O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 20 PDF Tisk E-mail
Středa, 27 březen 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 20
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6

 

 

 

 

 

 

23.3.1910 – narodil se Akira Kurosawa, japonský režisér, jehož Sedm samurajů opsalo do slova a do písmene Sedm statečných včetně závěrečné repliky.

 

 

 

 

 

24.3.1913 – na Hod Boží velikonoční zemřeli Bohumil Hanč a Václav Vrbata, čeští lyžaři.

 

Na startu 8. ročníku „Mezinárodního lyžeckého závodu distančního na padesát kilometrů o věčně putovní cenu Českého zemského svazu“ u Labské boudy podupává devět turistů a šest borců, mezi nimi sedmadvacetiletý zedník a tkadlec Bohumil Hanč.

 

 

 

 

 

Je 7 hodin ráno a pěkných 8°C a všichni závodníci vyrážejí na trať jen v košilích, bez čepic a rukavic. Jenže o tři hodiny později chumelí a fouká jako o život.

 

Chrt Hanč už dávno nechal své soupeře za sebou a netuší, že je na trati sám, protože ostatní postupně závod vzdali. Cestou potkává kamaráda Vrbatu, který mu půjčuje svůj kabát a čepici.

 

Mezitím se Hanče vydávají hledat i ostatní závodníci. Najde ho Emerich Rath, na Zlatém návrší, bezvládného, ale ještě živého. Pokouší se ho dovléct na Labskou boudu, ale už taky nemůže. Tak ho posadí k tyči a zcela vyčerpán dojede pro pomoc. Společnými silami pak dostanou Hanče na Labskou boudu, ale oživit ho už nedokážou.

 

Vrbatu najdou až druhý den, jen kousek od místa, kde vyčerpáním padl Hanč.

 

 

 

Emerich Rath, který se při záchranné akci stal málem třetí obětí závodu, Jára Cimrman českého sportu, olympijský reprezentant, uznávaný tramp, který za války ukrýval německého Žida a zachránil ho před transportem, byl po roce 1948 obviněn z propagace amerikanismu a západního stylu života.

 

Přišel o svůj obchod se sportovním a trampským vybavením a musel na rok do pracovního tábora.

 

Můra Kosmasová

 

 

Komentáře (4)add feed
Synove hor : mia I
tak se jmenuje pametnicky film , ve kterem je vykreslen osud Hance a Vrbaty. Postavu Emericha Ratha jsem zminovala v Prazkych toulkach, v Praze ul. Na Prikope je po nem pojmenovana pasaz.
březen 28, 2013 13:02
. : toulavej
Většinou bývá originál lepší, ale v případě Sedmi statečných dávám tomuhle remaku jednoznačně přednost, je to můj oblíbený film a vedle filmu V pravé poledne, Tenkrát na Západě, Hombre a Tanec s vlky ho můžu vidět každej měsíc :-) Prostě klasika.
březen 28, 2013 15:54
. : toulavej
To jsem si věru nemyslel, že byli komunisté takoví oškliví při budování vyspělé lidově DEMOKRATICKÉ společnosti, že jim vadil západní styl života, který jim přece nemohl vůbec konkurovat v porovnání s jejich budovatelskými úspěchy . . . nebo ano :-)
březen 28, 2013 16:02
viděla jsem oba filmy, : mura1
7 samurajů jednou, 7 statečných vícekrát a přiznávám, že steva mcqueena shledávám přitažlivějším :-)
březen 28, 2013 22:16
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]