Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má exekutor právo domáhat se vstupu do bytu i v případě, že dlužník již několik let nemá na této adrese hlášen trvalý pobyt (bydlí zde pouze jeho rodič), ani doručovací adresu, a v bytě se již několik let nevyskytuje? Přesto bohužel dopis od exekutora na tuto adresu přišel. Je majitel bytu povinen exekutorovi byt zpřístupnit?
Když dotyčný rodič exekutora kontaktoval, a tento fakt (že dlužník zde již nebydlí) mu oznámil, exekutor odvětil, že se o tom musí přesvědčit. Má na to právo? Děkuji moc za odpověď ZUZANA
x x x Je to smutné. Samozřejmě, že exekutora nezajímá, zda je exekuce oprávněná. O tom mu vůbec nepřísluší rozhodovat. To přísluší pouze soudu, a je na vás se u soudu bránit. Exekutora zajímá jen jestli existuje pravomocný rozsudek a jakou povinnost ukládá. Proč a za jakých okolností byl vydán exekutor vůbec neví a ani ho to nezajímá. Exekutor je asi v podobné situaci jako policista, který dostal příkaz k zatčení nějaké osoby Zdroj: http://www.poradte.cz/spolecnost/6672-jak-se-branit-proti-neopravnenym-exekucim.html. Většina stížností na neoprávněné exekuce se týká toho, že byl exekutorem zabaven majetek nikoliv dlužníka, ale někoho jiného. Zpochybňováno je především právo exekutora sepsat a zabavit majetek, u něhož má byť jen důvodné podezření, že patří povinnému. Stejně tak je kritizováno právo exekutora vstupovat při zabavování majetku do bytů a jiných prostor i v nepřítomnosti jejich majitelů. Především je třeba si uvědomit, že soudní exekutor je při výkonu soudního rozhodnutí vybaven značnými pravomocemi a má statut veřejného činitele. Bráněním ve výkonu jeho činnosti si tedy můžete způsobit značné problémy. Například vstup do vašeho bytu si může v krajním případě vynutit i násilím, tedy s asistencí zámečníka, popř. i policie. To ale rozhodně neznamená, že byste hned měli vpustit do svého bytu každého, kdo bude tvrdit, že je exekutor, a nechat ho z bytu odnést, co se mu zlíbí! Zazvoní-li u vás osoba, která se představí jako soudní exekutor a bude se dožadovat vstupu do vašeho bytu, aby sepsal a zabavil majetek, který se tam nachází, ze všeho nejdřív požadujte, aby vám prokázala svou totožnost služebním a nejlépe i občanským průkazem. Dále požadujete předložení soudního rozhodnutí o nařízení exekuce a exekučního příkazu, na jehož základě se vstupu do vašeho bytu domáhá.
Pokud se vám nepodaří záležitost vysvětlit a nemáte ponětí, oč se jedná, hned zavolejte na linku 158 a vyžádejte si přítomnost policie. Policejní hlídka by měla přijet v každém případě. Odmítne-li však setrvat po celou dobu, kdy u vás exekutor bude úřadovat, zkuste si zajistit – třeba telefonicky – přítomnost nějakého důvěryhodného svědka (soused, známý). Umožňuje-li to stav vaší peněženky či konta, navrhněte exekutorovi možnost uhradit exekučně vymáhanou částku v hotovosti (samozřejmě proti potvrzení). Zároveň trvejte na sepsání stručného zápisu, v němž upozorníte na skutečnost, že zabavování vašich věcí pokládáte za neoprávněné. Bude-li exekutor trvat na sepsání a zabavení majetku, nemůžete mu v tom zabránit. V tomto případě však alespoň trvejte na přesném popisu všeho, co je zabavováno. Nejlepší je pořídit si i fotodokumentaci, z níž bude patrné co a v jakém stavu vám bylo zabaveno. Pod položkou „prsten ze žlutého kovu s kamenem“ se totiž může skrývat bezcenná pouťová cetka stejně tak jako klenot s cenou zánovního automobilu. Zároveň exekutorovi předložte doklady osvědčující vaše vlastnické právo k zabavovaným věcem a trvejte na stručném zápisu o tom, že mu byly předloženy. Originály těchto dokladů však nedávejte z ruky. Není-li s exekutorem rozumná řeč, nebo prostě vaší argumentaci neuvěří, nezbude vám nic jiného, než se svých práv domáhat u soudu, který exekuci nařídil. Chcete-li být úspěšní, musíte to udělat neprodleně a formálně i věcně správně, což se vám bez asistence advokáta nemusí podařit. Stačí totiž, aby například tzv. vylučovací (excindační) žaloba byla podána proti exekutorovi místo proti oprávněnému a soud ji po vznesení námitky nedostatku pasivní legitimace zamítne!
Důležité je také vědět, že vylučovací žalobu podle § 267 občanského soudního řádu je oprávněn podat jen vlastník či spoluvlastník zabavených věcí. Nemůže ji tedy podat například ten, kdo měl věc vypůjčenou nebo ji třeba užíval na základě nájemní smlouvy. Podání vylučovací žaloby byste rozhodně neměli příliš odkládat, protože stihne-li exekutor zabavené věci prodat, nelze se již jejich vrácení vylučovací žalobou domáhat. Požadovat v tomto případě můžete jen výnos z prodeje, který však nejspíš bude představovat pouhý zlomek hodnoty zabavených věcí. Platí totiž, že do pravomocného rozhodnutí soudu nesmí být v žalobě uvedený majetek prodán. Smutnou skutečností však je, že soudní řízení v Česku trvají neuvěřitelně dlouho. I projednávání vylučovací žaloby se s odvoláními může klidně protáhnout na několik let, během nichž budou zabavené věci uloženy někde ve skladu. Otázkou je, zda i v případě, že se protiprávně zabavené věci svému majiteli nakonec vrátí, budou po takovéto době ještě vůbec k použití. Stačí si třeba jen uvědomit, jak rychle zastarává spotřební elektronika, která bývá exekutory zabavována především.
. , , P.S. Nejlepší je co nejdříve zjistit, o co jde a okamžitě uvědomit příslušný soud... , , ,
|