Dobrý den, měla bych dotaz: manžel platí na syna z prvního manželství. Synovi je 22, letos mu bude 23 let, teď dodělal Bc, ale chce studovat dále. Bydlí u matky, auto nemá, jezdí MHD. Nemá žádné koníčky, sporty atd., nemá tudíž ani žádné vyšší náklady.
Do práce se rozhodně nepožene; po vzoru dědečka bude chtít studovat co nejdéle to půjde. S manželem máme dvě malé děti. Můj dotaz zní: do kdy má muž povinnost platit alimenty? Rádi tomuto synovi budeme přispívat na cokoliv, ale alimenty má dost vysoké a částku nezměněnou. Děkuji moc, PETRA O D P O V Ě Ď :
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do doby, dokud děti nejsou samy schopny se živit. Toto ustanovení však neznamená, že vyživovací povinnost pomíjí vždy hned, jakmile dítě dosáhne jakýchkoli výdělečných schopností a možností. Rodiče mají mimo jiné prostřednictvím vyživovací povinnost dbát o do, aby dítě našlo zdroj své budoucí obživy v takovém oboru, pro který má schopnosti a nadání a v němž se může náležitě uplatnit. Při určování výše výživného se vychází z předpokladu, že děti mají právo se podílet na životní úrovni svých rodičů. Přihlédne se přitom na jedné straně k oprávněným potřebám dítěte v souvislosti s jeho věkem, zdravotním stavem, zájmovou činností a potřebou školních pomůcek. Soud ovšem musí posuzovat i možnosti rodiče, který má výživné platit. Soud tedy vychází z příjmu rodiče, jeho majetku a musí přihlédnout i k dalším případným vyživovacím povinnostem vůči jiným dětem či dalším osobám. Jestliže je životní úroveň rodiče pouze průměrná nebo nižší než průměrná, nelze stanovit výživné, které by tuto jeho životní úroveň výrazně přesahovalo, a to ani tehdy, jsou-li potřeby dítěte výrazně zvýšeny. Zákon o rodině vychází ze zásady, že pokud dítě žije s oběma svými rodiči, mělo by sdílet jejich životní úroveň. Takový stav by měl být zachován, i když dítě žije jenom s jedním z rodičů. X X X Takže - bude-li řádně studovat a pokračovat ve stejném studiu, máte jedinou možnost - domluvit se s ním, zda by nestudovat dálkově - tedy při zaměstnání. Protože jinak výživné pokračuje do skončení jeho řádného studia. Ale jak píšete, chlapec tyhle touhy nemá. Ještě je možnost soud požádat o snížení výživného - viz předchozí druhý odstavec... Držím palce všem zúčastněným. d@niela P. S. - a jako vždy - podívej se na levou stranu - do odstavce "Související články" - jistě tam najdeš plno dalších informací!
|