Občas se tady zmiňujeme o exekucích. A protože dost občas ke mě někdo chodí a ptá se: Proboha, proč mám platit tak vysokou částku za dlužnejch pár korun? Tak se to pokusím vysvětlit, raději trochu laicky. Do exekuce vstupuje vždy více osob, zhruba obvykle tak pět, šest.
Oprávněný - to je ta osoba (právnická či fyzická), které nebylo zaplaceno. Povinný - to je osoba (právnická či fyzická ), která měla platit a nezaplatila - TY, člověče. Advokát - kterého si oprávněný najmul, aby za něj celou záležitost uvedl do řádného právního vztahu a podal návrh k soudu na platební rozkaz. Oprávněný už učinil všechny kroky, které měl a mohl (upomínky, doručené dopisy do vlastních rukou, splátkový systém, navrhnul dohodu o mimosoudní vypořádání). To je náklad oprávněného. Soud místně příslušný, kterej skoro vždycky vydá platební rozkaz na základě důkazů, předložených mu oprávněným (zastoupeným advokátem). Doručovatel - buď je to pošta a nebo soukromá firma (jak dnes už dost soudů to praktikuje, je to rychlejší a levnější), to je jedno. Pošta to nedoručí a vrátí soudu a doručovatelská firma taky, prostě maník nejni a nebo, když někdo zazvoní, tak se koukne z okna a dělá mrtvého brouka. Moc mu to platné není. A nebo to doručí a on nepodá odpor, to je stejný. Uplyne 15 dní, platební rozkaz nabude právní moci, zástupce oprávněného s rozkazem skočí na soud, tam mu plácnou razítko právní moci. On se možná pokusí ještě jednou kontaktovat povinného, ale obvykle to odnese dál Exekutor - začíná fungovat, když se povinný neodvolal, nestihnul to a kdo ví jaké důvody. Má opravdu vysoké pravomoci - od zablokování účtu v bance až po návrh na plombu na Tvůj majetek v katastru nemovitosti. Bereš-li důchod, nechá ti životní minimum, jseš-li zaměstnán, sebere vejplatu a nechá ti zase životní minimum. Může vstoupit do bytu a zabavit všechny věci movité, které se za tvými dveřmi do bytu nacházejí bez ohledu, že ty tvrdíš, že jsou to maminky, babičky, přítelkyně a vůbec. V tomhle případě je důkazní řízení na tobě. Nechá ti snubní prstýnek, ne už šperky, nechá ti ledničku, ale už ne televizi a video, to jsou prostě věci zbytné. Věci ti zabaví a prodá v dražbě (kde si je samozřejmě můžeš koupit i ty). No a z výnosu dražby a z dalšího (plat, důchod) začne uspokojovat ostatní (v první řadě sám sebe). Nestačí -li to, zabaví ti klidně skoro nové auto, prodá ti barák, byt a nebo jinou nemovitost nad hlavou, všechno z toho zaplatí a zbytek ti vrátí. A kde budeš bydlet, je mu úplně jedno.
JAK SE TO POČÍTÁ - modelová situace (ale jako příklad to docela stačí) Povinný je dlužen 2000 korun za malou dopravní nehodu ( přestupek, atd.) Oprávněný si najme advokáta (měl už výlohy s upomínáním atd.); Advokát má na hodinu 1 000 korun (a to je ten z levnějších), převezme spis, prostuduje, uvede to do právního vztahu a podá k soudu návrh na platební rozkaz. To všech mu trvá třeba 8 - 10 hodin, což reprezentuje částku třeba 9000.-Kč, kterou pak advokát účtuje oprávněnému ( prostě tomu, kdo si ho najmul). Milý pan exekutor má základní sazbu odměny 15% z dlužné částky do výše částky 3 Mega ( ovšem pozor, nejméně však 3000.-Kč), k tomu má nárok na úhradu přímých výdajů (cestovné - třeba je z Plzně - 300 km x 6.-= 1 800 a to tady byl třikrát, poštovné, náklady na stěhováky a skladování, taky dražebníka a pronájem sálu na dražbu a někdy si platí asistenci policie, taky zámečníka, když vám leze do bytu, taky k tomu si někdy platí znalce, když si s něčím neví rady (speciální technika, dílny atd). Konečná rekapitulace: 2000,- (dluh) + 9800,- (oprávněný + advokát) + 10 000 (exekutor) = 21 800,- Kč Tak se ještě divíte, že to je tolik? Troufám si říci, ze jsem na minimu, zažil jsem horší. Franta Bouška P.S. Tak snad už si teď dáte větší pozor, co?
|