O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

KDYŽ ZEMŘEL OTEC, CO BUDE S VÝŽIVNÝM? PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 21 srpen 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výživné, pokud otec dětí náhle zemřel? Platil na tři děti 12 000 Kč. Abych nyní zvládla utáhnout rodinný rozpočet, na koho se mám obrátit? Děkuji za rady, VERONIKA

 

 

O D P O V Ě Ď :

 

 

 

Milá Veroniko,

 

     To asi bude nějakou dobu trvat, než se všechno vyřídí a děti dostanou sirotčí důchody, takže šup a honem na sociálku. Tam je možno požádat o sociální dávky. Rozhodně si ale nechte dávat každý měsíc nějakou zálohu, protože pak by přišla najednou větší částka a mohlo by se stát, že díky tomu byste mohla o dávky zase přijít ... (Nezmiňuji se o dědictví po otci, to bude "jednorázové", vy potřebujete peníze každý měsíc.)

 

      Klikněte si - tady můžete zjistit, kolik to asi bude ...

 

      Podobně, jako u všech dalších důchodových dávek, i sirotčí důchod se skládá ze dvou složek. Tou první složkou je základní výměr. Ten je společný pro všechny důchodové dávky (tedy i pro starobní, invalidní nebo vdovský důchod). Základní složka je v roce 2014 částka 2340 Kč (od 1. 1. 2014 došlo ke zvýšení – viz podrobněji zde:  Důchody 2014).

Druhou složkou sirotčího důchodu je procentní výměra.

 

 

 x x x

 

 

     Nárok na sirotčí důchod má dítě, kterému zemřel rodič, osvojitel, osoba, která převzala dítě do péče nebo do společné výchovy manželů. Nárok má pouze nezaopatřené dítě. Tedy buď nezletilé dítě (do 18 roků), nebo případně i zletilé dítě, které splňuje podmínky nezaopatřenosti (tj. například studuje střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu, a to max. do 26 roků).


Jak vyřídit žádost o sirotčí důchod

 

Sirotčí důchod se na rozdíl od sociálních dávek nevyřizuje na Úřadu práce, ale na České správě sociálního zabezpečení. Zde se kromě důchodů řeší i nemocenské dávky nebo třeba peněžitá pomoc v mateřství. Žadatel o sirotčí důchod by se měl obracet na příslušnou pobočku – Okresní správa sociálního zabezpečení, podle místa svého trvalého bydliště. V případě, že se jedná o nezletilé, nezaopatřené dítě, žádost podává zákonný zástupce. Zletilé nezaopatřené dítě může žádost o důchod podávat samo.

 

K vyřízení důchodu je na úřadu nutné doložit především tyto dokumenty:

 

  • občanský průkaz nebo rodný list dítěte,
  • občanský průkaz zemřelého rodiče (pokud dosud nebyl odevzdán),
  • úmrtní list,
  • rozhodnutí o přiznání starobního nebo invalidního důchodu (je-li k dispozici),
  • v případě, že zemřelý rodič dosud nebyl poživatelem důchodu, doklady prokazující dobu pojištění včetně náhradních dob pojištění (tzn. základní vojenskou službu, dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.

 

Případně mohou být vyžadovány i další dokumenty a potvrzení – vždy v závislosti na konkrétním případu.

 

 

 

Když tak ještě napište,

 d@niela

 

 

 

 

Komentáře (1)add feed
na začátek si připravte : bb2
rodné listy dětí, případně jejich občanky, a úmrtní list otce. S tím zajděte na nejbližší místně příslušnou OSSZ a domluvte se na ostatním. S laskavostí a probou o pomoc se často dojde poměrně daleko, úřednice chápou, že bývalá manželka nemusí mít k dispozici občanku otce dítěte a nepožadují ji, protože číslo OP najdou v registru obyvatel.
Stejně tak tohle
v případě, že zemřelý rodič dosud nebyl poživatelem důchodu, doklady prokazující dobu pojištění včetně náhradních dob pojištění (tzn. základní vojenskou službu, dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.) nebo údaje o těchto dobách,
si taky nejprve domluvte, když se budete ptát trošku vyděšeně (což ostatně asi odpovídá situaci, že jo..) a zmateně, že nevíte, jak to všechno sehnat (což taky asi odpovídá situaci...), a že jste doufala, že to snad ČSSZ má někde v evidenci (což má), tak to dost pravděpodobně nebudete muset zajišťovat. Tyhle údaje o dobách pojištění, příjmech, důchodech a dávkách má totiž ČSSZ v evidenci. Snažte se být mírná, slušná, laskavá, jsou to jen lidi a pro matku tří sirotků budou mít pravděpodobně slušnou porci pochopení a ochoty.
srpen 22, 2014 13:56
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]