O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

POŠKOZENÉ BANKOVKY - CO S NIMI? PDF Tisk E-mail
Úterý, 24 únor 2015
Nezřídka se nám při placení dostane do rukou bankovka, které chybí růžek či část okraje, je pomačkaná, natržená nebo dokonce na dva kusy a slepená izolepou. Nejsou výjimkou ani bankovky popsané či pomalované. Co pak s nimi udělat? Je možnost je odmítnout? A co obchodník, musí je od nás vždy přijmout?

 

 

 

 

 

 

Stačí malá nepozornost při placení a snadno se nám do rukou dostane opotřebovaná nebo dokonce poškozená bankovka. Je tak trochu jako „černý Petr“, rádi bychom ji už neměli, ale nikdo ji nechce přijmout. Co teď? Rozhodně nemusíme s každým nepatrným poškozením běžet do banky, ale měli bychom umět rozpoznat, zda můžeme poničenou bankovkou zaplatit a zda ji musí obchodník přijmout.

 

Existují jasná pravidla pro přijímání opotřebovaných a poškozených peněz. Stává se, že pokladní při placení odmítnou přijmout bankovku s odůvodněním, že poškozené peníze přijímat nemusí. Ne vždy ale postupují správně. Zatímco bankovky opotřebované oběhem, typicky pomačkané, odřené, s narušeným okrajem či zašpiněné, nelze odmítat, u poškozených se s jejich odmítnutím setkat můžeme.

 

Zákon rozlišuje mezi běžným a nestandardním poškozením. Pro nás jako fyzické osoby platí, že jiné než opotřebované bankovky akceptovat nemusíme. U podnikatelů hraje roli, jestli jde o fyzickou nebo právnickou osobu. Režim fyzických osob je stejný, jedinou výjimkou jsou směnárníci, pro které platí to, co pro právnické osoby. Většina obchodníků jako právnické osoby má povinnost přijímat všechny bankovky až na nestandardně poškozené a ty poškozené běžně, ale které nejsou celé. Celou se pak rozumí i třeba bankovka s chybějícím růžkem ne větším než dva centimetry nebo právě natržená bankovka bez ohledu na délku a počet natržení. Právnické osoby musejí dokonce přijmout i bankovku roztrženou na dvě části a slepenou lepicí páskou. Nevadí ani mastná skvrna nebo čárnutí. A co je důležité, nesmí je už vracet do oběhu. Nenechme si tedy namluvit, že bankovku, která je pouze natržená, nepřijímají.

 

Výrazně poškozené či úmyslně poničené peníze do oběhu nepatří. Takové bankovky může odmítnout každý kromě České národní banky a zejména banky provádějící hotovostní operace. Jenže ty nám ji zabaví bez náhrady. O nestandardní poškození, které rozhodně nebylo způsobeno běžným zacházením, se jedná v případě ohořelých či zetlelých bankovek, dále jsou-li roztržené na více než dvě části nebo mají nečitelný či proděravělý obrazec. Pokud však bude bankovka vlivem tepla jen zahnědlá nebo jen propálená, nepokládá se za ohořelou. Pokud bankovka po nechtěném vyprání zůstane beze změn viditelných pouhým okem, obrazec a některé ochranné prvky jsou rozeznatelné, musí ji obchodník přijmout a dále do oběhu nevracet stejně jako bankovku popsanou či pomalovanou z jedné strany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (2)add feed
... : Ňuňinka
Ještě by se hodilo upřesnit, co je to "nestandardně poškozená bankovka" - před pár lety jsem měla diskusi s pokladní v bance, zda je to dvoutisícovka s drobnými rezavými puntíky (dlouhé ležení v plechovce), protože toto poškození nedokázala zařadit do žádné své kolonky (natržená nebyla, ani mastná, čárnutá taky ne...)
Předpokládám, že obranný postup bude mít dTest ve své placené zóně smilies/wink.gif
únor 25, 2015 00:26
ČNB : elza
Z dřívejšího zaměstnání v bance znám tento postup: Česká národní banka má předpisy přesně vymezeno, jakou náhradu poskytne či neposkytne při neúpnosti bankovky. Při problémech (bežná banka odmítá poskytnout z důvodu poškození náhradu - např. ohoření, vyprání bankovky apod.)lze bankovku prostřednictvím této banky odeslat ČNB k posouzení. V případě rezavé bankovky (platí i pro vyprané bankovky či různě zašpiněné bankovky) by jej měla tato banka (podobně jak u padělků- nechat vložit klientovi do obálky) klient obálku zalepí, na lepených spojích podepíše a podpisy přelepí izolepou, a s údaji klienta se obálka odešle do ČNB. Ta posoudí úplnost a pravost a rozhodne o výměně opět přes příslušnou banku anebo zdůvodní svůj postup, proč výměna není možná. Tento postup se ale nemusí týkat cizí měny.
únor 25, 2015 08:18
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]