O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KLÁVESNICE PDF Tisk E-mail
Pondělí, 26 listopad 2007

Co víte o klávesnici - nejen o té své, ale o klávesnicích vůbec? Mj. když tu svou jedinou otočíte bříškem dolů, případně s ní trochu bouchnete o stůl - copak se z ní všechno vysype? Prach, vlasy, lupy, kousky jídla ... klávesnice počítače říká o svém majiteli víc, než by chtěl. Nic jiného to nenahradí.

Ne nadarmo se říká, že klávesnice je jedním z nejšpinavějších míst vůbec (údajně horší než záchodová mísa). Pouhé vyklepávání nečistot nepomůže, občas je nutné zapojit i vodu obohacenou saponátem. A klávesnice je zase jako nová.

 

 

    

     A nyní - pro zajímavost - trochu historie: 

 

    

     Klávesnice svým vzhledem vycházejí z vynálezu amerického inženýra-tiskaře Christophera L. Sholese jenž žil v 19. století a v roce 1868 si nechal patentovat první psací stroj. Sholes sice nemůže být považován za jediného člověka, jenž se na zrodu psacího zdroje podílel, ale je to právě on, kdo je s tímto vynálezem spojován nejvíce, na čemž se markantně podepsalo i jeho uvedení „QWERTY rozložení kláves“.

     Sholes původně pracoval na vývoji stroje, jehož prácí by bylo automaticky číslovat stránky novin. Avšak jeho kolega z oboru, Carlos Glidden, mu navrhl, aby místo tohoto vytvořil jiný, který by tiskl ne číslice, ale rovnou písmena - typewriter. Převážně tito dva vynálezci postupně sestrojili třicet fungujících modelů, než vznikl takový, který byl uveden do výroby ve větším měřítku, a to továrnou Remington & Sons, známým výrobcem zbraní. Původně byly jejich psací stroje schopné psát pouze velká písmena. Poté ale představili model, jenž byl schopen s pomocí přeřaďovače psát velká i malá písmena. Máme vlastně štěstí, že se od rozložení kláves používaného pro anglický jazyk naše liší pouze přehozením písmen Y a Z. Můžeme tak velice snadno používat naše i anglické klávesnice (nehledě na diakritiku), a to není vzhledem k převaze angličtiny na celosvětové síti k zahození. Mluvím samozřejmě o uživatelích, kteří se nemohou pochlubit třemi sty úhozy za minutu a potřebují mít s klávesnicí vizuální kontakt.


     Následující krok směrem k dnešním klávesnicím učinila firma IBM, když v roce 1981 spěšně uvedla na trh první osobní počítač – IBM PC 5150. Klávesnice byla běžnou součástí dodávky a jednalo se o firemní, 83-klávesový model XT. Tato klávesnice se ještě dnešním příliš nepodobala. Pokud se přesuneme téměř mezi současné klávesnice, dostaneme se až do roku 1985, kdy IBM představilo svůj model M, dnes již legendární klávesnice, které dodnes někteří pravověrní pro její nesporné kvality používají. Je to na dnešní poměry velice masivní a těžká klávesnice, které by se neznalí uživatelé ze srdce vysmáli a vyhodili do nejbližší popelnice. Avšak právě díky své robustnosti je IBM M (následně vyráběna firmami Lexmark a Unicomp) téměř nezničitelná, spolehlivá a především se na ní velmi dobře píše. Navíc, originální verze od IBM jsou také velmi ceněny mezi nadšenci a sběrateli, také proto, že některých verzí bylo vyrobeno velmi málo.  

     Vývoj klasických PC klávesnic byl v devadesátých letech upraven, či podle některých spíše poznamenán, již jen dvakrát. Poprvé se o to postarala firma Microsoft, která si prosadila tři klávesy navíc – dvě klávesy Windows a jednu Menu. Dnes již v podstatě nekoupíte klasickou novou 101 klávesovou verzi a nehledě na používaný operační systém je nutné akceptovat výsledek evoluce.


kap.
 

Komentáře (27)add feed
Obrátila jse svoji klávesnici vzhůru nohama. : wendy
Vypadl na mě kousek buráku. Jinak nic. NAšla jsem i přebývající klávesy. Tímto považuji inventuru za zdárně ukončenou. smilies/kiss.gif
listopad 26, 2007 13:01
QWERTZ : David
Jsem ze staré školy (rozumí se ze "staré počítačové školy") a česká QWERTZ klávesnice mě přivádí k šílenství. Byly doby, kdy se česká klávesnice používala jen v textových editorech a i tam se dalo vybrat, jestli má být prohozené Z a Y a jestli se má respektovat rozložení českého psacího stroje nebo ponechat rozložení anglické (pro nealfanumerické znaky).
Chápu, že jinak to nejde, že standard je standard, ale na cizích počítačích tiše trpím.
listopad 26, 2007 13:20
wendy, musíš s ní trochu víc bouchnout... : dess
ne jen otočit, neboj se toho, ona to přežije - zato pak budeš asi muset zametat na stole...

listopad 26, 2007 14:02
bouchnutí nestačí : Alena Puntíčkovaná
mně načůrala do klávesnice kočka. Klávesnice to nevydýchala a klepání nepomohlo. Mám teď novou, gumovou - teda klávesnici, nikoli kočku - ale není to ono.
listopad 26, 2007 15:56
Moje klávesnice je čistá, : wendy
nedávno se do ní nalila slivovici... smilies/grin.gif
Takže ještě i dezinfikovaná.
listopad 26, 2007 16:56
Hmm, tak to já už od 70. let minulého století používám pouze QWERTY. A to už je nějaký pátek... : strejda
A protože zde, na haciendě, mám COMPAQ-Evo N600c, ještě s bývalou německou klávesnicí, místy už přelepenou lepkami dle mého gusta, jako doplněk zvítězila přece jen klasika a tak jsem si koupil ultratenkou a voděvzdornou externí klávesnici a jsem v poho. Ještě by to chtělo nějakou blbovzdornou klávesnici, která by odolávala překlepům. smilies/grin.gif
listopad 26, 2007 17:14
pokud jste to ještě nezjistili / nezjistily : kolemjdoucí
tak ve všech novějších verzích Windows (tuším od W9smilies/cool.gif si můžete zvolit ze tří druhů rozložení českých klávesnic. QWERTY, QWERTZ a česká programátorská, což je QWERTY ale na horní řadě jsou ěščřžýáíé
listopad 26, 2007 17:45
qwerty : mura
jedine qwerty

bohuzel to trosku skripe s mou touhou naucit se psat vsema deseti. nemohl by nekdo napsat ucebnici na psani vsema deseti s rozlozenim qwerty?

momentalne mam moc prima klavesnici, kde po mesici pouzivani mam smazanu polovinu pismen. neb patrim mezi ty, co potrebuji mit se svou klavesnici vizualni kontak, mnohdy pak premyslim, coze jsem to vlASTNE NAPSALA

jo a taky mi dela problem synchronizovat zmacknuti shift a dalsi klavesy. proto jsem velka pismena zrusila
a obcas si prastim do caps lock smilies/smiley.gif
listopad 26, 2007 19:23
Muro, : Ceskymo
vyrabej se prelepky pro pripad, ze si nastavis ceskou klavesnici na anglickou... taky je muzes pouzit, kdyz si pismenka smazes... ja mam ty samy prelepky uz... nooo, asi 4 roky a jeste porad se daj cist!
Wendy, spravne, dobre vydenzifikovana spina uz prece neni spina!
smilies/grin.gif smilies/grin.gif No ale nadzvedla jsem svoji klavesnici - a uz jenom ten bordel, co jsem objevila POD NI mi nedovolil jeste taky zkusit co je V NI smilies/cheesy.gif
listopad 26, 2007 19:38
ceskymo : mura
ja vim, ze se vyrabej prelepky, ale samy takovy uzitecny pismena jako ěščřžýáíéúů
ale normalni pismena jako QWERTUIOPASDFGHJKLXCVBNM, tak ty ne

navic tam ty prelepky po case blbe drzej a kolem nich se naopak dobre drzi bordel
listopad 26, 2007 22:01
btw : mura
vite, ktery pismena jsou nejfrekventovanejsi?

ETASDHZVN

ty mam vsechny smazany smilies/grin.gif
listopad 26, 2007 22:03
btw 2 : mura
a vite proc jsou ty pismena tak blbe rohazeny?

jeste z dob psaciho stroje - aby se nedalo psat tak rychle a klapky (teda ty dratky s pismeny) se nezasekavaly
listopad 26, 2007 22:06
mura : bb
píšu všema 10, takže qwerty, ale musím mit vizuální kontakt s displejem, to se nemusím podívat na klávesnici a píšu téměř bez překlepů, tím myslím bez, ne ty co hned opravímsmilies/smiley.gif...jak bych si zakryla displej, napíšu blvlaůfůujpvja.

Smazaná písmena: asdeyvkm

listopad 26, 2007 23:41
já mám smazaný : dess
u o p h j k l n m

píšu "nekoukám"
smilies/cheesy.gif
listopad 27, 2007 00:45
Jo strýcu, voděvzdornou : NČ
Bysem spíš potřeboval kafevzdornou a pivuvzdornou. Tam už se toho vešlo!!!
Ale ta technika je úžasná. Když do druhýho dne kafe vyschne, klávesnice zase funkuje jako nová :-) Nebo, že bych měl už tu kafe/pivuvzdornou a ani vo tom nevim? Nevim.

listopad 27, 2007 06:31
To je pokrok, NČ : wendy
máš vymoženost a ani o tom nevíš !
Jinak muro - nejfrekventovanější písmeno je "e", to je o.k., ale že tam není "p" to mě dost překvapilo. No, kdoví co píšeš...
listopad 27, 2007 09:31
Mně jen spadlo pár kapek deště do klávesnice, : Ariana
protože sedím pod střešním oknem, které zrovna bylo otevřené a já na chvíli odešla, když začalo pršet. Nestačila jsem se divit, na jeden úhoz mi pak psala tři písmenka najednou. Ani po vyschnutí se to nezlepšilo, tak jsem si holt musela pořídit novou, ale zase díky tomu mám zatím pořád všechna písmenka čitelná smilies/smiley.gif
listopad 27, 2007 09:43
wendy : mura
pismeno P mi pripomnelo starou prihodu meho syna z 2. tridy.
pani ucitelka jim zadala samostatnou praci - a to psat slova na P dle vlastniho vyberu
byla tam vsechna...

... a pak byl Průser... smilies/grin.gif
listopad 27, 2007 12:08
ps wendy : mura
jo, a pismeno P mam porad jako novy, netknuty smilies/cheesy.gif
ale z tech mejch smazanejch (EADHZV) se posklada, hadej co? ***** smilies/grin.gif
listopad 27, 2007 12:10
Muro, : Ceskymo
prece hvezdicka! smilies/grin.gif smilies/grin.gif
Jeste me napadlo, co treba napsat si ty pismenka na klavesy fixkou a pak to prelepit prusvitnou samolepkou???
listopad 27, 2007 18:54
ceskymo, : mura
bilou fixou? takovou nemam. ale uvazuju o laku na nehty
listopad 27, 2007 21:22
Ale děvčata, : strejda
na toho svého notebooka jsem si koupil popisky asi za dvacku, přelepil jsem si nějaké klapky u německé klávesnice a fakt to drží. I když ze zvyku mám na stole ještě externí klávesnici. A existují průsvitné popisky, kde je jen bílé písmeno (klávesa zůstane černá) nebo černé opět s bílým písmem, které přelepí původní písmeno. Před lepením je to však potřeba odmastit. Já jsem tu měl tehdy pouze vodku. A šlo to.
listopad 27, 2007 22:59
hele, strejdo : mura
ty jsi fakt videl nekde polepky, na nichz by byla vsechna pismena klavesnice? ja jsem na takovy nenarazila. vsude maji jen s ceskymi znaky, tj. akorat pismenka s hacky, carkami a krouzky a vsemi temi slimaky. ale pismena
QWERTYUIOP
ASDFGHJKL
ZXCVBNM
nejak ne...

viz napriklad http://www.okcomputers.cz/polepky-na-klavesnici-ceske-bila-pismena-pro-cernou-klavesnici/d-56360/
nasmeruj me, prosim, na nejaky obchod, kde je nabizeji
listopad 28, 2007 00:21
muro, : strejda
no já je koupil náhodou před časem v Litvínově v jednom PC krámku, když jsem tam šel pro flashku. Je to celá abeceda včetně diakritiky i všemi slimáky. Já jsem však potřeboval jen některá, takže zbytek mám ještě někde doma. Zkus vymetat PC obchody. Na dobírku za poštovné se to nevyplatí kupovat.
listopad 28, 2007 01:14
muro, deskymo - jasně : wendy
HVEZDA ! To je ve hvezdicce !
Moje kámoška z Austrálie taky pěkně nadává - říká do zadele. Že je to taky pěkné, skoro poetické ?
Jinak přeji úspěšné shánění. Poptám se ještě u Michala, ten sestavuje komplet počítače, třeba to ví kde sehnat právě tohle.
smilies/wink.gif
listopad 28, 2007 08:00
Strejdo : Ceskymo
nebylo ti ty vodky lito? smilies/grin.gif
listopad 29, 2007 03:46
... : beny
Aleno Puntíčkovaná, zkus klávesnici prostě vysprchovat v teplé vodě. A nechat důkladně uschnout! Já takhle oživil už jendou notebook, do kterýho natekl čaj, a celkem běžně takhle čistím klávesnici jednou za čas, řekněme za dva roky, kdy už je plná nejen těch dobků, ale i jiných "nevytřepatelných" bordýlků smilies/cheesy.gif
leden 03, 2008 20:42
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]