O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JSTE NOČNÍ SOVA, SKŘIVÁNEK, NEBO "NORMÁLNÍ"? PDF Tisk E-mail
Středa, 26 červenec 2017
Jste-li noční sova, máme pro vás novinku:  vědci identifikovat gen, který za to může! Někdo se životem prohání, aniž by mu spánek nějak narušoval jeho zájmy, někdo je ranní ptáče, jiný naopak noční sova. A taková sova, pokud zrovna nepracuje jako noční hlídač či barman/ka v nočním klubu, to má v životě velice těžké. Někteří lidé, bez ohledu na to, co všechno dělají, aby večer usnuli včas, s tím každý den (spíš noc) bojují.


 

 

 

 

 

Nemůžou spát, převalují se a může jim to správně “zabrání” trvat někdy až do ranních hodin. A navíc, pokud jim není dopřán dostatečně dlouhý spánek a musí tedy po pár hodinách opět ráno vstávat, necítí se ani odpočatě, a jsou unaveni celý den. Než zase ožijou – v noci…Noční sovy mohou mít společný původ svých problémů – tato forma nespavosti se nazývá porucha zpožděné fáze spánku (DSPD - delayed sleep phase disorder). Současné studie naznačují, že tato porucha může být zčásti dědičná. Samozřejmě, poruchou DSPD netrpí každý, kdo nemůže večer usnout. Navíc lidé, kteří pracují v noci, a takový způsob života jim vyhovuje, nebudou možná ani nikdy hledat diagnózu či léčbu.

 

 

Oddělené ložnice - chcete spát každý sám?

Nedávno vědci z Rockefellerovy University odhalili genetickou mutací, která může vysvětlit, proč v některých rodinách se vyskytuje nočních sov více, v jiných méně. Alina Patke, lékařka-výzkumnice z Rockefellerovy university zaměřila svůj výzkum právě na tuto genovou mutaci lidí trpícími DSPD.  Zaměřila se na 46-letou pacientku, která celý život trpěla poruchami spánku. Usínala nejdříve kolem 2. – 3. hodiny ráno, někdy dokonce až kolem páté, šesté! Pacientka byla pod neustálým dohledem 18 dní, v místnosti bez oken a bez hodin. Nejenže se jí hormon melatonin, který vyvolává spánek, začal vytvářet o zhruba pět až sedm hodin později než u normálního člověka, ale její spánek byl také podivně fragmentován; někdy přicházel jen jako krátké zdřímnutí.

 

Když tým analyzoval její DNA, našli mutaci v genu nazvaný Cry1. Stejný gen objevili i u jejích dalších rodinných příslušníků, kteří trpěli podobnými problémy. Tento gen kóduje protein, který potlačuje působení bílkovin na vytváření biorytmů těla a spouštění celé další široké škály genů – včetně těch, co ovlivňují probouzení se a případně usínání během dne.

 

Výzkumný tým z Rockefellerovy university našel dalších 39 osob s tímto mutovaným genem, ovlivňujícím spánkové procesy a denní biorytmy.

 

 

Takže naděje existuje. Někdo má štěstí, že i s podobně poškozeným genem žije normální život. A někdo nemusí ani mít mutaci, a noční sovou se stane stejně. Důležité samozřejmě je, umět si přizpůsobit svůj život podle toho, co každému vyhovuje. Cítíme-li se nejlépe po ránu, patříme do kategorie skřivanů nebo chcete-li pravěkých lovců, kteří se za kořistí vydávali ještě před úsvitem. Překypujeme-li energií večer, jsme takzvané sovy, tedy pravěcí strážci ohně, jež hlídali spící rod před nepřáteli.

 

 

 

 

 

Skřivani

Sovy

Nejostražitější(self-report)

Poledne

Kolem 18 h

Nejproduktivnější (self-report)

Dopoledne

Odpoledne a večer

Nejaktivnější

Kolem 14:30

Kolem 17:30

Nejlepší nálada

9-16 h

Stoupavá do 22 h

Nejvyšší teplota

Kolem 15:30

Kolem 20:00

Věk

Většina lidí nad 60 let

Většina studentů

Spánek

Do postele chodí o 2 h dříve než sovy, usínají snadno a rychle

Velmi variabilní. Pokud nemusejí do práce/školy, pak ponocují

Používání budíku

Nepotřebují budík

Budík s opakovaným alarmem

Nejnižší teplota a zároveň nejhlubší spánek

Okolo 3:30

Okolo 6:00

Kvalita spánku

Spí hlučněji (chrápou), budí si více odpočinutí v průměru 3,4 h po dosažení teplotního minima, probouzí je jejich vnitřní budík

Spí celkově méně, budí se ospalé průměrně po 2,5h po dosažení teplotního minima

Klimbání

Vzácně

Častější a delší podřimování během dne

Cvičení

Ráno

Večer

Nejvyšší tepová frekvence

Kolem 11 h

Kolem 18 h

Nejnižší tepová frekvence

Kolem 3 h

Kolem 7 h

Spotřeba kávy

Malá

Velká

Osobnost

Spíše introverti (není vědecky podloženo)

Spíše extroverti (není vědecky podloženo)

Práce na směny

Preferují jednosměnné provozy

Lépe tolerují střídání nočních a denních služeb

Cestování

Trpí na jet lag

Rychlejší a lepší adaptace na změnu časového pásna

Maximální sekrece melatoninu

Kolem 3:30

Kolem 5:30

 

 

A co vám vaše individuální biologické hodiny radí?

Případně – jak vám vyhovuje být noční sovou či skřivánkem?

 

GRETA

 

 

Komentáře (2)add feed
... : *deeres*
Jsem typický skřivánek, odjakživa. Dokáži se probudit v kteroukoliv hodinu bez budíku, s tolerancí maximálně deseti minut. Vždy mne ale zblbnou při šoupání s časem.
Až v důchodu jsem si posunula ranní vstávání z půl páté, na půl osmou. Dříve jsem spala necelých šest hodin a doháněla jsem to o víkendech. Nejsem ani Thatcherová, ani Einstein a čtyři hodiny spánku mně nestačí. Stejně by mne asi zabily střídavé směny. Znám i další lidi, kterým jenom pár hodin spánku stačí a zrovna tak znám lidi, kterým pár hodin nestačí, ale mají problémy s usínáním.
Já, když si přetáhnu hodinu, kdy chodím pravidelně spát a místo spaní přemýšlím o blbostech, tak na usnutí mám jednoduchý trik. Při nádechu počítat pozpátku od sedmi do jedné, při výdechu do čtyř. Tak moc mne to nebaví, že okamžitě upadám do kómatu.
červenec 27, 2017 10:35
... : doktor
Jojojo,jsem sova ! Dík.
červenec 30, 2017 13:12
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]