O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PRAŽSKÉ TOULKY - PALATA PDF Tisk E-mail
Úterý, 24 březen 2015
I tentokrát se místo objevování památek vydáme, stejně jako v případě Malešic, do zeleně.  I když místo, které jsem dnes vybrala, nemá oficiálně statut veřejné zahrady, nikdo vás odtud vyhánět nebude.

 

 

 

 

 

 

 

Pozvu vás na Praha 5, na čistou,  klidnou Palatu. Tady se opravdu nikam nespěchá, parčík ve stylu anglické zahrady je vzorně udržovaný a nepřímo vybízí k zastavení. Strávit tu půlhodinku na lavičce, číst si, nebo jen tak volně nechat plynout myšlenky, vyčistit hlavu od ruchu velkoměsta a hluku tramvají, je balzámem na nervy.

 

 

 

 

 

 

Za vlády Karla IV. byly zdejší strahovské kopce osázeny vinnou révou. K vinicím patřila řada usedlostí, Fialka, Pernikářka, Plátenice, Nesypka, Hřebenka a Palata. Palata pochází z latinského slova Pallatium, což znamená královský majetek.

 

Roku 1624 Žid Jakub Baševi z Treynberka vinohrady spojil. Jeho dědicové prodali část Palaty novoměstským jezuitům u sv. Ignáce. Po nich se majitelé střídali. Na přelomu 18. a 19. století proběhlo rozdělení na horní a dolní Palatu.

 

Rudolf Mario Klar (1845-1898), vnuk zakladatele Klarova slepeckého ústavu (viz. na Kudlance „Rozeznáte - poznáte, Alois Klar“), se výrazně zasloužil o rozvoj Palaty. Dnešní Horní Palata totiž nedostačovala potřebám slepců a tak Klar požádal o pomoc Českou spořitelnu.

 

 

 

 


 

 

 

 

V neděli 25. listopadu 1888 bylo na mimořádné valné hromadě Spolku české spořitelny rozhodnuto zřídit k 40. výročí vlády Františka Josefa „I. zaopatřovací ústav pro slepce neschopné výdělku a vzdělání“, kteří jsou chudí a příslušejí do Čech.  Byl tak založen spolek pro zaopatřování slepců Francisco Josephinum. Budova v novorenesančním stylu podle návrhu Augustina Elhenického pro 42 chovanců byla slavnostně otevřena roku 1893.

 

 

 

 

 

S mírnými změnami v názvu přežila Palata dlouhá léta až do současnosti, kdy má kapacitu 133 lůžek. Za války zde bylo sídlo NSDAP.  Zub času ovšem zanechal neúprosné stopy a r. 1993 došlo k rekonstrukci. Původní Horní Palata sloužila pro potřeby zaměstnanců. Roku 1961 zásluhou  MUDr Ferdinanda Knoblocha zde vznikl psychiatrický stacionář, sloužící těmto účelům dodnes.

 

Jak na Palatu? Možností je několik. Já jsem použila metro B, výstup Anděl. Zde doporučuji podívat se na původní fresku Zlatého anděla. 

 

 

 


 

 

 

Poté tramvaje 6, 9, 12, 20, výstup Švandovo divadlo, přejít cca 30 metrů na autobusovou zastávku nám. Kinských, bus 176. Míjíme Sacré Couer i zajímavý klášter s kostelem sv. Gabriela, o kterém jsem na Kudlance už také psala. Výstup na zastávce Hřebenka.

 

Pokud máte více času, doporučuji sejít k usedlosti Hřebenka a kapli u Nesypky, poté ulicí na Hřebenkách k Palatě. Následně ke Klamovce. A na Plzeňské ulici odjezd tramvají zpět do centra. Mimochodem u zastávky na Plzeňské je výborné lahůdkářství s chlebíčky jedna báseň, jak já je miluji…

 

Další možnost je začít od Klamovky, tram 4, 9, 10, 16 případně bus 143, 191 výstup stanice Nad Klamovkou.

 

      Dnešní povídání bylo tak trochu i povídáním o těch, kteří nemají v životě tolik štěstí a potřebují pomoc nás ostatních. Když pojedete zmiňovaným busem 176, tak těsně u zastávky Kobrova je škola pro sluchově postižené. Na zdi je plastika několik párů žlutých rukou, vyjadřujících znakovou řečí slogan, s nímž bych dnešní povídání ukončila:

 

Život je krásný, buďte šťastni a mějte se rádi.

 

 MIA,

tulačka po krásách našich

 

 

Komentáře (10)add feed
Mio, : Myška
díky. Jako vždy krásné počtení.
březen 24, 2015 21:47
Mio, : Milene
nikdy mne nenapadlo se jít do zahrady Palaty podívat. Ty vždycky překvapíš. smilies/wink.gif smilies/wink.gif smilies/wink.gif
březen 25, 2015 14:54
... : deeres
Tak mne to napadlo se tam podívat, protože dcera kdysi bydlela Pod Hybšmankou a já tam chodívala s mrkví. Nevím, jak teď, ale dříve nahoře v zahradě měli kamerunské kozy.
A zahrada je opradu pěkná a pokud nepůjdete na výlet podle Mii, doporučuji navštívit nedalekou Cibulku.
A pokud budete hledat toho anděle, který dříve býval v domě U Anděla, v přízemí, v mléčném baru, tak ten je schovaný pod skleněnou tabulí vpravo nad schody při vstupu do metra. chodí se tam snad do nějaké restaurace, nebo to tak alespoň bývalo.
A Mio, nevíš, jestli existuje ještě Plátenice? Já jsem jí tam několikráte hledala, ale nejspíš je to jenom už název ulice.
březen 25, 2015 15:11
Myško, Milene, deeres : mia I
ahoj .

Plátenice podle Wikipedie byla zbořena 1945. Ale v ulici Na Hřebenkách jsem fotila vilu s krásným emblémem ve štítu - Na plátenici.

Hned vedle Palaty je krásně upravená Perníkářka http://prochazkyprahou.cz/index.php?stranka=81-usedlosti-smichov, bohužel mezi Palatou a Perníkářkou je plot a musela bych to bývala obcházet. Z časových důvodů to nešlo, byla jsem domluvená s příbuznou, že mám být na určitý čas jinde (pak jsme jely do té botanické v Malešicích).

Na Cibulce jsem ještě nebyla (dcera taky říká, že je tam hezky) , chystám se tam, mám na jaro dvakrát lístek na koncert do Obecního domu, tak to vždycky v Praze 2 - 3 dny pobudu. Taky mi lákají Průhonice.
březen 25, 2015 16:09
... : mia I
obrázek Perníkřky se nezobrazuje, tak jsem zkusila zkopírovat jiný http://www.psn.cz/cs/prodej-bytu-nemovitosti-kancelare/2567-prodej--Praha-5-1 kk
březen 25, 2015 16:14
.... : Milene
Ještě bych ti dala nápad na okolí Prahy. A to jsou Roztoky u Prahy, Tiché údolí a Levý Hradec. Autobus tam jede z Dejvic, je to kousek. Mrkni na internet, třeba tě to naláká.
smilies/wink.gif smilies/wink.gif
březen 25, 2015 16:33
... : mia I
Tiché údolí vypadá hodně, ale opravdu hodně lákavě. Navrhnu to příbuzným.

Levý Hradec a Roztoky - tam už mi vzali, ještě jsme dali Okoř , Kopaninu a Nelahozeves. To byl moc pěkný výlet.
březen 25, 2015 16:43
Mio, : deeres
http://api.mapy.cz/mediastorage/foto/?url=http://im.foto.mapy.cz/orig/000/00a/00000acbe_7b4869
Plátenice nejspíš musela být zbořena ještě dříve, než píšeš. Zřejmě stála na místě, kde je dnes hřiště. Mám starou mapu z roku 1940 a tam už pod Horní Palatou je takový zelený trojúhelník, zřejmě tedy stála tam. Jak vypadala, vůbec netuším. V roce 2005 Perníkářka patřila nějakým jeptindám, ty to zřejmě prodaly, jak jsem se teď dočetla. Tady na tento kousek Prahy 5 je opravdu veliký tlak developerů. Padá tam jedna vila za druhou z dvacátých let, pro garáže utrhli spodní část Okrouhlíku a mezi Ladronkou a Skalkou vzniklo malé sídliště Na Císařce. Vůbec jim nevadí, že je tam elektrická rozvodna, která je slyšet široko,daleko.
Kdysi v TV šel program o usedlostech na Smíchově podle fotografií Zikmunda Reacha, teď jsem sice našla adresu, ale video už nejde přehrát. Já to mám naštěstí nahrané a tak vím, jak třeba vypadala Turbová, Buďánka nebo Skalka, v dobách kdy budovy ještě nebyly v rozvalinách.
a pokud už budeš v Tichém údolí a půjdeš i na Levý Hradec, tak už jenom kousek to je lesem na Řivnáč a Stříbrník a potom můžeš pouť zakončit na náměstí v Úholičkách, kde je zámek, (ale je veřejnosti nepřístupný) a nově opravený statek s hospodou, odkud na Kulaťák jezdí bus.350
Zámek od roku 1910 vlastnil Josef Wohanka, který zde vybudoval laboratoře pro šlechtění řepného semene. Laboratoře existují dodnes, ale bez původního vybavení. Dnešní majitel zámku se zabývá chovem koní.
březen 26, 2015 12:34
deeres : mia I
teda ty máš encyklopedické znalosti, zírám s obdivem. Ještě nevím , kam přesně vyrazím. Mám jeden lístek do Obecního domu na březen a jeden na duben, dostala jsem je jako dárek. A jen na večerní akci pobýt v Praze je škoda. Tak plánuji program na 2-3 dny. Znamenám si cos mi poradila, díky.
březen 26, 2015 12:42
Mio, : deeres
to bude tím, že jsem už stará bába a po Praze bydlela naše rodina, každý někde trochu jinde a já jsem odjakživa chodivá a pořád někde se psy courám.
A v té Perníkářce bydlely Karmelitánky http://prochazkyprahou.cz/index.php?stranka=81-usedlosti-smichov
Se znalostmi, kam se na tebe hrabu, já znám drby, ty architekturu.
březen 26, 2015 13:11
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]