O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

JAK SE BRÁNIT NEOPRÁVNĚNÉ EXEKUCI PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 06 březen 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má exekutor právo domáhat se vstupu do bytu i v případě, že dlužník již několik let nemá na této adrese hlášen trvalý pobyt (bydlí zde pouze jeho rodič),  ani doručovací adresu, a v bytě se již několik let nevyskytuje? Přesto bohužel dopis od exekutora na tuto adresu přišel. Je majitel bytu povinen exekutorovi byt zpřístupnit?

 

 

 

 

 

      Když dotyčný rodič exekutora kontaktoval, a tento fakt  (že dlužník zde již  nebydlí) mu oznámil, exekutor odvětil, že se o tom musí přesvědčit. Má na to právo?

 

Děkuji moc za odpověď

ZUZANA 

 

x x x

 

 

 

Je to smutné.

 

 

 •  Samozřejmě, že exekutora nezajímá, zda je exekuce oprávněná. O tom mu vůbec nepřísluší rozhodovat. To přísluší pouze soudu, a je na vás se u soudu bránit. Exekutora zajímá jen jestli existuje pravomocný rozsudek a jakou povinnost ukládá. Proč a za jakých okolností byl vydán exekutor vůbec neví a ani ho to nezajímá. Exekutor je asi v podobné situaci jako policista, který dostal příkaz k zatčení nějaké osoby
  Zdroj: http://www.poradte.cz/spolecnost/6672-jak-se-branit-proti-neopravnenym-exekucim.html
  .
 • Většina stížností na neoprávněné exekuce se týká toho, že byl exekutorem zabaven majetek nikoliv dlužníka, ale někoho jiného. Zpochybňováno je především právo exekutora sepsat a zabavit majetek, u něhož má byť jen důvodné podezření, že patří povinnému. Stejně tak je kritizováno právo exekutora vstupovat při zabavování majetku do bytů a jiných prostor i v nepřítomnosti jejich majitelů.

 • Především je třeba si uvědomit, že soudní exekutor je při výkonu soudního rozhodnutí vybaven značnými pravomocemi a má statut veřejného činitele. Bráněním ve výkonu jeho činnosti si tedy můžete způsobit značné problémy. Například vstup do vašeho bytu si může v krajním případě vynutit i násilím, tedy s asistencí zámečníka, popř. i policie. To ale rozhodně neznamená, že byste hned měli vpustit do svého bytu každého, kdo bude tvrdit, že je exekutor, a nechat ho z bytu odnést, co se mu zlíbí!

 • Zazvoní-li u vás osoba, která se představí jako soudní exekutor a bude se dožadovat vstupu do vašeho bytu, aby sepsal a zabavil majetek, který se tam nachází, ze všeho nejdřív požadujte, aby vám prokázala svou totožnost služebním a nejlépe i občanským průkazem. Dále požadujete předložení soudního rozhodnutí o nařízení exekuce a exekučního příkazu, na jehož základě se vstupu do vašeho bytu domáhá.

 

 

 • Pokud se vám nepodaří záležitost vysvětlit a nemáte ponětí, oč se jedná, hned zavolejte na linku 158 a vyžádejte si přítomnost policie. Policejní hlídka by měla přijet v každém případě. Odmítne-li však setrvat po celou dobu, kdy u vás exekutor bude úřadovat, zkuste si zajistit – třeba telefonicky – přítomnost nějakého důvěryhodného svědka (soused, známý). Umožňuje-li to stav vaší peněženky či konta, navrhněte exekutorovi možnost uhradit exekučně vymáhanou částku v hotovosti (samozřejmě proti potvrzení). Zároveň trvejte na sepsání stručného zápisu, v němž upozorníte na skutečnost, že zabavování vašich věcí pokládáte za neoprávněné.

 • Bude-li exekutor trvat na sepsání a zabavení majetku, nemůžete mu v tom zabránit. V tomto případě však alespoň trvejte na přesném popisu všeho, co je zabavováno. Nejlepší je pořídit si i fotodokumentaci, z níž bude patrné co a v jakém stavu vám bylo zabaveno. Pod položkou „prsten ze žlutého kovu s kamenem“ se totiž může skrývat bezcenná pouťová cetka stejně tak jako klenot s cenou zánovního automobilu. Zároveň exekutorovi předložte doklady osvědčující vaše vlastnické právo k zabavovaným věcem a trvejte na stručném zápisu o tom, že mu byly předloženy. Originály těchto dokladů však nedávejte z ruky.

 • Není-li s exekutorem rozumná řeč, nebo prostě vaší argumentaci neuvěří, nezbude vám nic jiného, než se svých práv domáhat u soudu, který exekuci nařídil. Chcete-li být úspěšní, musíte to udělat neprodleně a formálně i věcně správně, což se vám bez asistence advokáta nemusí podařit. Stačí totiž, aby například tzv. vylučovací (excindační) žaloba byla podána proti exekutorovi místo proti oprávněnému a soud ji po vznesení námitky nedostatku pasivní legitimace zamítne!

 

 

 • Důležité je také vědět, že vylučovací žalobu podle § 267 občanského soudního řádu je oprávněn podat jen vlastník či spoluvlastník zabavených věcí. Nemůže ji tedy podat například ten, kdo měl věc vypůjčenou nebo ji třeba užíval na základě nájemní smlouvy.

 • Podání vylučovací žaloby byste rozhodně neměli příliš odkládat, protože stihne-li exekutor zabavené věci prodat, nelze se již jejich vrácení vylučovací žalobou domáhat. Požadovat v tomto případě můžete jen výnos z prodeje, který však nejspíš bude představovat pouhý zlomek hodnoty zabavených věcí.  Platí totiž, že do pravomocného rozhodnutí soudu nesmí být v žalobě uvedený majetek prodán.
 • Smutnou skutečností však je, že soudní řízení v Česku trvají neuvěřitelně dlouho. I projednávání vylučovací žaloby se s odvoláními může klidně protáhnout na několik let, během nichž budou zabavené věci uloženy někde ve skladu. Otázkou je, zda i v případě, že se protiprávně zabavené věci svému majiteli nakonec vrátí, budou po takovéto době ještě vůbec k použití. Stačí si třeba jen uvědomit, jak rychle zastarává spotřební elektronika, která bývá exekutory zabavována především.
.
,
,
P.S. Nejlepší je co nejdříve zjistit, o co jde a okamžitě uvědomit příslušný soud...
,
,
,
Komentáře (13)add feed
Kdy uz tahle doba temna konecne skonci?????? : moira2
Prece neni mozne donekonecna brutalne sikanovat uplne nevinne slusne lidi, kteri maji pouze tu smulu, ze jsou s nekym pribuzni. Ja mam zit denodenne ve strachu, ze mi vybili nejake exekutorske prase byt, jen proto, ze byvaly manzel moji dcery nekde udelal dluh? Je to statem posvecena genocida naroda.
březen 07, 2014 07:35
Kdy už skončí doba temna? : Krakonoš
Až donutíte svý poslance změnit zákony. Máte plnej parlament spasitelů, který vám před volbama slibovali, že veškerý nepravosti napravěj. Tak se ptejte svejch poslanců, proč tak nečiněj. To je jednoduchý.
březen 08, 2014 12:54
Hmmmm : Mikin
asi blba otazka, ale pokud je v exekucich v CR opravdu takovy nevestinec, proc neopsat nebo nepoucit se zakony nejake zavedene demokracie, kde to funguje lepe ?
Tady u nas provadi takove veci Sheriff's Office. Sheriff neni v Kanade nejaky drsnak na koni s kolty u pasu, ale provincni urednik, zajistujici vyber soudnich porot, bezpecnost v soudnich budovach a rozhodnuti soudu vcetne exekuci.
Exekuce se vetsinou provadeji srazkami z platu dluznika. Pokud se zabavuje majetek, tak az po dukladnem varovani. Vetsinou je zabaveno auto nebo pozemek. Zeby sheriffovi lide vtrhli nekomu do baraku a odnesli televizor nebo obrazy, to jsem veru jeste neslysel. :-
březen 08, 2014 14:42
Milý Mikine, : Lefulka
sice nejsem od exekutorů, ale pohybuji se v oblasti práva a z praxe vím, že jednak těch opravdu chudáků dlužníků je nepatrný zlomek, jsou to pak věci mediálně zajímavé a pro lidi, kteří o věci nic nevědí, důvod k nadávkám na exekutory. Nikdo se neobuje do dlužníků - proč si nabrali úvěry na dovolenou, na kdejakou pitomost, kterou "museli mít", přestože jim na to příjem nestačil, proč většina "dlužníků" není oficiálně zaměstnána, takže nelze, ale opravdu nelze jim nic srážet z platu, o prodeji pozemků by věřitelé mohli tak snít dlouhý sen a auto má dotyčný zpravidla napsané na své rodiče v důchodu nebo partnerku, se kterou není oddán a oficiálně s ní ani nebydlí, aby bylo více dávek. Jak je možné, že lidi jsou nepoučitelní - jsou i tací, kteří mají exekuce v počtu několik desítek, jsou tací, kteří vybírají zálohy na práci nebo na zboží, které nedodají. A většina dlužníků svůj majetek, pokud nějaký má, a neplacení dluhů ( mimochodem i třeba výživné na děti) je si dobře vědoma, dřív než dorazí exekutor, napíše majetek na své příbuzné, to už se dělá dvacet let. Kdyby nebylo exekutorů, nevymůže se vůbec nic - výkony rozhodnutí byly v minulosti obvykle bezzubé, dlužníci byli vždycky o krok napřed, jak cokoliv ve svém vlastnictví schovat a převést na jiné osoby. Co pak s osobami, které jsou okradeny, podvedeny, taky chudák dlužník? A ti, co si berou kvanta úvěrů, by si měli nejdřív spočítat, jak to budou splácet, nezačít bědovat až v době, kdy dluhy přesáhnou milion, jací jsou chudáci. Na běžné živobytí se půjčky v 99 % případů neberou.
březen 08, 2014 15:07
Lefulko, : Mikin
diky za vysvetleni te druhe strany mince. Dava to smysl....
březen 08, 2014 15:41
Lefulko, měl by exekutor zabavovat věci, které nepatří dlužníkovi? Neměl, že... A to je to, co všechny lidi štve, ta zvůle. : Myška
Exekutor je bůh, který si vlastně dělá co chce. To kolikrát vidíme v telce. Ať stíhají dlužníky, ať jim zabavují věci, když nelze dát exekuci na mzdu, ale ať zabavují pouze dlužníkovy věci.
březen 08, 2014 19:54
... : Ňuňinka
To, že někam exekutor pošle dopis, neznamená, že tam má právo lézt. Na to musí mít exekutor důvodné podezření, a to něčím podložené. Jinak by mohl taky vizitýrovat kde ho napadne, jestli náhodou... to fakt ne.

Vyjádření právníka je tady: http://www.spolcest.cz/obcanska-poradna-jm/internetova-poradna/11/4087/

Ze stanoviska Exekutorské komory:
"Důvodný předpoklad, že povinný má v určitých místnostech své věci, je naplněn zpravidla zejm. tím, že je dostatečně prokázáno, že povinný se v těchto místnostech zdržuje, např. uvedením povinného na dveřích bytu, na zvoncích, vyjádřením sousedů, doručováním pošty na danou adresu poštovním doručovatelem nebo výpisem z evidence obyvatel nebo jiné veřejné evidence, ve které je evidováno bydliště povinného, a zejm. kombinací těchto podmínek."


Přivolané hlídce PČR je vhodné zdůraznit, že exekutor to podložené výše uvedeným způsobem nemá.
Jednání úřední osoby požívá zákonné ochrany jen v případě, že je v mezích legality.

Čerpáno z této diskuse
březen 08, 2014 21:31
Přesně tak, : Lefulka
Ňuninka má naprostou pravdu, exekutoři skutečně zjišťují, jak je to s bydlištěm povinného, když skutečně možná 80 procent povinných má bydliště na úřadě, ale tam nikdo z nich nebydli, nejsou to ani bezdomovci, těch je jen mizivé množství. Asi je velká smůla, když se člověk zatížený exekucemi nastěhuje k jinému, kterému nedá o exekucích informace a dojde k návštěvě exekutorů, ale i tehdy se lze bránit - i příbuzní nebo sousedé vědí, že ta osoba měla televizi nebo pračku před nastěhováním dlužníka atd. Je velký problém, že jsme se nenaučili využívat svobodu - pro mnoho lidí znamená svoboda jen vlastní práva, nikoliv povinnosti.
březen 09, 2014 12:56
Lefuko: : winter
Děkujeme za vysvětlení. Nicméně to nevysvětluje jak si může vykonavatel exekuce dovolit zabavit a odvézt věc, o které byl informován, že nepatří dlužníkovi, nýbrž člověku, který je v bydlišti dlužníka pouze na návštěvě. Navíc na návštěvě rodičů dlužníka, ne dlužníka samotného. A ještě se chovat jak největší arogantní hovado a to i přesto, že osoba na návštěvě byla v té době v pokročilém stádiu těhotenství. Navíc si u té osoby ani podle OP neověřil, že je opravdu pouze na návštěvě a nebydlí v místě vykonávání exekuce !!! No a pak nebuďme nas...í na ně
leden 28, 2015 12:10
exekutoři : VRÁNA
každej zasranej šmejd kterej by vlítnul do bytu ,by už neodešel,klidně do smrti budu bručet ale zapíchnul bych ho jak podsvinče a POKUD nebude malér tak s tím nikdo nic dělaT NEBUDE-LIDI PŘESTANTE UŽ BEJT TUPÉ OVCE a brante si majetek.
květen 20, 2015 07:33
Opět jsem se dočetl že bych měl platit... hmm leda olovem nebo mědí :) : Haluz
Zase jsem se dočetl vašich "dobrých" rad a opět mě to rozčílilo. Já jsem se tady na té planetě narodil, a nic mě nedonutí platit nějakou daň za to že žiju !! Tím myslím společností nazývané zdraviotní pojištění, což je jednoduše řečeno daň za život, naprosto nepřípustné, nepřipadá v úvahu a neexistuje, je mi úplně víte kde zdali se exekutorské hyeny nazývají veřejnými činitely, nebo třeba matkou terezou, nikdo nemá právo lézt mi do byto, do soukromí a šikanovat mě nějakými nálepkami ba dokonce krádeží mého, nebo dokonce majetku mé rodiny, kde sme ?! Já se smrti nebojím, mám nějakou důstojnost a v případě že se tady někdo pokusí okrást mou rodinu, se ten případ zapíše do dějin, protože to co by se tady dělo by byla malá válka, kterou buď vyhraji a ubráním se, nebo mě vynesou v rakvi, tak či tak, za mého života mě zkrátka neokradou, zabil bych naprosto kohokoli kdo by vlezl za práh mého bytu, naprosto s klidným svědomím, a může to být třeba prezident, já absolutně nemám strach.. Toho jsem se zbavil v momentě kdy jsem pochopil život, a především smrt, je naprosto nezpochybnitelné faktum že strach ze smrti je jen zvířecím pudem sebezáchovy a smrt je tak přirozená jako narození, je to jediná jistota v kterou v životě máme, tudíž jednou zemřu a připravit se o důstojnost za přežití nestojí, možná to vypadá jako že jsem totální magor, ale věřte mi v hlavě to mám vpořádku více, než většina z vás, jelikož vy už jste zapoměli na to co je dobré a špatné, co je normální a co ne a co smíte a nesmíte. Obhajujete práci exekutorských hyen s vysvětlením " ale oni dělají jen svou práci " no to je mi ale nevídaná stupidita !! Takže GESTAPO bylo taky v pořádku ano ? Mno takže vážení pošlete sem rovnou armádu smilies/cheesy.gif protože opravdu o život ve společnosti s takovými hodnotami prostě nestojím smilies/smiley.gif a rozhodně nejsem ten vystrašený co by se klepal a umožnil vám mě oje*bat exekutor možná bude chtít dělat svou práci ( ostatně to dělá člen mafie taky ) moji povinností která je nadřazená "chtění" exekutora, je jasná ochtránit svá práva majetek a důstojnost.Tímto jsem skončil... Tečka

Ps: ó komentář výše, no já snad špatně vidím nebo mám halucinace.. pane/paní... HRDINO děkuji vám za používání zdravého rozumu a odvahu, z vás by si měli brát lidé příklad, brzo by se zatočilo s mafianským byznysem jménem EXEKUCE, věřím že i s mafií celkově tedy vládou. Lidi necháteli si s*át, na hlavu tak to dojde k naprosté svévoli veřejných činitelů a jejich mafianských šéfu a toto není moc černě myšleno, toto není žádná konspirace ani pranoia protože už dnes je to uzákoněná realita díky tomu že vy se necháte okrádat! Vy tu špinavou vládní bandu volíte !!! Proto děkuji vám za to jak "dobře" se tu máme, a vůbec se ničemu nedivte když při pokusu o vykradení bytu s exekutorem zařve celý vchod, viz. Frenštát, pro blbečka zrůda vrah a zločinec, pro mě oběť zahnána do neřešitelné situace která svou situaci vyřešila důstojným hrdým způsobem.. pro mě je to hrdina, pro spravedlnost taky , pro zákon a mafií je to realné nebezpečí.. Idioti vypatlaní bečí a jsou naštvaní co to ten psychopat udělal... že ho dlouhodoobě deptali, šikanovali a nutili do něčeho čeho nebyl schopen splnit to už vy vygumované mozky nevidíte tak potom se ničemu nedivte, kdyby se to stalo u nás ve vchodě, naštvalo by mě to, ale né na toho co to udělal, ale stěžovat v podobě fyzického napadení bych si šel na vládu.. rozhodně né na oběť to jen idiot primitivní může takto uvažovat a já nehodlám na vaši stupiditu doplácet. Tím. Jsem skončil, adios amigos.
1.Pravidlo je, vědět co je správné a co je špatné co smím a nesmím
-Pokud to neví exekutor, nemusím to vědět ani já
2.Pravidlo je, pokud máte nějaký problém se mnou neexistuje sahat na majetek někoho jiného nebo někomu jinému narušovat soukromí lezením do bytu
3.Pravidlo je povinností každého zodpovědného občana, ochránit svá práva a důstojnost za každou cenu.
říjen 06, 2015 16:53
... : Ignor
I já jsem už značně rozezlen svévolí naší justiční mafie. Přišel jsem o dům a o veškerý majetek jen proto, že jsem byl kdysi okraden o OP. Žádné půjčky jsem si nikdy nebral, jak se neustále snaží argumentovat někteří, co ještě neměli tu "čest" poznat co je to bezmoc. Protože jsem se stěhoval z jednoho města do jiného, nikdo se mě ani neobtěžoval kontaktovat, že mám někde nějaký dluh, až náhle po téměř deseti letech se ve dveřích zjevil exekutor a mával mi soudním příkazem k exekuci, ne jedním ale celým stohem z různých koutů republiky, kde jsem měl jet načerno, ač jsem v těch městech v životě ani nebyl. Samozřejmě každý případ zdokumentovali hezky separé, aby z 800.- pokuty udělali hezky desettisíc. Po zaplacení prvních cca 200 tisících jsem myslel, že už mám klid. Ó jak jsem byl naivní, teď už nemám nic, přišel jsem o dům, jsem nezaměstnaný a nezaměstnatelný, tedy pokud se nechci nechat vykořisťovat za minimální mzdu s tím že mi budou strhávat do životního minima.. což by trvalo zřejmě asi až do smrti, ne díky o to nemám zájem! Takže tak mi stát/justiční a exekutorská mafie zničily můj život. Přestěhoval jsem se do Irska a seru na ně! Proč sem píši? Volal mi otec, že mi přišel další dopis od exekutora, prý jsem jel načerno ve Zlíně.. nikdy jsem tam sice nebyl, ale štve mě to hledám způsob jak je zažalovat.. tedy jestli to máí smysl, policie trestní oznámení na neznámého pachatele odložila. Nedivím se lidem, kteří mají chuť těm šmejdům vrazit nůž do oka, kdž se jim objeví ve dveřích..
listopad 09, 2015 17:18
neoprávněná exekuce : Miro
Zajímalo by mne,zda-li je možné nějak napadnout exekuci cizáků-České spořitelny,kdy mi nebyl doručen dopis od soudu? Děkuji

únor 01, 2016 16:47
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]