O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

V CHALOUPCE U LESA IV. PDF Tisk E-mail
Středa, 05 září 2007

Do výbavy snad všech horalů patřily lyže. Naše půda skrývá ještě několik párů těchto lyží, jsou dřevěné, dlouhatánské a některé už mají modernější vázání na různé přezky. Ty úplně původní se pouze připevňovaly k botám řemínky. Na špičkách lyží jsou dírky - sloužily k tomu, aby se lyže do kopce mohly přivázat a táhnout za sebou.

 

 

 

     Jako hůlky pak sloužily dřevěné tyče dole s plnými kotouči. Lehké bambusové hůlky s vyplétaným kotoučem už byly hypermoderním výdobytkem.V zimě byly lyže hlavním dopravním prostředkem. Děti jezdily do školy dolů do městečka. S sebou, kromě školních potřeb, nosily i polínko do kamen, aby bylo ve škole čím zatopit.

 

 

.

     Co dělali horalé ve volném čase? Hlavně se, bohužel, pilo. V sobotu večer se horalé sešli v hospodě a tam se nalévalo. Kdo nepil panáky ze čtvrtlitru, byl považován za bačkoru. Trošku nešťastně tak své tvrdě vydělané peníze rozpouštěli v alkoholu. V neděli se pak chodilo do kostela, ale to asi hlavně ženy. Ženičky v černém. Ostatně, pokud si tatínek pamatuje na oblečení předválečných horalů, bývalo převážně černé. Boty si prý dokonce dříve šili sami, případně dlabali dřeváky, později si je nejspíše už kupovali u ševce.

 

      Velká byla jejich solidarita. Ne zcela řídkým jevem byly v horách požáry. Dřevěné roubenky hořely snadno, stačil blesk, neopatrná manipulace s ohněm a neštěstí bylo hotové. Proto mezi horaly panovala nepsaná dohoda. Vždy všichni pomáhali postiženým s hašením, zachraňováním majetku a pak následně s výstavbou nové chalupy. Jakási naturální vzájemná pojišťovna v praxi. Na zachraňování majetku pak všichni měli eminentní zájem a kromě věcí se tak třeba i vysazovaly dveře z pantů, prostě všechno, co se dalo odnést a uchránit před ničivými plameny, se také zachránilo. Za účelem hašení pak byly porůznu vybudované dřevěné nádrže na vodu. Vody je v horách sice dost, ale teče jen v pramíncích, na hašení požárů by to nestačilo. Dnes tyto vodní rezervoáry už neexistují.

 

 

 

 

            Éra těchto horalů v Krkonoších skončila s rokem 1947... S sebou si směli vzít 50 kg na osobu a byli odsunuti. Řada z nich nemusela odejít, neměli s nacisty nic společného, ale zůstali by tu zcela sami, bez rodin, v cizí zemi, a tak šli také. Tím skončila jedna epocha dějin Krkonoš, od té doby se tam jezdí už jen za sportem, rekreací, turistikou, chalupařením. Dnes si už asi nikdo neumí představit, jak drsný, těžký  byl tehdejší život tady, uprostřed krásné, ale chudé přírody v sevření hor s létem tak kratičkým a o to delší zimou.

 

            Ale hory nezůstaly opuštěné. Prázdných chalup se ujali čeští milovníci hor. A o tom, jak se k jejich řadám přidala i naše rodina, zase příště.

 

Valerie

 

 

Komentáře (4)add feed
nekteri na nich lyzuji dodnes :-) : remcalek
září 06, 2007 08:03
nejak to urizlo kus adresy : remcalek
září 06, 2007 08:04
nojo :-( : remcalek
chyba neni na mem prijimaci, ale na vysilaci kamarada dokumentaristy. to jsou ty jeho prasarnicky v pojmenovavani souboru s mezerami a velkymi pismeny. IE to nezkousne

na predchozi odkaz neklikat, ale zkopirovat a pak vlozit do noveho okna/zalozky
září 06, 2007 08:08
no, tak sem zkusim dát taky neco... :-))) : d@niela

Trebas se to povede - tohle by mela byt rodinka z te doby, z toho mista :-)

září 06, 2007 09:06
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]