O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

O POČASÍ A JMENINÁCH 36. TÝDNE PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 06 září 2007

Nejen déšť, ale i hrozivé zprávy o něm teď prší jedna za druhou. Voda z nebe zvedá hladiny řek - především na severu a jihu našeho území. Už je hlášen druhý i třetí stupeň povodňové aktivity. Vydatný noční déšť se projevil na řekách. Dvaceti až padesátiletá voda...

Myslím, sedě v suchu na svém modrém balónu u počítače, na všechny ty, kterým se valí voda stále blíž a blíž. Jak moc je mi všech líto. Padá nejen voda, ale i větve a stromy, které vyvrací silný vítr. Ve středu dokonce na některých místech napadl sníh. Bílá pokrývka se utvořila například na Lysé hoře v Beskydech, koulovali se i na Sněžce...

 

     Počasí ani náhodou nepřipomíná babí léto...

 

 

 

 

 Boleslav (6. 9.) je jméno slovanského původu. Znamená to "Více slávy"  Ve staroslovanštině "bolje" znamená "více," My, co jsme měli ve škole ruštinu, víme, že  se v ní stále užívá slovo "bolše, boleje" - tedy opět "více".V našich dějinách se to Boleslavy jen hemžilo. Nejznámější z nich byl  Boleslav  Ukrutný, který - poté co dal zavraždit svého brášku Václava - se stal českým knížetem; mimochodem,  i jméno Václav znamená "více slávy" - oba bratři se tedy vlastně jmenovali stejně. Jeho synem byl Boleslav II., zvaný Pobožný - který se zase proslavil tím, že dal vyvraždit Slavníkovce (některé vlastnosti se prostě dědí). Jeho syn - Boleslav, zvaný Ryšavý, nechal pro změnu vyvraždit Vršovce.  Jo, ta slavná slovanská nátura... Je proto jasné, že se toto jméno v Čechách velké obliby nedočkalo. U nás jich žije jen asi osm set.  Ovšem v sousedním Polsku je toto jméno poměrně frekventované. Za všechny naše Boleslavy bychom mohli jmenovat herce Boleslava Polívku - nu a pak taky „Boleslav, Boleslav - překrásné město...".

 

 

 Regina (7. 9.) znamená v latině královna. Ale patronkou dnešního dne je údajně mučednice Regina, které se narodila někdy ve třetím století ve Francii. O jejím životě se toho nic moc neví. Ale legendy kolují různé. Podle jedné z nich jí poté - co se odmítla vzdát své víry - setnul hlavu kat. Údajně ji katu předal její vlastní otec. Příběh nešťastné Reginy lidi dojímal a tak postupem času k jejímu hrobu začaly proudit davy věřících. Dokonce se tam údajně děly i zázraky. Ale u nás Regina není nikterak obvyklé jméno - žije jich tu jen něco kolem dvou tisíc. Je to škoda, protože jméno je krásné, zvukomalebné a ušlechtilé. Ale za komunistů nebylo šlechticů lidu třeba - tak co. Třeba se to teď zlepší a Reginky se ujmou své vlády.

 

 

 Mariana (8. 9.) je vlastně slepenec dvou slavných jmen - Marie a Anna. Marie je jméno starobylé - užívalo se již ve starém Egyptě a badatelé ho překládají jako milovaná bohem, jiní zase jako hořká, nebo moře hořkosti.  V aramejštině (což byl jazyk, jímž mluvila  „TA MARIE") jméno údajně znamená paní, nebo také kapka moře. Druhá polovina jména je Anna, jméno hebrejského původu, a znamená - milostiponá, nebo také líbezná. U nás se jméno Mariana miminkům moc nedává, velké oblibě se Mariana (tedy Marianne) těší ve Francii - Marianne  je národním symbolem republiky, odboje a svobody. Její hlavu můžeme vidět na francouzských známkách - a dokud nebylo Euro, tak jsme je vídali na francouzských mincích.

 

 

 Daniela (9. 9.) Dneska se bude na Kudlance mohutně slaviti, neboť ta nejkudlankovitější Kudlanka má dnes svátek. (To bude určitě slavnostní vydání, nebo tak něco, hihi,  rozhodně si to nikdo nenechte ujít.) Jméno Daniela je ženským protějškem hebrejského jména Daniel a znamená "bůh je můj soudce".  Ten zcela první toho jména byl starozákonní prorok, který  se narodil r. 610 před Kristem.  Působil v době, kdy lid izraelský žil v babylonském zajetí. Byl to velice vzdělaný člověk a proslavil se věšteckými schopnostmi (hlavně mu šlo velmi dobře vykládání snů).

Daniela je u nás velice oblíbené jméno. Máme jich skoro pětadvacet tisíc. Každý z nás určitě nějakou zná. Každopádně jim všem gratulujeme a přejeme jim, aby si svůj svátek - který letos příhodně připadl na neděli - si hezky užily a opravdu nemusely nic dělat.

 

 

 Irma (10. 9.) má staré německé uméno, které je zkráceninou jména Irmgard, nebo Irmhilde.  V obou případech to znamená silná - pevná Irma by tedy měla být silná osobnost, která je oporou svému okolí. U nás se to jméno moc nedává (sotva 1400), ale v sousedním Německu je velice oblíbené. U nás již žije jen asi 1400. Za všechny známé Irmy jmenujme Irmu Thomas - americkou soulovou zpěvačku a také Sladkou Irmu - hrdinku stejnojmenného amerického muzikálu s Shirley McLaineovou a Jackem Lemmonem v hlavních rolích.  Pro ty, kteří tento film neviděli, Irma la Douce (tedy Sladká Irma) - byla přížská prostitutka, která si ráda oblékala věci zelené barvy. Jack Lemmon pak hrál policistu, který se do ní beznadějně zamiloval. Je tam krásná hudba a všechno samosebou dobře skončí. Jako v americkým filmu! Takže milé Irmy, krásně a pohodově oslavte svůj svátek - a můžete si též zazpívat některou z melodií z výše uvedeného muzikálu.

 

 

 Denisa (11. 9.) má jméno řeckého původu, které je odvozeno od jména řeckého boha Dionýsa. Tento byl původně thráckým bohem úrody a plodnosti . Řekové z něj však udělaly boha  oslav a nespoutaného veselí.  Jméno samo se dá přeložit jako "božské dítě". Jak roztomilé. Nicméně obrozenecká čeština pro něj nalezla český překlad, který zní "Diviška". Takže když se Denisy - nebo i Divišky - při oslavách svého svátku "rozjedou" trochu více než bývá obvyklé - nevyčítejte jim to.

 

 

 Marie (12. 9.) tímto jménem se dostáváme k nejoblíbenějšímu a nejfrekventovanějšímu ženskému jménu na světě vůbec. Jen u nás žije přes půl milionu Marií, Mařenek, Marušek, Mániček, Mášenek, Mařek, Manek, Máj, Marjánek, Márinek, Maryček, Maryšek, Marik -  a dalších variant tohoto krásného jména. Každý z nás určitě alespoň jednu známe. Původ tohoto jména je starobylý. Jako vždycky - badatelé jsou ve při. bJedni tvrdí, že pochází už ze starého Egypta a znamená "milovaná Bohem." Jiný tvrdí, že  jeho význam je hořká, nebo moře hořkosti, další zas, že je původu aramejského a znamená paní, případně krásná, či odkazovatelka ...  laik žasne, odborník se diví - jak se tenkrát lidi vůbec dokázali mezi sebou domluvit, když jedno slovo mělo tolik naprosto odlišných významů.

     Ta jedna jediná Marie, o které bude řeč, byla z rodu Davidova. Její matkou byla Anna a otcem Jáchym. Oba byli již drahně v letech a už to vypadalo, že žádné děti mít nikdy nebudou. Když tu náhle se každému z nich zjevil anděl a zvěstoval jim, že se jim narodí dceruška - a taky se tak stalo. Tu historku znají miliardy lidí na celém světě - a je stále stejně dojemná.  Rodiče o svého jedináčka velmi pečovali a dostalo se jí dobré výchovy a péče. Když byla na vdávání, zasnoubili ji s nazarethským tesařem Josefem.  A opět zasáhl Anděl.... když se zjistilo, že je Marie těhotná, chtěl se s ní Josef rozejít - ale opět anděl - mu pěkně vysvětlil, jak že se věci mají, takže se s ní Josef nakonec oženil a miminko přijal za své. No, ale tím pro Marii "dobrodružství" neskončilo.Porodila, chudinka, někde ve chlévě - každý rok slzíme nad obrázky oslíčků a oveček očmuchávajích miminko - ta hygiena!!!! Je div, že to vůbec přežili. Ale tenkrát se zřejmě zázraky děly denně. Jen se trochu vylízala, domákl se král Herodes, že se mu narodila konkurence a tak nechal pro jistotu zabít všecky malinký chlapečky široko daleko. Naštěstí Marie a Josef byli včas varování - opět andělem (kdepak teď asi všichni ti andělé dneska jsou, občas by byli setsakra zapotřebí) - a podařilo se jim pod rouškou noci uprchnout do Egypta a dítě zachránit. No a tak to šlo pořád....když už to vypadalo, že chlapec dorostl a bude konečně klid - tak se jí synáček začal toulat  a hlásat novou víru (no, to by mu hladce neprošlo ani dneska, natož tenkrát). A chudák máma se nakonec musela dívat na to, jak jí její jediný dítě ukřižovali. Což tedy rozhodně nebyla lehká smrt. No - a dál už to všichni známe.

     Původně bylo uctívání Panny Marie spojeno s uctíváním Krista, ale od čtvrtého století se začíná vyvíjet tzv. Mariánský kult. K Panně Marii se s prosbami uchylují hlavně ženy - všech jazyků, národností, barev pleti - protože, kdo už jiný by je mohl pochopit. Se zázraky a zázračnými zjeveními panny Marie je spojeno mnoho míst na celém světě - například: Loreto, Czenstochowa, Montserrat, Lurdy, Guadeloupe, Medžugorie, Fatima, Svatá Hora u Příbrami.... po celém světě je takových míst mnoho a mnohde se stále ještě dějí zázraky.

     Slavných Marií je tolik - že by to vydalo na knihu. Tak se omezím jen na bytosti pohádkové - Rumcajsova Manka, Mařenka a Jeníček, co loupali perníček., Mášenka, co jí dvanáct měsíčků pomohlo natrhat v lednu jahody, Maruška, co milovala svého tatínka jako sůl, Hurvínkova kamarádka Mánička - a last, but not least Včelka Mája!)...dost! Už tak je tenhle článek mnohem delší, než jakýkoli jiný na toto téma. Ale, přiznejme si - Marie si to zaslouží. Takže popřejme všem krásné jmeniny  a oslavme svátek s nimi.

 

Pidřich

 

 

Komentáře (0)add feed
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]