O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

VÝŽIVNÉ NA DÍTĚ - A NA TĚHOTENSTVÍ PDF Tisk E-mail
Neděle, 04 srpen 2013

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně výživného, či nějaké jiné finanční pomoci pro mého nezletilého syna. S přítelem jsem žila ve společné domácnosti asi rok a půl, ale měsíc před porodem jsem se odstěhovala k rodičům a již tam setrvala.

 

 

 

 

 

 

 

        Syn bude mít téměř dva roky a přítel mi na jeho potřeby nepřispívá od jeho narození.  Otec je sice zapsaný v rodném listě, ale tím jeho otcovské povinnosti končí. Mám tedy nějaký nárok po otci požadovat výživné?

 

Děkuji za odpověď,

ALANKA

 

O D P O V Ě Ď:

 

Milá Alanko,

 

     holka, kde to žiješ? Jak to, že nevíš, na co všechno máš ty a tvoje dítě nárok??

 

Takže já ti sem sepíšu všechny tvé nároky: 

 

Mateřská dovolená a s ní související peněžitá pomoc v mateřství je forma nemocenské dávky, na kterou má nárok žena která čeká narození dítěte. Na mateřskou je možné nastoupit 6 – 8 týdnů před porodem. Dálka mateřské dovolené je maximálně 28 týdnů (v případě že žena porodí 2 a více dětí je mateřská dovolená delší – maximální délka je 37 týdnů.

 

 

Podmínky získání mateřské

 

Mezi hlavní podmínky pro získání mateřské (peněžitá pomoc v mateřství) patří především:

 

  • V době nástupu na mateřskou dovolenou musí být žadatelka účastníkem nemocenského pojištění. To v praxi znamená, že musí mít zaměstnání nebo si jako OSVČ odvádět nemocenské pojištění
  • Pokud žena není zaměstnaná a neodvádí si nemocenské pojištění, může mít i přesto nárok na mateřskou dovolenou, pokud je v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je u mateřské dovolené stanovena na maximálně 180 kalendářních dní (pokud ale nemocenské pojištění trvalo kratší dobu než 180 dní, pak ochranná lhůta trvá jen po tuto kratší dobu). Navíc pokud nemocenské pojištění zaniklo ještě před tím, než žena otěhotněla, pak ochranná lhůta trvá pouze 7 kalendářních dnů
  • Další podmínkou pro nárok na mateřskou je to, že účast na nemocenském pojištění trvala minimálně 270 kalendářních dní v předchozích 2 letech. Pozor hlavně na to že v době kdy jste zaregistrování na úřadu práce, tak za vás stát neodvádí nemocenské pojištění (nezaměstnaným stát platí pouze zdravotní pojištění)
  • Pokud žena pracuje jako OSVČ, musí být v době 1 rok před nástupem na mateřskou alespoň po dobu 180 kalendářních dní plátcem nemocenského pojištění (dobrovolné nemocenské pojištění pro OSVČ činí 1,4 % z vyměřovacího základu).

 

      Pokud žena nesplňuje tyto podmínky tak na mateřskou dovolenou nemá nárok a nemá tedy nárok ani na dávky peněžitá pomoc v mateřství. V takovém případě pak žena automaticky nastupuje na 4 letou rodičovskou dovolenou. Pokud totiž není nárok na mateřskou dovolenou, není si následně ani možné volit variantu rodičovské dovolené.

 

x x x 

 

  •       Dále jsi měla a máš nárok na porodné, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení (jen pokud máš nízký příjem) a sociální příspěvek (jen tehdy, když tvůj příjem nepřevyšuje dvojnásobek životního minima rodiny). O všechny dávky a příspěvky musíš ale žádat na odboru státní sociální podpory na úřadu práce, kde vyplníš písemně žádost, a to na místě trvalého bydliště.

 

  •       Neprovdaná matka s narozeným dítětem má nárok na výživné na sebe po dobu 2 let a na dítě od doby jeho narození. Musíš ovšem podat návrh na určení výživného k soudu. Výše výživného na dítě se odvíjí od majetkových poměrů obou rodičů. Délka placení výživného na dítě je do jeho zletilosti, eventuálně do doby, než se bude samo schopno o sebe postarat. Lhůta k podání návrhu na výživné dítěte není stanovena, lze žádat i výživné tři roky zpětně před podáním návrhu.

 

  •       Termín k podání návrhu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem se promlčuje po třech letech od porodu. Stanovený interval k určení výživného na sebe taktéž není, ale nelze žádat zpětně před podáním návrhu na soud. V případě určení výživného na dítě se výživné vymáhá po otci, který je uveden v rodném listě.

 

 

      Takže - Alanko, kmitej na sociálku, požádej je, aby ti pomohli s napsáním těchto žádostí (je to zadarmo) a pak to odneseš na příslušný soud.

 

      Spokojená?

 

držím palce,

d@niela

 

 

 

 

 

Komentáře (0)add feed
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]