Dobrý den Danielo, mám dotaz ohledně výživného. Mám skoro 17 letou dceru Denisu. Před rozvodem jsme se domluvili s manželem na výživném ve výši 1 500 Kč. Je to soudně podloženo. Je to cca 5 let. Mezi tím jsme se domluvili na vyšší částce 3 000 Kč. Bohužel ale otce musím neustále upomínat, aby platil včas a na účet. Peníze by měly být do 15. na účtu, ale chodí koncem měsíce, někdy i začátkem příštího.
Nyní byla dcera dva měsíce u otce, tak jsem nepožadovala žádné peníze; s tím, že jsme se domluvili, že v srpnu mi dá již celé 3 tisíce. Vysmál se mi, že dcera byla u něj (přitom byla většinu času u svého přítele nebo na praxi, kde se stravovala), a že mi tedy rozhodně nic nedá. Již mne nebaví se s ním dohadovat a žadonit. Dceři musím platit školu, stravné, pojistku, telefon, kapesné a z výplaty 14 000 Kč, kolik mám, je to dost neúnosné. Chtěla bych mu částku výživného zvýšit na 4 000 Kč a aby mi peníze chodily včas, kdy mají. Mám šanci obstát u soudu a na koho se mám obrátit? Přitom on je OSVČ. Žije s přítelkyní, tento rok si koupil auto, byli na dovolené u moře a pořídili si kuchyň za 100 000 Kč. Já mu nic nezávidím, i mu to přeji, ale vadí mi ten přístup k dceři, respektive ke mně. "Tak si mne dej k soudu", řekne s usměvem. A neustále brečí, že nemá peníze. A už vůbec nevím, co mám dělat, když mi řekne, "Já ti ty peníze tento měsíc nedám, protože nemám." Děkuji za odpověď a přeji hezký den, MONIKA
O D P O V Ě Ď : Milá Moniko, tatínek si uspořádal nový život a "závazky" z minulého ho otravují. Tak to bohužel bývá. Ale je hloupost se nervovat, hádat se s ním, vyčítat atd. V takovém případě je nejlepší jednat jen úředně. Nezaplatí či nezaplatí včas, tak to bude platit srážkami z platu, tj. exekučně. Protože dcerka potřebuje jíst každý den, a ne je tehdy, až táta nějaké ty peníze si urve a na dceru pošle. Takže už si nesmuť a jednej... Hlavně nečekat moc dlouho... Mj. do toho oznámení bych napsala toto vše, co sem, ok? d@niela Pokud rodič úmyslně nebo z nedbalosti neplní svou vyživovací povinnost, dopouští se trestného činu „Zanedbání povinné výživy“. Neplněním vyživovací povinnosti je i situace, kdy rodič neposílá výživné nebo když posílá méně nebo když hradí výživné nepravidelně. Rodič, který má dítě svěřené do péče, nebo zletilé dítě, má tyto možnosti: a) vyzvat povinného rodiče k řádnému placení výživného, b) podat na Policii ČR trestní oznámení - bude rozhodnuto o exekuci výživného.
|