O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

EXEKUCE - JAK TO CHODÍ... PDF Tisk E-mail
Pátek, 26 říjen 2007

 Občas se tady zmiňujeme o exekucích. A protože dost občas ke mě někdo chodí a ptá se: Proboha, proč mám platit tak vysokou částku za dlužnejch pár korun? Tak se to pokusím vysvětlit, raději trochu laicky. Do exekuce vstupuje vždy více osob, zhruba obvykle tak pět, šest.

 

 

 

  • Oprávněný - to je ta osoba (právnická či fyzická), které nebylo zaplaceno.
  • Povinný - to je osoba (právnická či fyzická ), která měla platit a nezaplatila - TY, člověče.
  • Advokát - kterého si oprávněný najmul, aby za něj celou záležitost uvedl do řádného právního vztahu a podal návrh k soudu na platební rozkaz. Oprávněný už učinil všechny kroky, které měl a mohl (upomínky, doručené dopisy do vlastních rukou, splátkový systém, navrhnul dohodu o mimosoudní vypořádání). To je náklad oprávněného.
  • Soud místně příslušný, kterej skoro vždycky vydá platební rozkaz na základě důkazů, předložených mu oprávněným (zastoupeným advokátem).
  • Doručovatel - buď je to pošta a nebo soukromá firma (jak dnes už dost soudů to praktikuje, je to rychlejší a levnější), to je jedno. Pošta to nedoručí a vrátí soudu a doručovatelská firma taky, prostě maník nejni a nebo, když někdo zazvoní, tak se koukne z okna a dělá mrtvého brouka. Moc mu to platné není. A nebo to doručí a on nepodá odpor, to je stejný. Uplyne 15 dní, platební rozkaz nabude právní moci, zástupce oprávněného s rozkazem skočí na soud, tam mu plácnou razítko právní moci. On se možná pokusí ještě jednou kontaktovat povinného, ale obvykle to odnese dál
  • Exekutor - začíná fungovat, když se povinný neodvolal, nestihnul to a kdo ví jaké důvody. Má opravdu vysoké pravomoci - od zablokování účtu v bance až po návrh na plombu na Tvůj majetek v katastru nemovitosti. Bereš-li důchod, nechá ti životní minimum, jseš-li zaměstnán, sebere vejplatu a nechá ti zase životní minimum. Může vstoupit do bytu a zabavit všechny věci movité, které se za tvými dveřmi do bytu nacházejí bez ohledu, že ty tvrdíš, že jsou to maminky, babičky, přítelkyně a vůbec. V tomhle případě je důkazní řízení na tobě. Nechá ti snubní prstýnek, ne už šperky, nechá ti ledničku, ale už ne televizi a video, to jsou prostě věci zbytné. Věci ti zabaví a prodá v dražbě (kde si je samozřejmě můžeš koupit i ty). No a z výnosu dražby a z dalšího (plat, důchod) začne uspokojovat ostatní (v první řadě sám sebe). Nestačí -li to, zabaví ti klidně skoro nové auto, prodá ti barák, byt a nebo jinou nemovitost nad hlavou, všechno z toho zaplatí a zbytek ti vrátí. A kde budeš bydlet, je mu úplně jedno.

 

 

 

JAK SE TO POČÍTÁ  - modelová situace

(ale jako příklad to docela stačí)

 

Povinný je dlužen 2000 korun za malou dopravní nehodu ( přestupek, atd.)

 

      Oprávněný si najme advokáta (měl už výlohy s upomínáním atd.); Advokát má na hodinu 1 000 korun (a to je ten z levnějších), převezme spis, prostuduje, uvede to do právního vztahu a podá k soudu návrh na platební rozkaz. To všech mu trvá třeba 8 - 10 hodin, což reprezentuje částku třeba 9000.-Kč, kterou pak advokát účtuje oprávněnému ( prostě tomu, kdo si ho najmul).

 

     Milý pan exekutor má základní sazbu odměny 15% z dlužné částky do výše částky 3 Mega ( ovšem pozor, nejméně však 3000.-Kč), k tomu má nárok na úhradu přímých výdajů (cestovné - třeba je z Plzně - 300 km x 6.-= 1 800 a to tady byl třikrát, poštovné, náklady na stěhováky a skladování, taky dražebníka a pronájem sálu na dražbu a někdy si platí asistenci policie, taky zámečníka, když vám leze do bytu, taky k tomu si někdy platí znalce, když si s něčím neví rady (speciální technika, dílny atd).

 

Konečná rekapitulace:

 

2000,- (dluh) + 9800,- (oprávněný + advokát) + 10 000 (exekutor) = 21 800,- Kč

 

Tak se ještě divíte, že to je tolik?

Troufám si říci, ze jsem na minimu, zažil jsem horší.

 

 

 

Franta Bouška

 

P.S. Tak snad už si teď dáte větší pozor, co?

 

 

Komentáře (8)add feed
hm : Kamila
bohužel je dost lidí, kterí si pozor dávají a stejně je exekuce nemine - ať už z důvodu toho, že exekuují kohosi, kdo udal adresu, kde nebožák exekuovaný bydlí anebo - jak se málem stalo mně, policie napsala špatné mé rodné číslo a platba 500 Kč za pokutu před dvěma lety se prostě nepřiřadila...hotovo!
říjen 26, 2007 08:11
výborně : bb
přehledné a srozumitelné, jak návod na bábovku
říjen 26, 2007 11:16
Taky : Lotka
se zabývám exekucemi a můžu vše zde napsané odsouhlasit. Snad bych jen doplnila, že účet může exekutor zablokovat celý, tudíž tomu dotyčnému nezbyde vůbec nic, ani to životní minimum.
Ale jinak mě děsně štvou ty obrovský částky, který inkasují advokáti a exekutoři, ve většině případů skoro za nic, protože věc soudem proběhne hladce a není od nich třeba žádné velké námahy... smilies/undecided.gif
říjen 26, 2007 14:27
to je hrůza : dave
Tak fajn-exekutor mi zabaví účet a nezbyde ani životní minimum? Takže skončím na ulici,děti v domově a já si to hodím, ne?
říjen 19, 2008 11:13
Děsný : Bla
V dnešní době se už vážně ničemu nedivím smilies/cry.gif
únor 05, 2009 20:05
Je to správné : Carridi
Je třeba ty peníze vymoc !! Nebot jak říkala moje již zemřelá babička "Velká ryby sít protrhne ale malé zůstanou" Víme to všichni kdo kdy a jak udělá exekuci pánům Krejčíř Kožený Pitr?? Nikdo nikdy .Aby se za tyto tři sumce našla náhrada je třeba pochytat mnoho mnoho malinkatých rybiček !! A Tak jo to správné tak to má být !!!!!!!
březen 23, 2009 18:57
Je možné se nějak bránit? : Pepino
Dobrý den, exekutor mi obstavil účet a já nemohu zaplatit výživné, nájem a nemám ani na jídlo.
Exekutor může zablokovat i výplatu výživného?
Děkuji za radu.
leden 19, 2010 11:48
exekuce : madona90
dobry den bydlím u bratra v zařízeném bytě je to napsane v nájemní smlouvě přišla mi exekuxe muže mu to vzít exekutor.děkuji
červenec 21, 2011 17:18
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]