O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VOSKOVKA PDF Tisk E-mail
Pondělí, 29 červen 2015
Svou voskovku mám už hooodně moc dlouho. Letos to bude už dvacet let. Já vlastně mám všechny kytky (pokud přežijí synovo ošetřování během mých občasných nepřítomností) hodně dlouho. A jsou to převážně kytky s historií. Hodně z nich jsou moje "zelené památky" na ty, které už nikdy neuvidím, ale ve těch kytičkách tu jsou se mnou.


 

 

 

 

 

 

 

Ale zpět k voskovce - je totiž po mé mamince. Když jsem vyklízela její byt, vzala jsem si domů i její kytky a mezi nimi i tuhle. Byla krásná, dlouhé šlahouny propletené do velké skorokoule; maminka ji měla sama hodně dlouho, rozhodně víc než dalších 15 let - pamatuju, že si ji brala z našeho původního bytu do tohodle "vejminku".

 

Nádherně jí kvetla, vždycky osypaná hrstmi bílých květů, žila si v kuchyni, nahoře na lince, normálně zalévaná a bylo jí tam rozhodně fajn. A pak se tedy odstěhovala ke mně. Snažila jsem se jí dát podobné místo, podobní podmínky. Je na okně směrem na jih, ale ne na přímém slunci, zalévám ji "tak akorát". A ona sice rostla a rostla, celá se krásně rozrostla, ale už nikdy nevykvetla.

 

Jen asi po deseti létech, když mi ruply nervy (stále jsem všude možně četla, jak všem kvetou, jak si dokonce lidi stěžujou na jejich vůni – a přitom, co já bych za to dala), tak jsem se jednoho jara před ni postavila a děsně jsem ji seřvala: „Tak ti dávám poslední možnost: buď pokveteš, nebo půjdeš do kontejneru!“   Pochopitelně, že jsem to nemyslela vážně, ale to ona nevěděla...

 

Ovšem – nevěřili byste, co následovalo. Uplynul sotva měsíc a najednou tam byl nádherný trs květů… Jeden. Takže mi dala najevo, že to sice umí, ale holt – nejsem moje maminka. A od té doby zase nic.

 

Nevíte, jak ji ukecat, aby mi kvetla?

 

d@niela

 

 
 

 

 

Komentáře (9)add feed
... : bb.
Možná už je prostě stará? Prostě odkvetla a dokvetla. Tak ji chudinku netrap a nevyhrožuj jí :-)
červen 29, 2015 23:11
no, ono je to trošku složitější... :-))) : d@niela
ona už několikrát "skorochcípla" a pak zase z oplégrů pokračovala. Tedy z řízků, abych mluvila slušně... Takže z té původní, opravdu prapůvodní, už nic není, to je vlastně její prapravnučka :-)))- ale pořád je to ona, alespoň geneticky.
červen 29, 2015 23:41
Voskovky potrebuji moc a moc svetla : Alena P-H
Aby kvetly. Ale ne prime svetlo a ne slunicko. Take rady vzdusni vlhkost. Treba polozit kvetinac na kaminky a nalit vodu do podtacku. Sprejovat vodou. Pridat hnojivo s fosforem.
červen 30, 2015 04:56
Souhlas Alenou P-H : Míša šíša
Nicméně já mám voskovku na jižním okně, takže má přímý sluneční zásah a vůbec jí to nevadí. Pokud se ne a ne a nechce rozkvést, přichází zasloužený trest: nechat ji několik dnů úplně bez zalévání, aby úplně vyschla hlína v květináči a nechat ji tak chvíli potrápit. Pak pár dní hodně zalévat, aby voda stála i v podmisce - a úspěch je zaručen.

jak si dokonce lidi stěžujou na jejich vůni

No, řekla bych to takhle: smrdí jak kočičí lejno. smilies/grin.gif
červen 30, 2015 05:27
Asi se o ní Danielo staráš zbytečně dobře. : mamča
Voskovka patří k těm kytkám, co kvetou v případě "ohrožení života". Tedy, když mají strach, že umřou, tak se ještě honem chtějí vysemenit, tak kvetou.
Naše stará paní sekretářka měla úděsnou horkou kancelář, a její (ne)péče o kytky byla rovněž úděsná smilies/cheesy.gif.
Přesto, nebo právě proto, jí voskovka kvetla skoro pořád... smilies/wink.gif
červen 30, 2015 06:48
Moje voskovka... : Aggitta
...pochází z řízku starého 32 let. Květináč stál na skříni v rohu nejdál od oken, šlahouny jsem vedla po zdi k oknu a nad okny dál, měřily bez přehánění 10 metrů, staré vyholovaly, ale ona pouštěla nové a tak ty staré byly oporou nových a vypadalo to pěkně. Při malování jsme ji sundali, nechali na trávníku a znovu navěsili, což znamenalo, že přišla o část listů, které už nebyly otočené ke světlu. Až letos na jaře v souvislosti s totální rekonstrukcí obývacího pokoje (stěny, strop, podlaha)jsem rezignovala na dočasné dlouhodobé uskladnění takovéto monstrozní květiny, uřezala jsem mladé výhony a nechávám kořenit ve vodě.
Manželovi květy smrdí, mě ne.
červen 30, 2015 07:12
Moje : Milene
voskovka taky nekvete. Dostala jsem ji od majitelky, že nesnese vůni jejích květů. Mně voněla, obdivovala jsem ty dokonalé kvítky. Potom kvetla ještě jednou ale málo. A už nic. Je pravda, že poslední roky byla v ložnici, tam světla moc nebude. Ale už se nevešla na parapet v kuchyni. Jo, šlahouny to by jí šlo, pnout se mi do žaluzií. smilies/cheesy.gif smilies/cheesy.gif Teď jsem ji přemístila na verandu. Světlo by tam bylo, tak uvidím. A budu dělat, že jí nevidím a počkám si až bude v ohrožení života a konečně zase vykvete.
červen 30, 2015 08:08
voskovky : Táňa
JJ. S tetou jsme dostaly od sousedky 2 výhonky. Tetě kvetla jako blázen, my měli jen zelenou bránu. Hezkou ale bez květů. Vydržela nekvést 15 let, pak jsme se stěhovali a stěhování jaksi nevydržela...
červen 30, 2015 10:44
... : deeres
Také jsem jí měla, protože před stěhováním jsem měla okna na jih a tak jsem jí v těch Holešovicích nechala sousedce, tady by to nepřežila. Ona opravdu smrdí a navíc z květů vytéká lepkavý sliz, což je jí odpuštěno, protože je krásná.
Rady si dostala, snad ještě neodstraňovat staré květy, nové vyrostou z nich a když nasadí na květy, tak s ní nehýbat. Já jsem nechtěla, aby se mně rozlezla po bytě, vázala jsem jí do oblouku a stříhala.
Voskovky mají rády světlo.
V létě jim svědčí teplo mezi 18 a 23 °C, v zimě jen o málo chladněji (nejméně 14 °C, níž už ne – raději 18 °C).
V létě je třeba je zalévat střídmě, jako sukulenty, a v zimě? Ještě méně!

A jsou to nenažranci: Každé dva týdny je třeba dát jim do žlabu, tedy přihnojit je. Ale nepřekrmit, pak se jim zas nechce kvést! A ještě praktickou zkušenost: Neznám snad větší konzervativce. Žádné přenášení, žádné změny. Dokážou pak shodit poupata rychleji než kamélie, které jsou také vyhlášené zápecnice.

Autor Václav Větvička.

červen 30, 2015 12:54
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]