popatláte worchwesterem. Promícháte a dáte odpočinout na hoďku do lednice.

Po hodině naskládejte do pekáče, nejlépe na pečící papír,nejdříve kůží navrch a dejte do rozpálené trouby na 180°C. Pečte asi 45 minut, během pečení maso alespoň dvakrát otočte a potírejte předem připravenou omáčkou. Je to skvělý, pikantní jídlo a ani přílohu nebudete postrádat.

Podle Vaňka se to jmenuje "Kuře BBQ". Když si název hodíte do vyhledávače, najdete pod stejným názvem i více receptů s různými ingrediencemi, ale tady ten je skvělý, že nepotřebujete žádný gril, stačí trouba.

leden 31, 2018 10:22
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]