O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Související články

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

PARDUBIČTÍ POTKANI PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 30 srpen 2007

Zhruba před měsícem byla v televizi poměrně otřesná reportáž z centra Pardubic, kde se v ulici Mezi Mosty přemnožili potkani. Ve včerejších zprávách se o tom znovu mluvilo - prý město s hlodavci nic neudělalo a situace je pořád stejná. Potkani jsou úplně všude, beze strachu před lidmi se probíhají na chodnících, naopak se jich bojí lidé.

Hemžili se vesele... ve slepém ramenu Chrudimky, na trávníku ...

 

 

 

 

     Podle lékařů je život v tak těsném sousedství s potkany velmi nebezpečný. V ohrožení jsou hlavně malé děti. Potkani přenášejí totiž spoustu nebezpečných chorob: akutní průjmová onemocnění, salmonelozy, kamilobakteriozy, tzv. zaječí nemoc-tularemii a snad by se dala připomenout i leptospiroza, která postihuje játra a ledviny..

 

 

 

 

POTKAN a co o něm víme:

 

 

     Je obecně větší než krysa, kterou víceméně zcela nahradil; žije raději někde při zemi a vlhko mu nevadí. Slabší a méně přizpůsobivé krysy neměly proti záplavě těchto všestranně nadaných hlodavců šanci. Jsou velmi inteligentní. Mají zvláštní skupinu, ochutnavače, coži jsou většinou mladí samci. Ti mají za úkol ochutnávat nově nalezené jídlo.

 

     Skupina je poté sleduje a pokud přežijí, nažerou se i ostatní. Je to přirozená reakce na pronásledování.

 

     Stejně jako postupná imunita ochutnávačů a posléze i celé skupiny na často používané jedy... Potkani se stávají imunní i na dlouhodobé jedy jako například antikoagulanty (zabraňují srážení krve) a na ultrazvuky. Také jako jediní přežili výbuch atomové bomby.

 

     Potkan dosahuje hmotnosti průměrně 400-600g, v dobrých podmínkách až do 900g. Samci jsou robustnější, samice bývají až o 1/3 menší. Délka těla bývá v rozmezí 160 - 270 mm.

 

     Samičky mívají pářící období několikrát do měsíce. Jejich březost trvá 21 až 23 dní, mají až dvacet mláďat, která jsou plně samostatná přibližně po měsíci. Potkan je pohlavně dospělý po 1,5 až 2 měsících...

 

 


   

 

     Místní se bojí dokonce otvírat i plastové kontejnery. Už jim - pochopitelně - pomalu dochází trpělivost. Magistrát obyvatelům ulice znova slíbil, že potkani zmizí do dvou týdnů. Zmizí tedy? Poslechnou?

Tongue out

 

d@niela

 

 

 

 

 

Komentáře (8)add feed
Prý by na Zemi : wendy
po 3. světové válce mohli zbýt jen krysy, potkani, a nějaký ten hmyz. Krásná představa.
Jen nevím, co s těmi hlodavci budou pardubáci dělat. S těmi ochutnávači to je notoricky známá věc, to oni nevědí ? Mohou buďto zavolat krysaře s píšťalkou, nebo hned vymyslet něco jinšího než pohazování návnad.
srpen 31, 2007 10:27
četla jsem plno stránek o chovu potkánků... : d@niela
Prý to jsou opravdu převelice chytré potvůrky. No, tak jsem zvědavá, kolikrát se to tam bude znovu natáčet... a kdo vyhraje. Zatím to vypadá ve prospěch těch myšiček smilies/smiley.gif
srpen 31, 2007 10:48
spíš si myslím, že se naopak rozlezou dál. : dess
smilies/grin.gif vypadá to na dost problém.
září 01, 2007 12:57
já si myslím, že se dají jejich stavy snížit. : Kráťa
Jenže, to by je lidi nesměli krmit. Jednoduchou ukázkou jsou třeba kontejnery 1.100 litrů. Po hladké stěně potkan až k víku nevyleze. Proto mu lidi vytvořili dveře přímo na dně kontejneru. Nepůjdu tu díru měřit, ale má průměr asi sedm centimetrů (odhaduji). Má sloužit k odvodnění, ale není v ní žádní mřížka. Proto bylo na záběrech některé z televizí vidět, jak tamtudy lezou dovnitř. Už jenom úpravou kontejnerů by se dala jejich populace snížit. A deratizací. Jenže ta musí být opravdu celoplošná a ne že město ji udělá ve svých domech a ve svých kanálech a ostatní majitelé se na to vykašlou. Takže právě tady má město dokázat, že dokáže donutit ostatní, aby respektovali jeho rozhodnutí.
U nás ve městě se dělá celoplošná deratizace každé dva až tři roky a myslím, že i díky tomu s hlodavci nemáme problém.
září 01, 2007 20:29
uvidíme - taky jsem zvědavá, jak to bude pokračovat. : kiwi
smilies/grin.gif
září 03, 2007 15:37
Potkani sú úžasní : Kofola
Sama mám doma päť laboratórnych potkaníkov, samčekov, a máme aj oficiálnu chovateľskú stanicu (www.squeek-rat.info je naša stránka, kde je množstvo informácií o chove, zoológii, chorobách, liekoch, je tam potkanie fórum a fotogaléria). Divokí potkaníci sú však kapitola sama o sebe. Je ich minimálne toľko, čo obyvateľov v meste a keď sa premnožia, môžu byť naozaj vážnym problémom.
Sú to inteligentné, učenlivé, prefíkané ... slovom úchvatné zvieratká. Ale len ak sú krotké, zvyknuté na človeka, držané v čistom a keď sa o nich človek naozaj stará a tak.

říjen 17, 2007 15:14
kouše : maty
Můj potkan mě v tomto týdnu několikrát pokousal.Toto agresivní chování jsem u něj nikdy v životě nedělal.furt si sním hraju.mám teď pokousanou a podrápanou ruku.prosím poomoctemi s tím . smilies/grin.gif
listopad 23, 2008 10:18
@maty : krysař
zab ho hajzla smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif
červen 30, 2009 03:49
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy
 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]