O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

TOULKY ŠUMAVOU - CESTOU NA HOHENBOGEN PDF Tisk E-mail
Neděle, 09 červenec 2017
Přejít na obsah
TOULKY ŠUMAVOU - CESTOU NA HOHENBOGEN
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Nedávno jsem nahrávala fotky do počítače, cca za rok a čtvrt, a rozhodla jsem se pár výletů přidat na Kudlanku. Tentokrát cílem cesty bude Šumava z bavorské strany. Než jsem s doprovodem dorazila k cíli, navštívili jsme cestou pár míst, která jsem si vytipovala už dříve. O Klatovsku jsem už kdysi psala (Klatovy, Týnec, Klenová, Chudenice), nicméně vše jsem ještě prohlédnuté neměla a navíc v klatovské lokalitě přibylo pár novinek.

 

 

 

 


Něco nového se vystavělo, několik památek se opravuje či opravilo, jiné naopak zub času nahlodal nemilosrdně. Výchozím bodem tohoto výletu, pokud se jej rozhodnete absolvovat, bude silnice č. I/22, která spojuje Domažlice, Klatovy, Horažďovice, Strakonice, Vodňany.  Asi 4 kilometry před okresním městem Klatovy ve směru od Horažďovic stojí těsně u silnice zchátralý zámek.  Mohu za zhruba dvě desítky let, kdy tudy čas od času jedu, říct, že jeho stav se vůbec nezměnil, tedy je špatný jako býval, o přilehlé kapli a hospodářských budovách ani nemluvě. Přesto má zámek, hlavně z jižní strany, své kouzlo.

 

 

 

 

Tentokrát jsem u zámku v Novém Čestíně zastavila, abych si jej zvenčí prohlédla podrobněji a udělala pár fotek.  Zámek není žádný „mladíček“, stojí tu už od 16. či začátku 17. století, úplně přesné datum vzniku není známo. V jeho historii má své místo známý heraldik Rudolf Jan Arnošt Meraviglia-Crivelli (1878-1891), který jej nechal přestavit do novogotické podoby s věžičkami. Poté jej vlastnila rodina Vitáčkova a po roce 1949 zde hospodařil Státní statek Luby u Klatov. Později byl zámek navrácen v restituci dědicům.  Když jsem hledala info k zámku, zjistila jsem, že aktuálně je na prodej.

 

 

 


 

 

V podobném stylu jako tento zámek je i zámeček v Mochtíně, budova je od čestínského zámku vzdálena cca 800 metrů, rovněž přímo u silnice. Nechal jej postavit majitel Nového Čestína, zmiňovaný heraldik a podoba bije opravdu do očí.

 

Po průjezdu městem Klatovy mířím směrem na Domažlice. Pokud se rozhodnete v Klatovech zastavit, a třeba poobědvat a projít se po městě, doporučuji vřele navštívit novou galerii skla v Klatovech; byla jsem tu v jiný termín a opravdu galerie stojí za zhlédnutí. Stále jedu po silnici I/22, odbočuji vlevo na obec Bezděkov. Zde stojí rovněž jeden kdysi nádherný zámek s rozsáhlým a architektonicky zajímavým hospodářským dvorem.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]