O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

OSTROVY UPROSTŘED CIVILIZACE PDF Tisk E-mail
Neděle, 24 září 2017
Eva HauserováJak tak jezdíme po různých permakulturních projektech, navštívili jsme i jeden ostrovní systém. To je dům naprosto nezávislý na okolí, co se týče inženýrských sítí, na jaké jsme z civilizace zvyklí. Takové stavení je zásobováno vodou z vlastní studně, případně potůčku a z deště, odpady se zpracovávají vlastním septikem či kořenovou čistírnou, vnitřek se vytápí dřevem z okolního lesa (nejlíp vlastního), a hlavně je k dispozici vlastní zdroj elektřiny v podobě fotovoltaických panelů a akumulátorů.

 

  

 

 

Ostrovní dům si můžete vybudovat kdekoli, ale největší smysl to dává dál od civilizace, v místě, kam by se prodražilo zavést elektrické vedení, kde máte po ruce dostatek dřeva a půdy a kde nebudete tak na ráně, pokud by opravdu bylo zle a krajinou by táhly tlupy hladových lidí.

 

Na ostrovních systémech je pro mě něco silně přitažlivého – jde o opravdové dotažení onoho kýženého modelu „odpoutání od systému“, což je pro nás permakulturisty (a asi i pro další ekology) skoro mantra. Lokálnost, soběstačnost a DIY jsou tu dovedené do důsledků. Na druhé straně je v tomhle jevu ale něco stísňujícího – a to je očekávání budoucí katastrofy.

 

 

Jak si poradit s elektřinou, vodou a teplem

 

Nejpropracovanější částí tohoto konkrétního otrovního systému je takzvaná ostrovní elektrárna. Protože energie pochází ze slunce, elektřiny dává takový systém v létě nadbytek (takže třeba varná plotýnka nebo topinkovač mohou být v letních měsících stále v provozu), zatímco nejhorší měsíc je listopad, protože je nejchmurnější, má nejméně slunečního svitu. V zimním období je třeba přemýšlet, jaké spotřebiče a kdy pouštět, a hlídat stavy akumulátorů. Zásadní je investovat do kvalitních baterií, které hodně vydrží.

 

Co se týče vody, tenhle dům má vlastní studni, jenže ta může snadno vyschnout – a nejen tady. Hladina spodní vody na našem území v posledních letech klesá a je nesmysl používat pitnou vodu ze studně třeba na splachování, nebo na zalévání zahrady. Proto si majitelé ostrovního systému vybudovali levné a flexibilní zařízení na zadržování dešťové vody ze střechy domu. Nejobvyklejší řešení – velkou podzemní cisternu – vyhodnotili jako zbytečně nákladné a navíc závislé na elektřině k přečerpávání vody. Proto si zřídili systém vzájemně propojených IBC kontejnerů – lepší jsou ty s kovovým povrchem, kam nemůže světlo a nemnoží se řasy – který vydrží i zimní mrazy, pokud se vypustí přívodní trubky, a každý z kontejnerů může fungovat nezávisle na ostatních. Teplá voda se v létě ohřívá sluncem (ne přímo, ale přes elektřinu), v zimě ji zajišťuje kotel na dřevo, který současně dům vytápí.

 

 

 

Související obrázek

 

 

 

Kolem domu, bývalé hájovny stojící stranou všech obcí na lesní mýtině, jsou políčka s tykvemi, bramborami, různou zeleninou a bylinami, v plánu jsou slepice, takže majitelé mají našlápnuto i na potravinovou soběstačnost. Vytvořili si tu útulné a hodně stranou schované hnízdečko, ze kterého vyrážejí podle potřeby do světa za prací nebo za lidskou společností.

 

 

 

Očekávání katastrof

 

Dům je opatřen mřížemi v oknech, které jsou pravda natřené nabílo, napůl skryté v muškátech a působí nenápadně a nijak nepřátelsky. Konečně může jít o ochranu před obyčejnými zloději a vandaly. Navíc tihle konkrétní majitelé ostrovního projektu svoji polohu neutajují, a tak si nemyslím, že by panikařili a chystali se na nejhorší. Ale existuje mnoho takových, kteří svoji adresu a souřadnice nezveřejňují.

Vlastně je tu celé hnutí prepperů, neboli lidí připravujících se na globální katastrofu a zhroucení civilizace. Ona ani není potřeba moc velká fantazie na to, abychom si představili, že třeba po nějaké vichřici a pořádné vánici důkladně zkolabuje rozvodná síť elektřiny a s ní i veřejná doprava, bankomaty a nejrůznější služby. Najednou si nebudeme moci nakoupit v supermarketu jídlo a bude to trvat třeba několik týdnů. Co pak?

 

Rozhodně tedy neškodí mít doma slušnou zásobu pitné vody a trvanlivých potravin. Ne že bych to sama dělala, ale možná že bych měla; nepřijde mi to nijak přehnané.

 

 

 

Ale co když to bude horší?

 

Osobně mi docela pomáhá vyrovnat se se stísňující pocity z neznámé hrozby tím, že si různé katastrofické scénáře budoucnosti opravdu představím. Co se tedy může stát nejhoršího?

 

Náš civilizační systém se může zhroutit ekonomicky, což by asi přišlo pomalu a plíživě a možná by nám dlouho nedocházelo, co se děje – všechno by zdražovalo, trpěli bychom čím dál větším nedostatkem a věci by vázly a přestávaly fungovat, různé „mezilidské“ sítě od obyčejných známých až po mafiány by byly stále silnější a pro přežití pořád důležitější. Tady by nám samozásobitelství a kutilství mohlo dost pomoci.

 

Nebo může přijít něco náhlého a drastického, válka, vlny nájezdníků cizích nebo i domácích a podobně. V takovém případě by potravinová soběstačnost opravdu nestačila. Když to domyslíte, ze všeho nejdůležitější by bylo mít pořádné a účinné zbraně, opevněné místo a partičku (nebo širší rodinu), kde by se dalo zajistit neustálé hlídkování a včasná likvidace hladových rabujících vetřelců. - Nojo, ale co dál? Tyhle vyhlídky mi přijdou tak příšerné, že jsem si celkem jistá, že se jich nechci dožít a radši chci být mezi těmi slabošskými oběťmi, které budou hned na počátku zkoseny.

 

Nehledě na to, že ani tohle není ten nejhorší scénář. Dobře se pamatuju na strach z jaderné války někdy v šedesátých a pak osmdesátých letech minulého století, na to, jak jsme se ve škole učili o igelitových pytlících, poloze hlavou od výbuchu, užívání jódu a o odmořování radioaktivitou zasažených věcí... jenomže kdyby taková jaderná válka měla jen trochu větší rozsah, povrch země by nadlouho zastínil mrak, atmosféra by se ochladila tak, že bychom rozhodně nepřežili, a nastal by velký evoluční zvrat života na zeměkouli, možná větší, než když vymřeli dinosauři.

 

Čistě náhodou jsem zrovna cestou na výlet do ostrovního domu u benzínky zahlédla nový časopis nazvaný „Přežít“ s podtitulkem „Guns and Survival“, tedy „Střelné zbraně a přežití“. Tedy vychází už rok, ale všimla jsem si ho teprve teď.

 

Hm. Opravdu by nám střelné zbraně tak moc pomohly?

 

 

EVA HAUSEROVÁ

 

 


 

 

Komentáře (5)add feed
... : *deeres*
Mám ráda sci-fi. Třeba takovou klasiku, post katastrofický román Roberta Merla "Malevil", nebo Wyndhamův "Den Trifidů". I na film se ráda podívám. Pamatuji se jaká to pro nás byla bomba, když se sem poprvé dostal,někdy v roce 1982, film "Mad Max" s Mel Gibsonem na překopírované kazetě s úděsnou kvalitou.
Něco jiného je číst si knihu nebo dívat se na film v bezpečném světě svého domova, než zažít děsivou skutečnost. V případě globální katastrofy obyčejný člověk nemá šanci a ten, kdo by zemřel hned, by byl ten šťastnější.
Lidé, kteří na to mají se připravují na nejhorší stavbou bunkrů. Jeden z největších bunkrů světa Oppidum je na území ČR a dá se v něm přežít i 10 let. Ani o tohle není co stát.
http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/v-cesku-se-stavi-nejvetsi-soukromy-bunkr-na-svete-pred-cim-se-majitele-chteji-chranit--1634275
září 25, 2017 17:31
... : Sidon
Já se vždycky paní Hauserové tak trošku leknu, když vidím její foto na hlavní straně. Není to nic, co by mělo něco společného s její vizáží, i když vlastně ano. Je podobná jedné mé kamarádce, která však zemřela, už je to pár let. Takže ve mně vždycky hrkne, jestli to není ona a hned se jdu podívat na autora článku. Možná je to jenom moje iluze, můžete posoudit - http://www.nase-rodina.cz/article.php?clanek=1478

Jinak se mi zdá ten nápad s tím "ostrovním" domem, malinko utopistický, jako třeba když píše -
Ostrovní dům si můžete vybudovat kdekoli, ale největší smysl to dává dál od civilizace, v místě, kam by se prodražilo zavést elektrické vedení, kde máte po ruce dostatek dřeva a půdy a kde nebudete tak na ráně, pokud by opravdu bylo zle a krajinou by táhly tlupy hladových lidí.
Jen mě tak napadá, kolik je takových "vhodných" míst v ČR, nebo má na mysli třeba i jiné lokality, třeba Sibiř, Aljašku, Kanadu, Austrálii apod.?
Ten "útěk" do přírody a snaha o tu samovýrobu, ať už elektřiny, tepla, úpravu vody, výběr a pěstování potravin, vůbec být "environmentally friendly", je vlastně jen pro malý okruh lidí a ještě takových, kteří jsou na vyšší úrovni se svým vzděláním (nemusí být nutně vysokoškolské), aby si tyhle věci nejen uvědomili, ale dovedli realizovat to sžití se s přírodou. A co ta drtivá většina "konzumentů", kterým je nějaké "ekologické" cítětní na hony vzdáleno?

A ještě k těm zbraním. Ony ty zbraně jsou v tomto případě něco jako ten oheň, který je dobrý sluha, ale může být i velice zlý pán.

Hm. Opravdu by nám střelné zbraně tak moc pomohly?

Ono to záleží hlavně na tom, kdo ty zbraně vlastní. Nevím, jaká je statistika v případech zneužití střelné zbraně například u myslivců, kterých je v republice dost a někteří mají těch zbraní i několik, ale řekl bych, že je to velice mizivé procento. Když se vezme v úvahu, že v USA má zbraň, nebo spíš i několik zbraní, skoro každý obyvatel, tak je malým zázrakem, že se už nevystříleli.
Ono to funguje i na druhou stranu, protože když násilník a darebák ví, že může být kldně zastřelen, tak si dá sakra pozor.

"Když mě někdo napadne s úmyslem mě zabít, budu se bránit všemi možnými prostředky, a v případě nezbytí útočníka zabiju. Ať zhyne ten, kdo má špatné úmysly." To řekl sám TGM.

smilies/cool.gif
září 25, 2017 19:12
... : *deeres*
Co se tedy může stát nejhoršího?

Nejhoršího se může stát to, že na povrchu nebudou vhodné podmínky pro přežití a pak bude permakulturista docela obyčejně nahraný.
září 25, 2017 20:34
... : doktor
Bez jakékoli sci-fi mám rád "venkovské bydlení".Soběstačné domy co se týká vody,tepla i el.energie již nejsou utopií.Ovšem scénáře s utopickým ostrovním domem zase nejsou úplně od věci.Vezmu-li v potaz dokazování kdo z těch dvou "?" má větší koule a dokazují si to máváním "atomovejma" zbraněma nám nad hlavama.
září 26, 2017 13:10
... : Mikin3
Koukam, ze ziju v ostrovnim dome.
Drevo si delam sam, zeleninu pestujeme, vodu vozime z mistni hasicarny i zachycujeme v barelech, akorat elektrinu kupujeme. Ale tu vyrabi turbina pod Mayo Lake a v zaloze mame baterii a solarni panel.....
září 26, 2017 18:47
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]