O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 18 PDF Tisk E-mail
Pondělí, 11 březen 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 18
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6

 

 

 

 

 

 

3.3.1993 – zemřel Albert Bruce Sabin, americký vědec polského původu, který se zasloužil o vymýcení obávané dětské obrny.

 

     Dětská přenosná obrna – infekční virové onemocnění, které se šíří hlavně ústně-fekální cestou a jehož jediným přenašečem je člověk, provázela lidstvo od nepaměti. S příchodem průmyslové revoluce, kdy se lidí začali z vesnic ve velkém stěhovat do měst, se z ní stal opravdový strašák. Dokud se děti batolily po hospodářství, budovaly si přirozenou imunitu. Ve městech o tuto možnost přišly, za to získaly bonus v podobě vysoké koncentrace lidí, občas provázené nedostatečnou hygienou. A epidemie udeřily s pravidelností šicího stroje. 


 

 


     Na konci 19. století byla zjištěna infekční povaha onemocnění, o několik let později vídeňský patolog Karl Landsteiner indentifikoval zákeřného viníka - poliovirus.

 

       Účinné očkování ale hledali lékaři dlouho. Neúspěšných či jen částečně úspěšných pokusů bylo mnoho, až americký vědec polského původu Albert Bruce Sabin dokázal z oslabených živých virů obrny vyrobit vakcínu, která zajišťovala stoprocentní imunitu.

 

       V roce 1958 Československo zavedlo její výrobu a na jaře roku 1960 byla během tří dnů v celé republice podána třem a půl milionu dětí od dvou měsíců do čtyř let.

 

       A dětská obrna odešla na smetiště dějin.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.3.1678 – narodil se Antonio Lucio Vivaldi, italský barokní hudební skladatel. Syn benátského holiče, vystudoval na kněze, ale pro astma musel z kněžské dráhy odstoupit. Vono se blbě káže, když se jeden dusí.

 

      Pak se stal houslovým mistrem v Pio Ospedale della Pietà, jednom z benátských sirotčinců, které byly provozovány z veřejných prostředků.

 

     Chlapci se vyučili řemeslům a opouštěli sirotčinec v 15 letech. Dívky byly vedeny k domácím pracím, získávaly hudební vzdělání a ty nejtalentovanější se stávaly členkami Ospedalského sboru a orchestru.

 

 

 

 

 

x x x

 

Mám slabost pro housle a dlouhovlasý chlapy,
tak uznáte, že tohle jsem si nemohla odpustit :-)

 

   

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]