O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZAKLÍNADLO - "GENETICKY UPRAVENÉ..." PDF Tisk E-mail
Pondělí, 13 březen 2017
Přejít na obsah
ZAKLÍNADLO - "GENETICKY UPRAVENÉ..."
Strana 2
Strana 3
Strana 4
 

 

 

 

 

 

 

 

 

A co lidé, kteří čekají na transplantaci? Vědci se léta snaží najít možnost, jak použít zvířecí orgány k transplantaci na člověka. Nejvhodnějším dárcem se ukázala být prasata. Problém doposud byl ten, že genom prasete je zamořen viry PERV, které jsou podobné virům, způsobujícím AIDS. Pomocí CRISPR úpravy genomu v orgánech prasete se tohoto viru bude možné zbavit, a mít daleko větší množství orgánů možných k transplantacím. Skupina vedená Georgem Churchem, profesorem na lékařské fakultě Harvardovy univerzity a MIT, pracuje na použití CRISPRu k odstranění všech 62 PERV virů.

 

x x x x x

   

Tchoř černonohý je krásné zvířátko, které bohužel pomalu vymírá. Čím jich je míň, tím se mnozí v jedné rodině páří mezi sebou a tím více degenerují; následně vymírají ještě rychleji. Jestliže se ale DNA trochu pozmění, může se celý druh do budoucna zachránit. Různým křížením se o to snaží například Oliver Ryder ze ZOO v San Diegu. Pomoci CRISPR metody by byl celý proces, záchrany trvající generace tchořů, daleko rychlejší.

 

V neposlední míře bych se chtěla zmínit o rýži, konkrétně GMO modifikované rýži, která takto upravena obsahuje gen nutný k přeměně vitaminu A. Normální rýže by takto vylepšená v běžné přírodě nikdy nevznikla.

 

Každý rok zhruba půl miliónu dětí oslepne díky nedostatku vitaminu A, ale GMO rýže je stále předmětem mnoha sporů. CRISPR metoda by splnila úplně stejný úkol, jen lehkým pozměněním vlastního, původního genetického kódu, který v normální rýži už je.

 

V Japonsku vědci pomoci CRISPR metody již úspěšně prodloužili životnost rajčat tím, že prostě upravili gen, který kontroluje dozrávání. Čínští vědci zase CRISPRem vymazali tři části pšeničného genu, a vytvořili tak odrůdu, která je zcela odolná proti plísni.

 

 

x x x x x

 

 

 

Možnosti jsou neomezené. Je to jen úprava sebe sama. Samozřejmě, taková úprava je i důvodem k obavám. Genetické zbraně, geneticky upravení jedinci. Přejí si rodiče 185 cm vysokého blonďáčka s talentem hraní na housle? Upřímně řečeno, otázka zní, zda výhody převáží nevýhody. Já osobně, a zcela za sebe, mohu prohlásit, že vyléčí-li CRISPR rakovinu, sem s ním.

 

GRETA

 

 

 

 

Komentáře (24)add feed
Už jsem to tu psala : Lenka1
Ruku v ruce se stále vyspělejší medicínou a schopností zachránit dříve nezachranitelné musí bezpodmínečně jít drastické a nekompromisní omezení populace v Africe. Jinak nás tady dříve nebo později vyvraždí a přivlastní si naše zdroje. A to, že budeme umět na lidském těle opravit cokoliv, nám bude na.....víte co.

Ono by úplně stačilo se na ně prostě vykašlat, ať si tam dělají co chtějí, a v žádném případě je nepouštět do Evropy. Ona by si příroda na přijatelnou míru zredukovala sama.

Počet lidí na Zemi neustále stoupá, nejvíce právě v těch zaostalých zemích, které žádným přínosem nejsou, naopak jsou zátěží. Země není nafukovací a to, že tady začneme žrát brouky, situaci nevyřeší.

Ostatně já chci dál jíst to, co jsme zvyklá a co mám ráda, třeba stejky a to, že nějaký černoušek v Africe umře hlady, je mi srdečně jedno.
březen 14, 2017 08:52
Je hrozné : alka..
co píšeš,ale musím s tebou jen souhlasit.Jak tam žili,než jsme je začali zachraňovat? Museli si poradit.Kolik cukrovarů,železnic,vodojemů,jsme jim tam postavili a jak to teď vypadá. Vím o čem píšu.Můj strýc byl montér a jezdil tam.
březen 14, 2017 10:06
... : Mikin3
Ja proti genetickym upravam nejsem. Hlavne kdyz se to dela s rozumem.
Takze souhlasim s posledni vetou clanku.
Co se tyce komentare o problemech zemi tretiho sveta ktere sem nekdo zase nesmyslne zavleka, tam se da hodne pomoci napriklad vzdelanim. Verte nebo ne, ale takova bankovni urednice napriklad v Nairobi nebo v Addis Ababe nebude mit deset deti, ale jen dve a i ty budou zit podobne jako my.
březen 14, 2017 10:38
... : doktor
Ano,poslední odstavec dává odpověď na otázku ....je nebezpečí zneužití větší než porazit rakovinu? A jsou geneticky upravené potraviny opravdu neškodné?
březen 14, 2017 13:55
Ten komentář Lenky1 je opravdu drsný, ale: : d@niela
vezme si někdo z nás na starost nějakou tu přistěhovavší se rodinu? Uživili bychom ji? Případně - bude někdo z nás měsíčně posílat stabilní částku někomu - nějaké rodině? Myslím, že je málo lidí, kteří by na to měli, aniž by tím nějak šidili rodinu svou. Pár korun nikomu nepomůže a potřebnou částku? Na tu nemáme...
Ano, zní to sice zle, ale bohužel, lidé se především musí starat sami o sebe a o své děti. A pokud na to nemají, mají se snažit nemít mnoho dětí.

A navíc - bohužel, mnoho z těch věnovaných peněz se svého cíle nedostane, a i pokud, nesplní účel. Škoda.
březen 14, 2017 15:38
já bych o jedné skoro genetické modi-fikaci věděl : vlk
ufiknout gonády těm, co neuživí ani sebe natož děti ...

Kdysi to dělal příroda sama. Ale teď už nemůže, v tomhle jsme ji opravdu soudružsky poručili a někde, se množíme jako kobylky, to tam pak tak dopadá.
březen 14, 2017 15:52
... : Mikin3
Nikdo nechce prestehovat Afriku do Evropy nebo do Ameriky. Na to proste u nas neni misto.
Ale pokud se pomoci jinym tyce, je to snad u vetsiny narodu i nabozenstvi zavedena a potrebna vec. Kdyz ti stastnejsi pomuzou mene stastnym, prospech z toho mohou mit vsichni.
Oni ti casto vysmivani Africane nejsou o nic hloupejsi nez Evropane a kdyz dostanou asistenci treba se vzdelanim nebo planovanim rodicovstvi, vysledky se dostavi. Tak napriklad pocet deti ktere ma prumerna zena v Etiopii klesl za poslednich 25 let ze 7 deti na zenu na 4.6. Ja vim ze je to porad moc, ale v hlavnim meste Addis Ababe je to uz jen tech "evropskych" 1.7 deti na jednu zenu.
A zemi kde vyrazne klesa pocet narozenych deti je v Africe uz 9.
Tady mate docela zajimavy clanek, bohuzel jen v anglictine.
http://www.bbc.com/news/world-africa-34732609
březen 15, 2017 09:56
Chachacha : Lenka1
Oni ti casto vysmivani Africane nejsou o nic hloupejsi nez Evropane


Gratuluju, opět jsi potvrdil svou diagnózu F-71. A ne, fakt to není název stíhačky.

http://iqtest-narodu.wz.cz/


březen 15, 2017 18:25
No tak to se ti Lenko moc nepovedlo.... : Mikin3
Cituji z tveho odkazu: Vyspělost a ekonomická síla států do určité míry závisí na inteligenci jejich obyvatel.
A hned na tretim miste v inteligenci jsou na te strance Korejci. Pritom je tam uvedeno, ze HDP Jizni Koreje je 17x sedumnactkrat vyssi nez HDP Severni Koreje. Za takovou obzalobu vedeckeho socialismu ti zastanci jeho budovani prilis nepodekuji. Kde jenom udelali soudruzi chybu? smilies/grin.gif
Ale vazne - ony ty testy inteligence vetsina dnesnich vedcu zpochybnuje s tim, ze byly od sameho zacatku nevedome nastaveny lidmi, kteri je vymysleli.
Jinymi slovy, Eskymak vyslany do Evropy bude vypadat jako primitiv, Evropan v igloo jako nekonecny hlupak.
Pokud rozumis anglicky, precti si ten muj odkaz. Etiopska zena z rodiny 8 deti byla poslana svym manzelem do skoly, stala se nemocnicni sestrou a rodina ma dnes pouze dve deti.
Pokrok, kteremu muzeme Lenko ve svem vlastnim zajmu pomoci.
Nadavani do "debilnich cernych opic" jeste nic nevyresilo.
březen 15, 2017 21:56
No vždyť to : Lenka1
říkám že jsi trotl. smilies/grin.gif

Protože jenom trotl může míchat dohromady politickej systém a inteligenci. My jsme tu komouše měli 40 let taky, protože jsme to v 46-cátým roce dost pos.ali a pak už bylo pozdě. A na mučedníky si nikdo normální hrát nechtěl, to mají v oblibě jenom vymaštěnci z BV, kterým nakecali imámové sra.ky o nebi a o pannách.

No nic, pokračuj v tom,že černoušci jsou inteligentní stejně jako Evropani, když vrcholným skvostem jejich architektury je chýše z větví a bláta.

Bavím se.

Holt se budeš muset smířit s tím, že lidí ochotných cpát do Afriky prachy je čím dál míň, protože vidí, že je to nekonečná černá díra. Černoch bude vždycky buď šukat nebo mlátit druhýho černocha mačetou nebo střílet kalachem. Na víc jim jejich IQ nestačí.


březen 15, 2017 22:44
Jeste vetsi sranda Lenko je, : Mikin3
ze podle tech tvych cisel jsou Rusove a Americani prakticky stejne inteligentni. I kdyz je to v Americe samej "cmoud", zatimco v Rusku uslechtili belosi.
A ze ma navic ta Amerika oproti Rusku ctyrikrat vyssi HDP. smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
----------------------
Vis Lenko, ja procestoval kus sveta. Vcetne udajne nejinteligentnejsi Ciny, Sigapuru a Koreje. Ale i Etiopie, kde jsou domorodci podle tech tvych rasistu na urovni simpanzu.
A vono to tak neni. Lidi jsou vsude stejni. Nekdy chytri, nekdy hloupi.
Vydej se do sveta taky a presvedcis se sama o tom, ze vsechny tyhle rasisticke teorie jsou porad stejne hloupe, jako byly za casu Adolfa Hitlera.
A zkus pokracovat bez tech urazek, ju? At nedopadnes jako minule.
březen 16, 2017 00:28
A ještě speciálně pro tebe : Lenka1
Nejlepší výsledky mají státy severovýchodní Asie, Evropy a sev. Ameriky. Zároveň mají většinou vyšší HND - jsou to bohaté státy.
Naopak na konci tabulky se nacházejí státy Afriky a muslimské země blízkého východu. Obyvatelé těchto států jsou méně inteligentní a jejich státy jsou chudší.

Chudoba a zaostalost států jsou tedy z části zapříčiněny nízkou inteligencí jejich obyvatel. Bohužel přirozená inteligence, měřená koeficientem IQ, se témeř nedá zvýšit vzděláváním.

Jsou zde i vyjímky. Především některé "arabské" státy jsou, i přez nízké průměrné IQ obyvatel, bohaté a ekonomicky silné. Je to dáno přírodním bohatstvím - ložiska ropy a zemního plynu. Naopak jsou zde i státy s vysokým IQ obyvatel, ovšem s velmi nízkým HND. Příčinou je například totalitní režim.


Taky z té stránky, kterou jsem sem okopírovala. smilies/grin.gif
březen 16, 2017 06:35
Lenko : Mikin3
tvuj problem je v tom, ze si ti rasisti srovnavajici cernochy s opicemi odporuji v kazdem druhem radku.
Podivej se treba znovu na rasove slozeni Ruska a Spojenych statu. A pritom Amerika nad Ruskem v IQ jeste o bod vede.
A v HDP vede dokonce ctyrnasobne, i kdyz byl v na ropu bohatem Rusku komunismus porazen uz pred 27 lety a vladne tam osviceny Putin, zatimco v Americe vladnul poslednich 8 let cernoch. smilies/grin.gif
Nektere ze zemi jejichz obyvatele obvinujes (zrovna ty) z nedostatku inteligence jsou zname jako kolebky civilizace. Kdybys na vlastni oci videla treba Petru, pyramidy nebo kamenne kostely Lalibely, tezko bys takovou hloupost mohla rict.

A jen tak na okraj - puvodni clanek je o GMO. Ale ty jak koukam musis ten svuj rasismus a "vytribeny jazyk" uplatnit opravdu vsude.
březen 16, 2017 07:28
... : Lenka1
atimco v Americe vladnul poslednich 8 let cernoch.


Taky to dopracovali skoro k bankrotu a prakticky zlikvidovali střední třídu, která tvoří páteř ekonomiky. Proto taky vyhrál Trump. Ale to uálové tvýho ražení nikdy nepochopí. (Vysvětlivky: uál je intelektuál bez intelektu.)

Já vím, říct, že černoušci jsou hloupější než bílí, je okamžitě označeno za rasistické.

Tvojí smůlou je, že dneska už to nikoho normálního neuráží ani neleká.

A pokud sis všimnul, tak o opicích tady žvaníš furt jenom ty, já to slovo nepoužila ani jednou.

Nějak se ti to vymyká z rukou. No jo, argumentace bez argumentů - to je dřina, viď?

Zajdi si k Chocholouškovi, oikofobie a xenofilie se prý dají léčit.
březen 16, 2017 11:24
Lenko, : Mikin3
"debilnimi cernymi opicemi" zde opakovane nazyvas v diskusich cernochy vyhradne ty.
Zbytek navzajem se vylucujicich informaci cerpam z tebou zaslaneho odkazu.
Podle neho maji Habesane IQ 64, zatomco simpanz 60 - 65.
Pokud tomu veris, precti si neco o jejich obrane proti fasisisticke Italii, nebo o obeliscich v Axumu, skalnich chramech Lalibely, ci kralovne ze Saby.
V tom srovnani Ameriky s Ruskem ma tvuj zdroj naopak pravdu. Staci se mrknout na kurz dolaru a rublu, nebo HDP obou zemi za polednich 8 let.
Preji prijemnou zabavu a mene zloby ci predsudku. smilies/wink.gif
březen 16, 2017 13:15
Ahááá : Lenka1
no to jsem netušila, že popsat realitu takovou, jaká je, je předsudek. Díky, experte.

A k těm tvým opicím - kde jsem to tady použila? Na rozdíl od tebe jsem vyhověla Danielinýmu přání a zmírnila jsem slovník. Jedinej, kdo jede furt stejně a uráží ostatní, jsi tady ty.

Pokračuj v krasojízdě, bude prča, až zase dostaneš banána.

Tvl, já bejt každýmu pro srandu tak jako ty tady na Kudle, tak budu chodit kanálama. Ale zase je fakt, že zvyšuješ čtenost, to asi jo.

Hele, a kdy bude ten tvůj cestopis? Se těším, až to protáhnu prográmkem na vyhledávání plagiátů a s rozkoší ti to omlátím o hlavu. smilies/grin.gif

P.S. Dneska večer mám v plánu večeři se svým přítelem - dáme si stejčky z mladýho bejka, hmmmm...už teď se mi sbíhají sliny.

Tak mě napadlo, že ti udělám radost - ve škole i doma mě učili, že být nemám být ošklivá na chudáky, tak se snažím - budu při tom hodování myslet na ubohé hladovějící černoušky a bude mi jich líto. Chceš?
březen 16, 2017 17:27
Lenko, na cestopise se uz pracuje. : Mikin3
Muzes zatim ve volnem case dokazat, ze jsem opsal nektery z tech drivejsich. A ze jich tady uz bylo pozehnane. smilies/smiley.gif
Pokud jsem si vsiml, urazek jsi se zde dopustila vyhradne ty. Jak urazek nekoho s jinym nazorem, tak urazek lidi jine rasy.
Mimochodem - "vedce" kteri dokazovali nadrazenost vlastni rasy nad otatnima mel i Hitler a taky se ukazalo ze se mylil. A ze zidi nejsou o nic hloupejsi nez ti jeho arijci.
A kdyz uz jsem se zminil o zidech, vis ze existuji i zidi - cernosi? By me fakt zajimalo, jak jsou na tom podle rasistu s inteligenci oni. smilies/grin.gif
březen 16, 2017 18:51
možná by stačilo : vlk
uvést prostý příklad technologicky vyspělého podniku založeného v Africe domorodým obyvatelstvem.

Přírodní zdroje tam jsou nedozírné, sluneční energie přehršel, inteligentních vědců a inženýrů dostatek z tamních vysokých škol.

Tak proč neuvést nějakou světově známou značku výrobku pocházejícího z tohoto zdroje? Zkušený cestovatel na ni jistě narazil a potvrdí její kvalitu a vyspělost :-)
březen 21, 2017 08:44
Vlku, : Mikin3
kdyz se podivas na Google, najdes toho spoustu.
http://www.theperspective.org/africacontribution.html
A kdyz se podivas na mapu sveta, uvidis praveke civilizace, diky kterym se dnes nazyvame LIDMI. Jsou po celem svete a argumenty rasistu na ne neplati.
Od Ciny prez Siam, Syrii, Egypt, Habes, Alzir az po pyramidy jihoamerickych Mayu.
Pokud mas na mysli nejaky priklad z nedavne minulosti, tam vedou pred Cinany a Rusy (i pres ty jejich lidske a prirodni zdoje) predevsim multikulturni Americane.
Podivej treba na Apple a iPod.
Steve Jobs byl American a jeho tatinek imigrant ze Syrie. smilies/cool.gif
březen 23, 2017 06:42
správně : vlk
v pravěku žijí tihle taky lidé i dnes, kmenové války, dobývání jiných území a zabíjení a zotročování nepřátel. To je jediné, co islám umí. Jakýkoli pokrok je totiž přímo zakázán koránem a jím uplatňovanou ideologií.

Děti dnešních imigrantů žijí ze sociálních dávek a díky multikulti dementům se učí ve svých školkách a školách nenávidět a zabíjet své, v menšině se vyskytující, spolužáky.

Islám je stejné svinstvo jako fašismus a komunismus a každý kdo ho obhajuje je stejná sv...!
březen 23, 2017 08:00
... : bb2
to je zbytečná diskuze, že má Vlk černobílé vidění světa víme dávno
březen 23, 2017 11:12
bb2 : Mikin3
vzhledem k tomu ze byla rec o rasach a nikoliv o islamu to snad v pripade toho pana neni ani videni cernobile, ale pouze cerne. smilies/tongue.gif
březen 23, 2017 12:27
možná by bylo dobré si zopakovat dějepis nad náboženskou mapou Afriky : vlk
aneb, kdysi bylo křesťanství dominujícím náboženstvím zejména v severní Africe. Pohledem na dnešní mapu, kde je poměr 40/45 % pro islám, je jasné, jak dopadne Evropa.

Ano, vidím to černě.

Rozhodně je to lepší než růžové brýle a následný šok ;-) Jako prevenci a důvod si růžové brýle sundat doporučuji návštěvu blízkých lokalit v "západní Evropě", třeba Brusel, Marseille nebo zavítat do Blackburnu v GB.
březen 23, 2017 13:37
Zajimavy Vlku : Mikin3
ze se v diskusi na tema inteligence cernochu na neco zeptas a kdyz ti odpovim, zacnes z niceho nic mluvit o Islamu. smilies/tongue.gif
březen 23, 2017 21:59
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]