O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 17 PDF Tisk E-mail
Pondělí, 04 březen 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 17
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7

 

 

 

 

 

 

2.3.1912 – zemřel Vilém Mrštík, český spisovatel.

 

     Autor Pohádky máje a spoluautor populární travičky Maryši na stará kolena propadl melancholii a stihomamu. Potrpěl si na lolitky a všeobecně se to o něm vědělo.

 

 

     Když jednou viděl svátečně oblečeného souseda, kterák vychází z domu, vsugeroval si, že ho jde udat kvůli dívčině, co mu pomáhala ve včelíně, a podřízl si skalpelem hrdlo. 

 

 

 

 

2.3.1927 – zemřel Jan Kašpar, český inženýr a průkopník české aviatiky.

 

     Po studiích nejprve pracoval u Laurina a Klementa, pak se vrátil do rodných Pardubic a začal si stavět letadlo. Uprostřed práce ho dostihla zpráva, že Francouz Louis Blériot přeletel La Manche. Kašpar nicméně letadlo dostavěl, ale nelétalo. Tak si koupil stroj Blériot XI, který vybavil vlastním motorem.

 

 

 

 

 

      A na jaře 1910 konečně vzlétl. Vlastně spíše skočil. Cvik ale dělá mistra a za krátko uletěl i 2 kilometry. Rok po té doletěl z Pardubic až do Prahy.

 

„Podél železniční tratě blížil se letoun od Pardubic ku Praze. Nad Prahou jej obklopila mlha, ale řídě se stříbrnou stužkou Vltavy, zamířil pilot bez váhání k chuchelskému závodišti a přistál. Nejdelší přespolní let v Rakousku-Uhersku šťastně končí, pilot si převléká slavnostní oblek a odjíždí do Prahy na svatbu svého přítele.“

 

     2. březen je zřejmě den s negativní energií, protože 15 let po smrti Viléma Mrštíka taktéž první český letec končí svůj život sebevraždou. Letadlo, s kterým překonal 121 km mezi Pardubicemi a Prahou za 92 minut ve výšce asi 800 m, věnoval Národnímu technickému muzeu, kde je vystaveno dodnes.

 

 

Můra Kosmasová

 

 

 

Komentáře (4)add feed
skvely Muro : romanB odjinud
facebookova mladez smilies/cheesy.gif .. a i jinak davam lajk smilies/smiley.gif
březen 05, 2013 11:01
Rosenauer : mia I
pokud zamirite v lete na Lipno ci Sumavu doporucuji muzeum Schwarz. plaveb. kanalu ve Chvalsinach okr. Cesky Krumlov . Stoji za podivani.
březen 05, 2013 11:12
... : deeres
Moje první džíny byly štrausky, od Steinbecka mám nejraději Na východ od ráje,překvapením pro mne je informace o Vilému Mrštíkovi. Já to znám takhle a ve skutečnosti on byl na holčičky:
na možnost rodinného života Braunerová rezignovala až po krachu připravovaného manželství s Vilémem Mrštíkem. Podobná historie – veliký zájem, obapolné nadšení. Spolupráce a společná snaha zachránit starou a asanací ohroženou Prahu. Společná práce nad k úspěchu přepisovanou Pohádkou máje, přičemž Braunerová vytvořila také ilustrace a knihu upravila. Její úprava se stala mezníkem ve vývoji knižních úprav. Pak příprava na manželství. Těsně před jeho uzavřením, ve chvíli, kdy se Zd. Braunerová již chystala ke stěhování na Moravu, Mrštík zasnoubení zrušil.Údajně pro pocit nadřazenosti Zd. Braunerové.

A blíží se třináctá hodina a mne chytá Pavlovův reflex, protože to je doba oběda. smilies/grin.gif
březen 05, 2013 12:57
Muro : Mikin
ja mam pocit, ze Shel Silverstein napsal "chlapce Zuzanku" celeho, vcetne hudby. On byl vubec neobycejne vsestranny umelec. Karikaturista, basnik, autor knizek pro deti i hudebni skladatel. Slozil treba i "The cover of the Rolling Stones" pro skupinu Dr.Hook.
březen 05, 2013 14:46
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]