O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO – 15 PDF Tisk E-mail
Středa, 20 únor 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO – 15
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5

 

 

 

 

 

 

18.2.1745 – narodil se Alessandro Guiseppe Antonio Anastasio Volta, italský fyzik.

 

 

 

 

      Do sedmi let nemluvil, pravděpodobně nebyl důvod k žádným stížnostem :-)

 

      Objevil souvislost mezi elektřinou a magnetismem, dále že se vzduch skládá ze dvou plynů a aby vyvrátil Galvaniho teorii o živočišné elektřině založené na pokusu s žabíma nožkama, sestavil první baterku.

 

      Vytvořil špíz z měděných a zinkových plátků proložených kůží namočenou v kyselině a vysloužil si tak záznam na tabuli cti zvané Soustava SI.

 

 

 

 

 

 

18.2.1279 – uvěznil správce Českého království markrabě Ota Braniborský vdovu po Přemyslu Otakaru II. královnu Kunhutu a jejího sedmiletého synka Václava na hradě Bezdězi.

 

 

      Když padl Přemysl Otakar II. na Moravském poli, čeští páni si zamnuli ručky, neboť nejen, že neměli silného krále, neměli žádného krále.

 

      Když kocour není doma, myši mají pré. Ovšem české myši měly takové pré, až z toho vypuklo plundrování a krveprolévání. Vítkovci vypálili Zlatou korunu, oblehli České Budějovice, Švamberkové vyrabovali Tachov.

 

      Královna vdova si zoufá, a proto požádá synovce svého mrtvého manžela, Otu Braniborského o pomoc.

 

      Ten neváhá a urychleně s družinou na tu pomoc přichvátá. Představuje si ji ovšem poněkud svérázně. Pod braniborskou taktovkou se plundrování zdvojnásobilo a získalo organizovanou podobu.

 

     A tak královna Kunhuta volá o pomoc znovu, tentokrát Rudolfa Habsburského, muže, co jí na tom Moravském poli zabil manžela. Rudolf to v Čechách tak trochu porovná, královnu uklidí i se synkem Václavem na Hradec u Opavy a ožení ho se svou dcerou Gutou.

 

 

 

 

      Přemysl Otakar se musí v hrobě obracet :-) A závěrem Rudolf jmenuje Otu Braniborského Václavovým poručníkem, páč budoucímu králi je teprvá sedm...

 

      A Ota Braniborský, asi aby se mu mladý král nikde se netoulal a mezi lidmi nezkazil, nechal ho i s maminkou internovat v uprostřed severočeských vlhkých lesů na hradě Bezdězi.

 

 

 

 

 

 

     Maminka to tam dlouho nevydržela, nechala malého Václavíčka napospas osudu a zdrhla. Václava pak převezli do Branibor, lepší péče se mu tam nicméně nedostalo. Pět let „vlády“ Braniborů v Čechách skončilo hladomorem.

 

     Situace byla natolik zoufalá, že čeští páni na chvíli zapomněli na vzájemné rozmíšky a plundrování a shodli se na tom, že mít nějakého krále by nebylo od věci. A tak Václava z Branibor vyplatili za 35 000 hřiven stříbra.

 

      Václav byl po tatínkovi ctižádostivý, ale místo mečem, rovnal si cestu před sebou diplomacií a stříbrem. Zavedl pražské groše, nejslavnější středoevropské mince, přivedl zemi k prosperitě, stal se králem polským a držel šlechtu na uzdě.

 

      A to všechno za krátkých 15 let své vlády. Trudné dětství se na něm podepsalo, byl tak trochu psychopat, bál se kočičího mňoukání a bouřek a umřel na tuberkulózu ve věku 35 let.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]