O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝŽIVNÉ ZE ZAHRANIČÍ PDF Tisk E-mail
Středa, 03 leden 2018
Dobrý večer, mám dotaz a potřebuji poradit :-( Bývalý manžel pracuje v Rakousku a opravdu slušně si vydělává. Jenže mi posílá alimenty v české výši, tedy na jedno dítě 2 tisíce, máme dvě děti. Přitom bere cca na české peníze víc než 50 tisíc. A nechce mi přidat. Dětem je 9 a 11. Rozvedení jsme čtyři roky a to výživné je stále stejné. Co můžu dělat?

 

 

 

 

 

 

Víte, bojím se, aby se neodstěhoval někam, kde nebudu vědět ani kde je a nedával mi vůbec nic. Kdyby se hodně naštval. Jak to mám udělat?

 

ALENA

 

ODPOVĚĎ:

 

Aleno,  jestliže dnes podáte k soudu příslušnému Vašemu místu bydliště žádost, můžete žádat o zvýšení alimentů od dnešního data, ale před třemi lety. Důvodem zvýšení výživného je změna skutečností v životě dítěte. Začne chodit do školy, navštěvuje kroužky, vyžaduje zvýšenou zdravotní péči, dietu, logopedii apod. U soudu budete prokazovat nejen Vaše příjmy, ale i výdaje na děti. Účtenky za kroužky, sportovní vybavení, školní učebnice apod., tak si je schovávejte.
Najděte si na také na netu nějakou bezplatnou právní poradnu, kde to s Vámi všechno vyřídí. Jinak žádost samu můžete použít také zde z kudlanky.


 

A ještě něco navíc - tak nejprve, jak to říká zákon: 

 

  • Rodič nebo osoba, které bylo dítě soudně svěřeno do péče (v případě zletilosti dítě samo), se mohou obrátit s žádostí o pomoc při vymáhání výživného na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně (dále také „Úřad“) se sídlem Šilingrovo náměstí 3/4, 602 00 Brno; tel. 542 215 522. Výživné lze vymáhat na základě již existujícího exekučního titulu, tedy vykonatelného rozhodnutí českého nebo zahraničního soudu, které placení výživného konkrétní osobě ukládá
  • Rozhodnutí českých soudů nejsou ve všech státech automaticky vykonatelná. Úřad podrobně žadatele poučí o dalším postupu a o dokladech, které je nutno doložit. Pokud předložené doklady splňují všechny náležitosti, Úřad podle konkrétní situace podá návrh k zahraničnímu soudu nebo postoupí věc k dalšímu řízení příslušnému cizímu orgánu nebo organizaci. O tomto úkonu a o výsledku řízení žadatele vyrozumí.

 

  • Úřad sice nemá žádné právní prostředky, jak přinutit spolupracující orgány v cizině nebo přímo osoby povinné k plnění svých povinností a závazků, nicméně nic mu nebrání v tom, aby aktivně pobízel přijímací orgán k uplatňování postupu, který by vedl k vymožení výživného. V rámci toho se může rovněž přijímacího orgánu dotazovat na okolnosti relevantní při vymáhání výživného, navrhovat určité postupy apod.
 
 

A teď, co všechno si musíte připravit:

 

Pro posouzení možnosti vymáhání výživného ze zahraničí je nezbytné odpovědět na tyto otázky:

 

  • Je osoba, od které chcete vymáhat výživné, zapsána v rodném listu dítěte?
  • Existuje soudní rozhodnutí, které povinnému ukládá povinnost platit výživné v určité konkrétní výši k Vašim rukám?
  • Znáte adresu povinného v zahraničí?
  • Máte informace o majetku a příjmech povinného?
  • Existuje dluh na výživném?

 

Pokud jste na všechny otázky odpověděli ANO, zašlete písemné doklady určující výši výživného (prostou, neověřenou kopii), jež máte k dispozici, Úřadu se žádostí o vymáhání výživného ze zahraničí a popisem situace. Vzor je k dispozici  zde (63.5 kB, MS Excel tabulka). Na další stránce je náhled, jak ten formulář vypadá, pro představu, co vše je nutno sehnat.

 

Pokud některá z odpovědí byla NE, kontaktujte Úřad pro zjištění, jak a zda je možné situaci řešit.

 

d@niela
 
 
Komentáře (0)add feed
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]