O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení






Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE? - 103 PDF Tisk E-mail
Neděle, 29 květen 2016
„Máš sílu jako býk“, se někdy říká. Ale také „máš sílu jako ...“. Místo několika teček doplňte jméno muže, ukryté v dnešní hádance. Starší ročníky nebudou asi dlouho váhat, ovšem mladším už dá hádanka zřejmě trochu přemýšlení. Náš známý-neznámý se narodil 18. května 1879 v obci Kajhamek (dnes součást Křečhoře u Kolína).

 

 

 

 

 

 Traduje se, že když jako roční onemocněl, vyléčily ho obklady máčené v kořalce. Začal se učit kovářem. Bohužel, jeden ze starších učňů mu nastražil rozpálenou podkovu a díky ošklivé popálenině na rukou musel mladý adept kovářského řemesla přejít na řezničinu.

 

Jak bývalo zvykem, po vyučení se vydal do světa na zkušenou a to do Brna, k firmě Moritz Soffer. I stalo se, že jednou přijel do kraje cirkus a účinkující silák, James Palmare, vyzval přítomné s nabídkou padesáti zlatých k zápasnickému souboji. Tehdy se k duelu přihlásil právě tenhle mladý řezník. Vyvolal v silákovi úsměv, který se však brzy změnil v překvapení a údiv, neboť mladý řezník jej skolil.

 

Řecko-římský zápas zlákal mladého muže, a ten pak začal chodit do Sokola i brněnského atletického klubu Hellas. V r. 1903 dokonce přivezl z Rotterdamu zlato ve své kategorii. Jenže který zaměstnavatel potřebuje pracanta, který si věčně odjíždí zápasit a přitom jeho dílo stojí? Následoval vyhazov z práce.

 

S jedním ze tří bratrů si pak mladý svalovec pronajal statek v Lužicích u Šternberka a zároveň  se dal na profesionální dráhu zápasníka. Cestoval následně až do Jižní a Severní Ameriky a šířil tak povědomí o malé zemi uprostřed Evropy. V r. 1929 vyhrál v pražské Lucerně mistrovství Evropy.

 

Oženil se s dcerou sládka litovelského pivovaru, která se ukázala být velmi oddanou a milující ženou. Za války se totiž náš neznámý zapojil do odboje, hrozil mu pobyt v Mauthausenu a trest smrti. Choť tehdy prodala všechny své šperky a zlato, uplatila velitele věznice a svého muže tak zachránila od jisté smrti.

 

 

 


 

 

 

I když překročil šedesátku, zápasil stále dál a výtěžek věnoval na dobročinné účely. Padesátá léta znamenala existenční nejistotu, statek v Lužicích náš neznámý předal státnímu statku, náhrady válečných škod se nedočkal (statek na základě Mnichovské dohody spadl pod Sudety a byl zabaven, následně vypleněn Rudou armádou a vrácen vyrabovaný po r. 1945), o důchod žádal několik let.

 

Aby přežil, prodával své trofeje. Slabou náplastí mu mohl být fakt, že v  r. 1956 byl jmenován mistrem sportu. Zemřel 6. dubna 1957 v Litovli, kde je pochován.

 

 

A teď ta otázka: Znáte jméno muže, který vyhrál za svůj život tisíce zápasů a stal se synonymem pro sílu a bojovnost?

 

 

Hodně štěstí při hádání přeje

MIA

 

 

A pokud se chcete přesvědčit,

že jste hádali správně - klikněte si...

 

 

 

 

Komentáře (3)add feed
... : Milene
Znám asi jediného zápasníka. Tak to bude asi on. smilies/wink.gif
květen 30, 2016 10:40
... : Bara
Napadlo me Ursus, ale to asi nebude ten pravej.....Fakt nevim, se kouknu na rozlusteni.
květen 30, 2016 16:18
Milene bude mít asi : Sidon
na mysli toho správného, mě to jméno naskočilo taky, hned po přečtení první půlky.

K tomu úvodnímu rčení o tom býkovi, bych chtěl přidat takovou malinkou perličku, kterou mi sdělil jeden můj kamarád. On se narodil po válce v Praze, ale jeho rodiče byli volyňští Češi, kteří se tam po válce přistěhovali z Ukrajiny. Česky mluvili, ale ne moc dobře, takže třeba právě u těch přísloví to někdy popletli a tak třeba otec mého kamoše rád říkával - pozdě honit býka, namísto pozdě honit bycha, snad ani nevěděl, co znamená bych.

smilies/cheesy.gif
květen 30, 2016 18:39
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]