O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

MÍSTO UZDRAVENÍ SMRT PDF Tisk E-mail
Neděle, 09 listopad 2014
Přejít na obsah
MÍSTO UZDRAVENÍ SMRT
Strana 2
Strana 3

 

 

 

 

 

 

 

Žádný hon na čarodějnice

 

     Všichni zainteresovaní se shodnou na tom, že by už v léčitelství neměla dál přetrvávat divoká situace, kdy si každý dělá, co chce, nikdo za nic nenese zodpovědnost, nikdo nemá představu, kolik lidí se tomu věnuje, na jaké úrovni a jaká je jejich daňová morálka. Jenže ideální řešení nejspíš neexistuje. Kdysi se o ně pokoušel třeba Pavel Kloud, uznávaný fyzioterapeut, jenž zároveň používal alternativní metody léčby. Ten usiloval o založení profesní organizace - podobné těm, jaké mají například fyzioterapeuti nebo zdravotní sestry -, v níž by byli zastoupeni odborníci z jednotlivých oblastí přírodního léčení a ta by udělovala doporučení k provozování soukromé praxe.

 

     Problém ale spočívá v tom, že léčitelských metod jsou stovky, neustále vznikají nové a každý léčitel si je modifikuje. Navíc není možné u drtivé většiny z nich posoudit, jak a zda vůbec na pacienta působí jinak než na úrovni placeba. To je nejspíš i důvod, proč s něčím takovým ministerstvo zdravotnictví nepočítá. "Zabýváme se medicínou postavenou na důkazech, takže těžko můžeme být arbitrem oborů, které nepotřebují prokazatelné studie o účinnosti," vysvětluje Jan Štoll.

 

     Zároveň ubezpečuje, že Němečkův resort nechystá žádný hon na čarodějnice. "Chceme jednak posílit informovanost veřejnosti o různých alternativních metodách a také varovat pacienty a jejich blízké a zavést trestní zodpovědnost v případě, že léčitel prokazatelně ublíží svým klientům tak, jak se to podle reakcí veřejnosti nezřídka děje," dodává ministerský úředník.

 

     Ministr Němeček se kvůli tomu nedávno oficiálně obrátil na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, aby mu její experti s případným paragrafem pomohli. Zároveň by byl rád, aby ministerstvo financí začalo časem řešit rozšířený léčitelský zvyk přijímat peníze bez dokladu a nedanit je.

 

 

 

      Obě iniciativy chválí i Čeněk Zlatník ze Sisyfa. Trestní zodpovědnost u případů poškození zdraví či smrti pacienta by podle něj mohla kultivovat celou léčitelskou scénu, která žije v oprávněném pocitu, že na rozdíl od lékařů nenese za své pacienty žádnou trestní odpovědnost. "Co si ale budeme nalhávat, ideální legislativa pro léčitele neexistuje. Pokud je stát zakáže, ničemu to nepomůže. Pokud oficiálně povolí, bude nést za jejich činnost spoluzodpovědnost. Měla by jim být ponechána určitá volnost působnosti, ale na základě jasných pravidel: ublížíš člověku, který ti uvěřil a zaplatil, půjdeš do vězení," říká skeptik.

 

 

LEOŠ KYŠA,

novinář a racionalista,

dlouhodobě se věnující tematice léčitelství a alternativní scény

 

 

 

 

Komentáře (8)add feed
díky, pane Kyšo, konečně objektivní článek : bb2
bohužel se obávám, že situaci se nepodaří vyřešit. Na pravidla a zákony doplatí zase jen ti dobří a poctiví. Šarlatáni si najdou jiné cesty, zločin je vždycky napřed.

Myslím, že v současnosti by mohla pomoct větší osvěta. Je dost lékařů, co preferují celostní medicínu, která v léčbě akceptuje i alternativní metody. I kdyby šlo je o ten placebo efekt - a ono o něj vždy nejde - tak je to efekt a proč jej zatracovat. Tímhle směrem by to mělo jít - metody musí pomáhat nebo aspoň neškodit a vždy musí jít o spolupráci klasické a alternativní léčby. Od zdravotníků by neměla jít kritika, odsuzování, zpochybňování něčeho, co sami neznají. Jejich prabába taky léčila nachlazení bylinkama, horkými obklady, neměla k ruce paralen a sprej do krku. Dřív klasika, dnes alternativa. Ovšem jelikož hmatatelná, tak většinou tolerovaná nebo i přijímaná. Horší je to s metodami nehmatatelnými ;-), i ty fungují, ale jako ne každý umí spravit auta, ne každý umí pracovat s energiemi, například. Zatímco blbě seřízené auto vyreklamujete, tohle ne.

A další věc - někdy nestačí klasická medicína, nemůže pomoct a není to chybou lékaře. Stejně tak někdy nepomůže alternativní léčba a nejde hned o šarlatána.
Příkladem, varovným, budiž případ paní Ilony Manolevské, zakladatelky a šéfredaktorky časopisu o alternativní medicíně Meduňka.
Onemoněla rakovinou prsu a rozhodla se pro léčbu alternativními metodami. Čas od času o tom napsala do Meduńky, přidávala to jako argument pro alternativu, s tím, že ona je sama důkazem, že to funguje, neboť se už 5 let úspěšně léčí..
Když jsem to četla, pokaždé mi z toho šel mráz po zádech, říkala jsem si, že dost možná mohla být už více než 4 roky vyléčená, mohla s pomocí alternativní léčby zmírnit nepříjemné dopady klasické léčby a po ní si pak těmito metodami utužovat zdraví, posilovat imunitu, psychiku. Takhle vidím tu cestu já, ve spolupráci klasiky a alternativy.
Bohužel, zvolila jen tu jednu z nich a po několika letech bohužel sama uznala, že to byla velká chyba, že obklady, čaje, mazání nevyléčily primární nádor.. Čím dál častěji musela vyhledávat pomoc lékařů, děkovala jim, jak ji vždy postaví na nohy, léčit už bohužel nešlo, nakonec zemřela.
listopad 09, 2014 23:38
a naopak : alka..
Můj manžel mi zavolal do práce,že mu je zle,Jela jsem za ním a zjistila jsem,že zvrací a má průjem. Pro všechny případy jsem mu zavolala záchranku a odvezli ho do nemocnice do Litomyšle. Měla jsem pocit,že jsem mu pomohla...Ráno mi zavolali,že manžel náhle zemřel. Pitva prokázala udušení vdechnutím zvratků.....
listopad 10, 2014 08:21
alko : Roman X.
To je smutné. To že ne všichni lékaři by měli léčit a sestry asistovat je jasné. Vždycky se může najít nějaké hovado, které odflákne svoji práci.

Nicméně metody používané lékaři jsou postavené na nějakém výzkumu a ověřovány testy, zdokumentovány a účinnost potvrzená. A kontroly jejich práce existují - viz ta pitva.

V tvém případě jsi nakonec mohla nemocnici zažalovat.

Léčitelé naproti tomu nikdy neprocházejí ověřením, že jejich metody fungují, alespoň statisticky i kdyby se nemělo vědět jak fungují. A to nemluvě o tom, že je mezi nimi spíše většina těch, kteří se ani o léčbu nesnaží - ani tomu sami nevěří - jsou to prostě čistokrevní podvodníci. A z jakékoli odpovědnosti se vyvlékají.

listopad 10, 2014 09:18
alko, : JarkaJ
to je smutne,ale urcite si nevycitej, ze jsi manzelovi zavolala zachranku. Kdyby tenkrat zdravotnik - nevim, zda i lekar, neusoudil, ze je prijem do nemocnice nutny, je docela mozne, ze by nevolnosti spojene se zvracenim pokracovaly dale a manzel se ve spanku zvratkami take udusil,jenze doma. Nevim o tom, ze by vsichni pacienti s nevolnostmi lezeli na JIPkach,ci jinych monitorovanych luzkach, aby se predeslo tehle tragedii. Tak volne kapacity v nemocnicich proste nejsou.Ale samozrejme nevim nic o pridruzenych chorobach tveho manzela a treba tam opravdu patril a toto se nemuselo stat.Ale jen samotny fakt, ze je nekdo hospitalizovan v nemocnici, neznamena, ze je 24hodin pod dohledem. Na standardnich oddelenich naprosto nemozna vec.
listopad 10, 2014 10:32
Klasika vs. alternativa : RV
Já bych hlavně chtěla mít svobodu výběru. Chtěla bych se sama rozhodnout, jak se léčit. Klasická medicína je pod vlivem farmaceutických společností (čímž ztrácí u mě velké procento důvěry) a v alternativě zase hodně nespolehlivých šarlatánů. Ideální je zřejmě kombinace obojího. Dnes jsem po dlouhé době hledala na netu povídání o bylinách, abych pomohla mému zmučenému žlučníku a smutně zjistila, že nařízením EU se nemohou informace o léčivých účincích bylin zveřejňovat. A tak zahajuji metodu "jídlo je tvůj nejlepší lék", sypu si popel na hlavu a měním způsob stravy. Jenže jsou "malé nemoci", které se dají změnou životního stylu a názorů zvládnout, a pak jsou nemoci, které se i v klasické medicíně považuje za zázrak, když se vyléčí. S rakovinou bych asi neváhala a skončila v rukách lékařů. Alternativu jen jako podpůrnou.
listopad 10, 2014 11:18
RV, co je to za ptákovinu s tou EU? : Myška
Mrkni sem - http://www.ezlucnik.cz/bylinky-na-zlucnik/. Jinak na trhu jsou knihy o bylinkách včetně léčivých účinků.
listopad 10, 2014 11:32
léčitelé : Xanada
Ono záleží na vlastní zkušenosti.Kdysi jsem navštívila léčitele pana Paseku s dítětem s epilepsii-použil svoji virguli,doporučil čaj ze sedmikrásek a nevzal si ani korunu.Také jsem tehdy požádala lékaře o zrušení léčby medikamenty ,když zmizely příznaky,přestože mi to nedoporučovali.Doktoři to nazvali tenkrát spontálním vyléčením,které trvá již 25 let.
listopad 10, 2014 22:41
od 18 let jsme všichni právně dospělí lidé, : Inka kuk
zodpovědní za svá rozhodnut a své činy. Bohužel vnímám to, že lidé rádi hledají viníka na všechno, všichni mají blbou negativní náladu a nikdo za nic nemůže. Alternativní medicína je dobrá, ale i v ní se najdou šarlatáni, kteří profitují na bezmoci jiných. Stejně tak i v západní medicíně když vidím, jak jsou lidé dopovaní léky úplně na všechno ... stačí jen ty reklamy co do Vás tlačí z TV. Každý z nás se může svobodně rozhodnout jak bude žít, jak se bude léčit a pak musí i zodpovědně nést následky svých rozhodnutí.
listopad 16, 2014 17:17
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]