O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

IDEÁLNÍ POLOVINA PDF Tisk E-mail
Pondělí, 05 listopad 2007

 Dobrý den, ráda bych se informovala ve věci dědictví. Můj manžel zdědil po mamce 1/2 baráku a druhou 1/2 mají jeho bratranec a sestřenice. Můžou prodat svoji půlku bez manželova souhlasu? A jak mám taky rozumět  "ideální polovina"? A  co si můžeme dovolit a co ne??? Děkuji moc za odpověď.

 


      Neoddělitelná polovina RD se v právní řeči nazývá jedna ideální polovina vzhledem k celku. Tuto lze převést na třetí osobu pouze s jediným omezením a tím je předkupní právo spoluvlastníka. Toto předkupní právo se vztahuje i na darování a pokud by jeden spoluvlastník nenabídl druhému spoluvlastníkovi podíl na předmětu spoluvlastnictví k odkoupení, tak by se mohl spoluvlastník domáhat u soudu vyslovení neplatnosti převodu spoluvlastnického podílu.

 

     Jedinou vyjímkou z tohoto pravidla jsou osoby blízké. Na ty je možné převést spoluvlastnický podíl, aniž je tento nutné nabídnout k odkoupení druhému spoluvlastníkovi. Mj. osobami blízkými jsou příbuzní v řadě přímé (tj. např. děti, vnuci, rodiče), sourozenci, manžel, jiné osoby v poměru rodinném, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.

 

právník

 

 

 

Komentáře (3)add feed
Pan právník to vysvětlil jasně, : mamča
jenže skutečnost bývá zpravidla jiná. Ideální polovina znamená, že vám patří půlka veškerých prostor domu, půlka střechy, sklepa, WC... Jsme v podobné situaci. Vlastník druhé ideální poloviny odmítá přispívat na nutné opravy, a "svojí" polovinu, která je (dle dohody) naštěstí samostatným bytem, na černo pronajímá. Dům je vytápěn elektřinou, noví nájemníci ovšem používají krbová kamna, jejichž kouřovod ústí do 30 let nečištěného komína, který je v havarijním stavu, přestože na to byli námi upozorněni.
Pokud se nedohodnete se spoluvlastníky na užívání, je lepší vaší polovinu prodat, protože není nic horšího, než mít něco se vzdálenějším příbuzenstvem napůl. Pak je tu ještě problém s odkupem, protože příbuzní buď nemají peníze, nebo chtějí polovinu domu odkoupi za odhad, což je pochopitelně pro prodávajícího nevýhodné.
Až když spoluvlastník odmítne odkup zbylé části, můžete svoji polovinu prodat někomu cizímu.
listopad 06, 2007 12:08
co sme urobili my. : femmefatal1
Mali sme takuto situaciu v našej rodine.Riešili sme ju 10 rokov.Kedže som pribuzných nijako nevedela.
1-Dostat odtial.
2- nikdy neboli ochotny sa dohodnut na cene za ktoru by som bola odkupila celu nehnutelnost,
3- oni by ma vyplatil moju cast.
Bola som nutena sa im vyhražat a to tym sposobom že som do svojej idealnej časti dala podnajomnikov a to velmi hlučnych.
Nakoniec sa po rokoch našlo rišenie. Ked sme si navzajom podpisali dohodu.a to tak. ze sme hladali optimalny stred ceny nehnutelnosti. Bohužial rozpetie bolo až 300 tisic na ktorom sme sa nevedli dohodnut.Nehnutelnost som im predala ale
podpisali sme dalšiu dohodu. A to ak by nehnutelnost predali dalšej osobe. a mali zisk vyssií za ako som im ju predala ja su povinny zvyšok penazi mi vyplatit.
listopad 12, 2007 08:46
Komín : Poláková
Také jsem bohužel spoluvlastníkem takovéto ideální poloviny. Příbuzní v přízemí mi zazdili komín (bez platného stavebního povolení)a tvrdí, že komín je sice ve společném vlastnictví, ale průduch je jejich, protože oni mají ve svém bytě revizní dvířka. Je to vůbec možné?
prosinec 06, 2012 20:41
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]