O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 20 PDF Tisk E-mail
Středa, 27 březen 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 20
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6

 

 

 

 

 

 

19.3.1818 – narodil se David Livingstone, skotský lékař, misionář a cestovatel, profesionální hledač pramenů.

 

 

 

 

 

Původně se chystal vypravit se jako misionář do Číny, ale kvůli tamější opiové válce musel změnit cíl a v prosinci 1840 vyplul do jižní Afriky, která se mu stala už napořád životní vášní.

 

Na svých misijních cestách prozkoumal řadu Evropanům neznámých oblastí. Přešel poušť Kalahari navzdory tvrzení domorodců, že bílý muž poušť nikdy překonat nemůže.

 

 

 

 

 

Na řece Zambezi objevil velkolepé vodopády, které pojmenoval na počest britské královny Viktorie. Byl prvním člověkem, který přešel Afriku napříč v její jižní části. Hledal prameny Nilu a objevil jezero Tanganika.

 

Našel pramen Konga. Při svých toulkách Afrikou se tak trochu zapomněl, takže byl v Evropě prohlášen za nezvěstného, i uspořádali záchrannou expedici. Ta ho skutečně nalezla.

 

 

„Dr. Livingstone, I presume?“, zeptal se Henry Morton Stanley bělošského chlápka, kterého našel v osadě Ujiji na břehu jezera Tanganika. „Yes“, odpověděl pohřešovaný. „I feel thankful that I am here to welcome you.“

 

Kterýžto rozhovor je navždy zvěčněn v Encyclopædii Britannice a Oxfordském slovníku.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]