O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

ZUBY KRÁSNÉ A ZDRAVÉ PDF Tisk E-mail
Středa, 12 září 2007

Určitě se vám někdy stalo, že jste při čištění zubů neviděli v umyvadle jenom čistou pastu ale i trochu krve; a jistě dobře víte, že krvácení, ani malé, nepatří k normálnímu čištění. Občas jsem si říkala a uklidňovala se, že je to nejspíš od určitého věku normální, dásně jsou prostě křehčí ... Omyl.

 

 

 

 

     Od té doby, co mě moje dentální hygienistka naučila, jak a kterak si správně vyčistit "zubiska", odstranila mi zubní kámen i letitý plak (usazený na mých jedinečných a posledních zubech za dlouhá léta nesprávného šmidlání kartáčkem v ústech), mám nejen lepší pocit v puse, ale ani kapička krve se neukáže. Zázrak se stal realitou.

 

     Přitom stačilo tak málo, jedna jediná návštěva u dentální hygienistky a počáteční zánět dásní (parodontitida), která se právě projevuje jejich krvácením, byl pryč. Je pravda, že když mě vysvětlila, jak se správně čistí zuby, byla jsem v kulturním šoku. Chtěla jsem se dokonce zvednout a uprchnout pryč do hlubin nějakého křoví, jak mě to sebralo. Už nikdy víc neotevřu pusu na tu příjemnou holku, aby se nemohla na vlastní oči přesvědčit, že si neumím ani vyčistit zuby. Moje sebevědomí se válelo kdesi na zemi a já chtěla umřít. Přitom jsem si do té doby fandila, jak jsem přepečlivá... Zjistila jsem totiž, že moje metoda šmidlání je uplně nanic, sklon kartáčku žádný a systém taky. Od té hodiny H (u hygienistky) poctivě a metodologicky postupuji od jednoho zubu k druhému a tím taky od jedné pochvaly milé hygienistky k druhé.

 

     Pokaždé se těším, jak mě zase pochválí, usměje se na mě svým dokonalým úsměvem (dokonce se jí na jednom z dokonale vyčištěných zubů skví blýskavý kamínek) a moje zuby zase pořádně vyčistí i tam, kam já kartáčkem nedosáhnu. Ostatně, dobrého zubaře poznáte i podle toho, že má ordinaci i pro dentální hygienistku. Sice se její služby a rady platí, ale řeknu vám, že díky té "mojí" jsem určitě ušetřila pár tisíc za případné zbytečné opravy.

 

     Parodontitis - alias zánět dásní - je zdlouhavou a organismus zatěžující nemocí, a to především díky přítomnosti bakterií, které mohou ohrožovat celý organismus. Je to zánět nejtěsnějšího okolí zubu, kdy se v záhybech kolem zubu drží bakterie, které nejen narušují povrch zubu a usnadnují zubní kaz, ale i svými toxiny, které uvolňují do krevního oběhu člověka, oslabují jeho zdraví. Závažnost onemocnění úzce souvisí se zdravotním stavem a imunitním systémem nemocného - zvlášť existuje-li nějaká nemoc imunity, at už ve smyslu plus nebo minus.

 

     Není bez zajímavosti, že toxiny produkované bakteriemi plaku zvyšují dle dostupných statistik riziko předčasného porodu, mozkových příhod i srdečního infarktu.

 

Na závěr jedna zajímavá informace:

 

     Pokud by měl člověk zánět dásně a parodontózu u všech dvaatřiceti zubů, odpovídá to v souhrnu ploše o velikosti 72 cm²! Kdekoli jinde na lidském těle by taková plocha byla jednoznačně pádným důvodem k okamžitému vyhledání lékaře a patřičnému léčení, viďte?

 

Jana Agatulen

 

Komentáře (0)add feed
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]