O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZAJÍMAVOSTI O ČLOVĚKU - 12 PDF Tisk E-mail
Neděle, 14 květen 2017
JESTLIPAK VÍTE, ŽE: při narození je v lidském mozku 14 miliard buněk. Toto množství se za života nezvýší. Po 25 letech klesá počet buněk o 100 000 každý den. Po čtyřicítce začíná mozek upadat o hodně rychleji a po padesátce je úmrtnost neuronů již tak drastická, že mozek je znatelně menší... Čísel jsou v medicíně obrovská kvanta. Každý systém lidského těla s jeho funkcemi se dá nějakým způsobem změřit nebo zvážit.

 

 

 

 

 

 

  Mozek se skládá ze dvou hemisfér, mozkového kmene a mozečku – ten je velký asi jako mandarinka a kontroluje rovnováhu, koordinuje naše pohyby. Je to náš vnitřní kompas.

 

  Součástí mozku je i hypofýza, tedy podvěsek mozkový, který reguluje vylučování hormonů. Je spojen s hypotalamem, který produkuje také hormony, ale stará se hlavně o tělesnou teplotu, krevní oběh a hlad.

 

  Mozek je velmi hladový – i když je jen dvěma procenty těla, spotřebuje až dvacet procent z celkového příjmu glukózy. Možná i proto panuje názor, že děti, na kterých rodiče nešetřili sladkostmi, jsou ve výsledku chytřejší – ovšem pod to by se jistě žádný z lékařů nepodepsal.

 

  Při infarktu mozek chybně bolest vyhodnotí jako bolest ruky. Během infarktu totiž vstupují ve stejném čase do míchy signály bolesti ze srdce a paže a mozek si chybně vybere bolest pocházející z paže.

 

  Ženy jsou více emocionální proto, že mají lépe propojenou pravou emocionální a levou analytickou část. Při řešení problému díky tomu zapojují obě hemisféry, zatímco muž jen tu, které se problém týká.

 

  Alkohol začne ničit mozkové buňky už pár minut poté, co ho vypijete. Zbavuje přitom mozkovou tkáň schopnosti bránit své buňky. Pokud pijete výjimečně, mozek se zotaví. Jestliže na něj ale necháváte alkohol působit pravidelně, klesá schopnost mozku uzdravit se.

 

Výsledek obrázku pro mozek png
 

 

  Pokud se potřebujete soustředit, pusťte si hudbu. Vnímané zvuky z okolí zvyšují průtok krve v mozku, prokrvují ho a zvyšují koncentraci. Navíc to vypadá, že pravidelný poslech hudby zvyšuje inteligenci.

 

  Pocit „déja vu“se dá vysvětlit tím, že konkrétní situace spouští v paměti podobné zážitky a mozek ji pak vyhodnotí jako stejnou, tudíž už známou.  

 

  Mozky taxikářů jsou větší proto, že mají větší pravý hippokampus, tedy oblast spojenou s prostorovou orientací a pamětí.

 

  Sny jsou důsledkem toho, že mozek v noci nespí. Opakuje si a třídí zážitky ze dne, osvojuje si nové situace, vlastně se učí z toho, co jsme během dne prožili. Pokud si tedy potřebujete utřídit myšlenky, je nejlepší jít spát.

 

  Pokud potřebujete mozek aktivovat a „probudit“, začnete zívat. Právě zívání okysličuje plíce mozek a tak mu dodá potřebnou energii pro přemýšlení. Bylo by to i vysvětlení toho, proč je zívání „nakažlivé“ – lidem v tlupě by to pomohlo aktivovat se hromadně.

 

  Hlavně rodiče pubertálních dětí si kladou otázku, zda počítačové hry nějak neškodí jeho vývoji. Nemusím to říkat nahlas před huberťáky, věčně vysedávajícími před monitorem, ale ukazuje se, že hraním počítačových her se mozek cvičí. Musí totiž zvládnout tolik vjemů najednou, naučit se rychle vyhodnotit a hlavně reagovat, že si zvykne na velkou zátěž a pak zvládá i v běžném životě.

 

 

LINDA

 

 
Komentáře (4)add feed
... : doktor
Začnu zívat a ihned usnu jako špalek.Prostě můj mozek je cochcárna.Dělá si co chce.Žádné probuzení,žádné okysličení ani žádná aktivace.Ale obyčejné chnění.Ahoj
květen 15, 2017 14:06
Jen jsem si to dočetla : Zdena
a můžu se uzívat, sakra ono je to nějaké nakažlivé. Jo a nakažlivé mi připomnělo vtip :
Žena u gynekologa:
"Pane doktore, mám hrozně citlivá prsa, stačí, aby se jich nějaký muž dotkl a už se mi vztyčují."
"Ukažte, já to zkusím."
Chvíli rozpačité ticho a pak se pacientka ptá:
"Už víte, čím by to vztyčení mohlo být?"
"To ne, ale zjistil jsem, že je to nakažlivé."
Já vím, sem se to nehodí, ale doktor to začal ... :- smilies/cheesy.gif
květen 15, 2017 22:57
heeeezký... : d@niela
tak to budu muset nějaké podobné 4ky sem nasázet...
Nebo - že byste přidávali taky jednou vy?květen 16, 2017 00:16
... : *deeres*
Při infarktu mozek chybně bolest vyhodnotí jako bolest ruky. Během infarktu totiž vstupují ve stejném čase do míchy signály bolesti ze srdce a paže a mozek si chybně vybere bolest pocházející z paže.[/quote
V neděli jsem pomáhala malovat a je to jasný, mám oboustrannou mozkovou mrtvici na obě ruce. smilies/grin.gif

květen 16, 2017 10:30
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]