O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...
Kontakty
Napište nám |
Poradna Kudlanky |
Právní poradna |
Související články
- PRAŽSKÉ TOULKY - SV. MARTIN VE ZDI
- PRAŽSKÉ TOULKY - SV. VÁCLAV NA ZDERAZE
- PRAŽSKÉ TOULKY - KOMENDA JOHANITŮ
- PRAŽSKÉ TOULKY - SV. VÁCLAV NA ZDERAZE
- PRAŽSKÉ TOULKY – PETRSKÁ ČTVRŤ
- PRAŽSKÉ TOULKY - PROSEK
- PRAŽSKÉ TOULKY - PETŘÍN
- PRAŽSKÉ TOULKY - STŘEŠOVICE
- PRAŽSKÉ TOULKY - BŘEVNOV
- PRAŽSKÉ TOULKY - DEJVICE I.
- PRAŽSKÉ TOULKY - DEJVICE II.
- PRAŽSKÉ TOULKY - MALEŠICE
- PRAŽSKÉ TOULKY - PALATA
- JARNÍ PRŮHONICE
- PRAŽSKÉ TOULKY - PAVÍ VRCH
- ZAMYŠLENÍ
- KAM SLUNCE NECHODÍ
- PRAŽSKÉ TOULKY - NA VÁCLAVCE
- ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE? - 101
- TAK TOHLE MNE FAKT DOSTALO ...
- PROFESE PRODAVAČKA
- PRAŽSKÉ TOULKY - KURIOZITY
- VZPOMÍNKA NA MICHALA TUČNÉHO
- TOULKY ŠUMAVOU - CESTOU NA HOHENBOGEN
- ZAŠLÁ SLÁVA – DIVADLO URANIE
- ZAŠLÁ SLÁVA - ŽENA V SEDLE
- ZA ANDĚLEM PÁNĚ NA MOUŘENEC
- TOULKY ŠUMAVOU - ÚDOLÍ LOSENICE - II.
- ZAŠLÁ SLÁVA – PRAŽSKÝ SILÁK
- SEVERNÍ PLZEŇSKO II. – RABŠTEJN NAD STŘELOU
- PODZIMNÍ ROMANCE
- TOULKY ŠUMAVOU - ZA JIŘINOU JIRÁSKOVOU (NEJEN)
- ČESKÁ BARBRA STREISAND
- ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE - "KUMŠTOVNÍ" DVOJKA
- ŠUMAVSKÝ OBR
- ZAŠLÁ SLÁVA - RINGHOFFER, INWALD A OSTATNÍ
- TOULKY ŠUMAVOU - KRÁLOVÁCKÉ RYCHTY
- ROZEZNÁTE - POZNÁTE - NAJDETE - DĚTŠTÍ HERCI A PANÍ REŽISÉRKA
Přihlášení
Anketa
NENÁPADNÁ HRDINKA |
Neděle, 03 květen 2015 | |||||||
Tak máme další víkend pryč, ten příští se ponese v duchu oslav 70. výročí osvobození. V televizi v sobotu a v nedělní reprize na ČT 1 nabídli veselohru se Sašou Rašilovem, „Přijdu hned“, režiséra Otakara Vávry. Zahrála si v něm i méně známá herečka Anna Letenská, jejíž jméno nese i jedna z ulic poblíž Vinohradského divadla v Praze.
Anna Letenská se narodila 29. srpna 1904 v Nýřanech u Plzně manželům Svobodovým. Odmalička jezdila s rodiči a pěti sourozenci po štacích v kočovné společnosti u Tuttrů. R. 1919 získala první angažmá u divadla. Později se díky divadelnímu působení seznámila s operním hercem Ludvíkem Hrdličkou, za něhož se provdala. Z tohoto vztahu se narodil syn Jiří. Jelikož šéf nechtěl mít plný soubor herců s ptačími jmény, zvolil pro L. Hrdličku pseudonym Letenský podle pražské Letné a s ním získala svůj pseudonym i paní Anna.
V roce 1939 získala Anna Letenská vysněné angažmá v Městském divadle na Vinohradech. Manželé se bohužel rozvedli a paní Anna se brzy provdala znovu, za architekta Vladislava Čalouna. To už zuřila válka, přesto manželé podle dostupných informací žili poklidným, harmonickým životem. V. Čaloun působil na Slovensku, později jako prokurista německé dopravní společnosti. Hodně se angažoval v Sokole, kde se seznámil s MUDr. Břetislavem Lyčkou. Oba se pak zapojili do ilegální sokolské skupiny Jindra.
MUDr. Lyčka převzal do své péče člena výsadku Antrophoid Josefa Gabčíka, který si při seskoku pohmoždil nohu. Ošetřil i Jana Kubiše, kterého střepina z vržené bomby poranila v obličeji. Způsobem, který by byl dlouhým líčením a na podstatě věci nic nemění, se gestapo vedle Lyčkových dostalo až k manželům Čalounovým a 17. července zatklo i manžela herečky Anny Letenské, architekta Čalouna. V té době už točila paní Anna v úvodu zmiňovaný film „Přijdu hned“.
Na tuto dobu vzpomíná herecký kolega Svatopluk Beneš ve své knize Být hercem, kterou mám ve své knihovničce. Ten se s Annou Letenskou sešel na jevišti v Ostrovského Bouři a stali se z nich přátelé. Před kamerou spolu hráli v Minulosti Jany Kosinové a znovu ve filmu Přijdu hned. Jednoho rána podle S. Beneše prý paní Anna nastoupila do auta rozrušená, nemluvná, což bylo vzhledem k jejímu temperamentu nezvyklé. Informace, že jejího muže zatklo gestapo, však prosákla do souboru a všichni s ní soucítili. Každé ráno před natáčením zastavilo auto (které herečku doma vyzvedávalo) před Pečkárnou, kde předala balíček pro manžela. O vyšetřujícím herečka tvrdila, že je to slušný člověk, který ji neustále ujišťoval, že se vše vysvětlí a bude v pořádku. To paní Annu uklidňovalo. Na natáčecím place odváděla perfektní výkony, za ním však měla hlavu v dlaních, sklíčená strachem o osud svého manžela.
Film byl dotočen 2. září 1942. Z další návštěvy u rádoby hodného vyšetřujícího se herečka již mezi své kolegy nevrátila. Byla odvezena na Pankrác. Jak se ukázalo, gestapo prostě jen nechalo dotočit rozjeté natáčení a pak ukázalo svoji nemilosrdnou tvář. Paní Anna později putovala do Terezína a následně do Mauthausenu-Gusenu. Věřila, že se vrátí. Bohužel ve chvíli, kdy se postavila ke zdi, kde se měla jen zvážit a změřit, padl zákeřný výstřel do zátylku. Život herečky se tak 24. října 1942 definitivně uzavřel.
V prosinci byla premiéra filmu a diváci jej tehdy přijali s velkým nadšením. Smáli se a vůbec netušili, že hubatá domovnice ztvárněná paní Annou, už je po smrti. Vědět to ani nemohli, protože tehdy už se seznamy popravených nezveřejňovaly a ani matka Anny Letenské do konce války netušila, že její dcera (stejně jako zeť) už nežije.
Pan Svatopluk Beneš do konce svého života schovával dvě Ladovy kresby, které mu paní Anna darovala v době, kdy si zařizoval byt. V divadle Na Vinohradech herečku připomíná busta. Režisér František Filip natočil podle námětu Norberta Frýda Kat nepočká inscenaci s Jiřinou Bohdalovou, inspirovanou osudy této odvážné herečky, která odešla v pouhých 38 letech.
MIA
|
< Předch. | Další > |
---|