O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

NECHCI BÝT UŽ DOMA, ALE DOSTANU VÝŽIVNÉ? PDF Tisk E-mail
Úterý, 04 listopad 2014
Dobrý den, měla bych dotaz. Čekám netrpělivě, až mi bude 18; je to za pár měsíců, a chci se odstěhovat od rodičů, nejlépe hned první den. Důvod - s matkou nemáme dobrý vztah. Dělám hotelovou školu s maturitním oborem, a jsem ve třetím ročníku.

 

 

 

 

 

      Stěhovala bych se k přítelovi, s kterým jsme spolu přes rok. Jeho rodiče mi to nabídli sami, protože vědí, že s mamkou nevycházím. Chci se zeptat jak je to s výživným? Je to povinné? A jaká je minimální částka? Popřípadě, co mám dělat, když mi rodiče odmítnou to platit? Máma se totiž zblázní, až se to dozví..

 

VERONIKA

 

 O D P O V Ě Ď :

 

Milá Veroniko,

 

      pochopitelně, že tě po tvých osmnáctinách nemusí doma nikdo držet, že se můžeš třebas ten samý den odstěhovat. Kamkoli chceš...  A vřele doporučuju si bedlivě prostudovat toto. 

 

     A navíc i  to, co máš vlevo ve sloupci "související". Máš tam i formulář, kterým se žádá o výživné. To, co ti píšu, je bez vědomosti, jaké má tvoje mamka důvody, že je na tebe taková, jaká je. Dost možná by stálo za to si s ní promluvit - i s tátou... nějak klidně, abys věděla, co proti tobě mají a třeba se ještě pokusila to nějak dát dohromady ...

 

d@niela

 

 

 

 

Komentáře (10)add feed
... : Giota
Uvědomuji si, že vytahovat zde znovu můj příběh s dcerou je již otravné. Ale tentokrát chci napsat o jednom období, kdy (prý) neměla nárok na kolej a tak bydlela v Praze u kamarádky v její rodině. Skámošily se ještě před dceřino maturitou, jezdívala k nim občas.
Spolubydlení vydrželo jeden semestr, pak ji rodina donutila se odstěhovat na kolej. Nemohli s ní vydržet. Jistě, moje dcera je zvláštní případ. Přesto dávám, Veroniko, k úvaze, jestli ti stojí odstěhování k příteli za rozkol s rodiči. Nešlo by to udělat nějak po dobrém, dohodou? Nikdy nevíš co bude v budoucnu. Něco jiného je někde pobývat na návštěvě a něco jiného je tam bydlet pořád. To známe my všichni, co jsme část života pobývali u tchánovců (a tak vím, jak je to složité, i když má člověk v domku partnerovo rodičů vlastní byteček s koupelnou, WC a kuchyní, takže příležitostí lézt si na nervy je málo). Nevím, proč nevycházíš s matkou (a co táta, když se i od něj odstěhuješ?), ale přece jen je možné, že své vzorce chování a chápání vztahů přeneseš do nové rodiny.Budeš se cítit ukřivděná, nebo že po tobě moc chtějí apod. Teď fakt hádám, jaká asi jsi, protože nic o tvých problémech doma s matkou nevím. Máma se možná s tebou hádá, ale myslí to s tebou dobře. Kdyby ne, nehádala by se, ale lhostejně by tě míjela. Možná jednou budeš ráda, že se budeš mít kam vrátit... vztah s přítelem nemusí trvat věčně (opět zkušenosti říkají, že málokdy první láska vyjde).

listopad 05, 2014 08:38
..... : Nona
.... nárok na výživné máš po dobu studia, resp. než si budeš sama vydělávat.... že se "máma zblázní" dokážu pochopit, taky jsem máma a rozhodně bych viděla nerada, když by mi dcera odešla do cizí rodiny.... moc by mě to mrzelo a cítila bych to jako vlastní selhání? Něco jiného je osamostatnění se dítěte, tam bych to chápala.... ale toto je útěk! :-(
listopad 05, 2014 12:14
Nevím, co znamená "s matkou nemáme dobrý vztah" ? : mamča
Matka je alkoholička, narkomanka, nebo nějak psychicky narušená osoba ? A co otec ? Ten je v pořádku a s ním máš Veroniko dobrý vztah ?
Jak píše "Nona", to co hodláš podniknout, není krok k osamostatnění, ale útěk. Přitom žádáš na rodičích, kteří s Tvým útěkem nesouhlasí, aby Ti posílali peníze na živobytí.
Máš pocit, že je to spravedlivé ? Tolik Ti máma doma ztrpčuje život, že už s ní nechceš bydlet, ale peníze od ní by Ti nesmrděly ?
Uvědom si, děvče, že život je jedna dlouhá nepřetržitá řada kompromisů. Ani cizí lidi Ti nebudou jenom souhlasně přikyvovat, natož aby Tě živili. A až jednou narazíš na velký problém, (jako že se to stane 90ti % mladých lidí), tak rodina je ta první, která Ti může být nápomocna. Pokud ovšem nezpřetrháš vztahy kvůli nějakým malicherným rozmíškám s mámou.
Každá normální máma (a ta Tvoje zřejmě normální je - kdyby ne, asi bys to napsala) chce pro svoje dítě to nejlepší.
Že se občas pubertální dítě zašprajcne a má na soužití jiný názor než rodiče, to se stává skoro v každé rodině.
Ovšem neřeší se to útěkem a soudním vymáháním výživného. smilies/angry.gif
listopad 05, 2014 13:32
ještě dodatek : Giota
Myslím si, Veroniko, že pokud nezměníš názor a odstěhuješ se, můžeš se buď s rodiči domluvit po dobrém a pak obdržíš nějaké kapesné, tedy peníze kterými budeš uhrazovat své potřeby, nebo se nedomluvíš. Pak budeš muset žalovat rodiče o výživné. Nevím jestli mám pravdu, ale předpokládám, že soud bude přihlížet k tomu, žes z domova sama odešla (v krajním případě by toto rozhodnutí šlo brát jako dobrovolné osamostatnění a tím by mohla vyživovací povinnost zcela zaniknout, protože totiž nemáš jen právo na vyživování od rodičů, ale také nějaké povinnosti vůči nim), a dále nejen že se při stanovování výživného bude přihlížet k příjmům a výdajům tvých rodičů, ale soud bude zajímat třeba příjem členů tvé nové "rodiny.
A jak jsem já naznačila a mamča rozepsala - vymáháním peněz a současným oddělením se od rodiny pokládáš základy trvalého rodinného rozkolu. Něco jiného je říct doma - já bych raději už bydlela se svým přítelem, ale potřebuji mít nějaké kapesné, a něco jiného je prásknout za sebou dveřmi a rodiče o výživné zažalovat.
Dospělost neznamená jen právo odstěhovat se od rodičů, když už mě nebaví jejich poučování nebo kritika nepořádku v pokoji, nebo nabádání, co a kolik máš jíst či co máte s mámou za neshody... Dospělost znamená - a to mamča napsala líp než já - dokázat dělat kompromisy, dokázat pochopit druhého člověka.

listopad 05, 2014 14:08
... : Karlos...
Nedostaneš nejspíš nic, rodiče si svou vyživovací povinnost plní tím, že u nich bydlíš, jíš, šatí tě, atd. Že od nich zdrháš proti jejich vůli a nejsi schopná se uživit sama, to už je tvůj boj.
listopad 05, 2014 15:27
Jó, když je někdo frajer a samostatnej, : Krakonoš
měl by bejt frajer za svý. Pokud matka není závadová vosoba (kategorie vyjmenovaný vejš mamčou), pak to, že spolu nevycházíte, je chyba vás vobou. Ty by ses ve svým věku měla naučit (nejvyšší čas), jak vyjít s každým, na kom jsi nějakým způsobem závislá. Vo tom jsou totiž taky třeba vztahy na pracovišti. Budeš zdrhat z každý práce, kde ti nebude sedět nadřízenej? No, možná brzo zjistíš, že zas takovej hlad po tvojí pracovní síle nejni.
To vostatní vo kompromisech a rodině už napsaly ženy přede mnou, tak si to přečti ještě jednou. Taky by mě zajímalo, proč nic nepíšeš vo tátovi. A jestli jsou teda fakt tak nesnesitelný, že s nima nemůžeš bejt, měla bys vymyslet jiný financování svýho vodchodu, než jejich peněženku. smilies/grin.gif
listopad 05, 2014 17:41
Veroniko : babi
až jednou dospěješ,změníš na svoji mámu názor.To pubertální blbnutí,to jednou přejde,každý tím prošel.Neukvapuj se v rozhodování,cestička zpátky by už mohla být zavřená.Mám vnoučata v tvém věku,přivydělávají si na brigádách při studiu a jsou rády,že bydlení a ostatní zatím platí rodiče.A nedovedu si představit,že by k trvalému bydlení přivedly domů svého partnera.
Na to mají času dost.
listopad 06, 2014 14:06
... : Ňuňinka
Mám dojem, že student, který bydlí mimo rodinu, má dle soudu nárok na výživné, ovšem v jen té výši, co by do něj rodina vrazila stejně, kdyby u ní bydlel - tedy jídlo, oblečení, školní potřeby ano, ubytování apod. ne. Druhá věc je, že výše výživného je na rozhodnutí soudu, a soudkyně (rodinné věci mívají spíš ženy) se snáz vcítí do matky než do nepochopené osmnáctky. Takže nejspíš zohlední vše možné a vysoudíš si pár šušňů.
Kdyby byla hodně drsná, tak může teoreticky rozhodnout, že stanovení výživného odporuje dobrým mravům a nestanoví nic.

Krom toho - návrh na výživné musíš napřed PODAT, pak nějakou dobu čekáš, až soud nařídí stání (obecně pokud doba od podání do nařízení není delší roku, nepovažuje se to za nepřiměřené průtahy). Pokud se rodiče budou bránit, může být stání více, bývají v rozestupu ca měsíce. Teprve na posledním stání po vydání rozsudku začne povinnost rodičů platit. Sice budou mít povinnost doplatit výživné zpětně (počítá se od data podání návrhu), ovšem je otázka, jestli do té doby vydržíš bez jejich peněz.

Když ti to rodiče odmítnou platit i po pravomocném rozhodnutí soudu, můžeš je zkoušet dál žalovat a vymáhat... pokud budou fakt drsní po vzoru některých otců neplatičů, tak občas pošlou pár stovek na důkaz, že se snaží, a budeš mít smůlu. (Místní samoživitelky jistě popíšou přesněji.)

Ještě je otázka, jakou mají představu přítelovi rodiče. Počítají s nějakým příspěvkem na jídlo a energie? Nepředstavují si, že to řešení přijme tvá máma v podstatě ráda? Vědí, že to bude proti její vůli?
listopad 06, 2014 22:37
... : Giota
Škoda, že se Veronika neozvala, nic neupřesnila...
listopad 08, 2014 10:03
Giota : mamča
Veronika se neozvala, protože tady dostala "kartáč" smilies/wink.gif.
Chápu, že je zamilovaná a máma zřejmě nemá pro takhle časné "vážné závazky" pochopení, dokud holka nemá dostudováno.
Ale já vidím vinu i na rodičích Veroničina přítele, že jí nabídli, aby se nastěhovala k nim domů.
Buď mají tak velký dům a tak velké příjmy, že dalšího vyživovaného člena rodiny ani nepocítí, nebo naopak - je to rodina sociálně slabá, kterých na pár metrech čtverečních bydlí 20, takže jestli 20 nebo 21 už není velký rozdíl. A zřejmě počítají i s nějakým příspěvkem, který Veronika do rodinného společenství přinese.
Pokud ne, je možné, že jí budou "pást"...
listopad 08, 2014 11:58
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]