O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO – 19 PDF Tisk E-mail
Úterý, 19 březen 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO – 19
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7

 

 

 

 

 

 

 

 

12.3. 1838 – narodil se William Henry Perkin, anglický chemik, který chtěl vytvořit umělý chinin a místo toho vynalezl první syntetickou barvu.

 

  

Míchal látku získávanou z černouhelného dehtu, přírodnímu chininu z chemického hlediska podobnou, s kyselinou sírovou a dvojchromanem draselným.

 

Vyšla mu jakási červenohnědá hmota, akorát že s chininem neměla nic společného. Když však jednou místo allyltoluidinu použil ještě ne čistý anilin, bezbarvou olejovitou kapalinou rovněž získávanou z černouhelného dehtu, vznikl podivný černý kal.

Zvídavý hoch kal svařil s vodou a bohužel zase nezískal chinin, alébrž jakési nachové krystaly, které - jak Perkin poznal na své košili - dokázaly obarvit i hedvábí...

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Purpurová, barva králů, se doposud získávala velmi nákladně a obtížně ze sekretu žláz některých měkkýšů. Pro jedinou unci tohoto barviva na královský plášť bylo třeba desítek tisíc zvířátek.  

 

A tak 18ti letý britský student vystoupil ze zahradní kůlny do historie jako vynálezce první anilinové barvy - Perkinovy violeti.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]