O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO – 15 PDF Tisk E-mail
Středa, 20 únor 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO – 15
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5

 

 

 

 

 

 

17.2.1909 – zemřel v rezervaci u Fort Sillu v Oklahomě Geronimo, indiánským jménem Goyathlay – „Ten, který zívá“, nesmiřitelný náčelník Apačů.

 

     Apačové přišli do Arizony a Nového Mexika až z dalekého severu, od Hudsonova zálivu. Jméno Apač znamená v jazyce mírumilovnějších Indiánů, které přistěhovalci v nové domovině tak trochu uzurpovali, „nepřítel.“ Toto pojmenování pak přejali Španělé, sami Apačové se nazývají Diné – lidé.

 

      Léta putování nasměrovala způsob jejich života. Živili se lovem, sběrem divoce rostoucích plodin a tím, co uloupili či vyměnili u sousedních usedlých a hospodařících Indiánů. Byli velkými znalci přírody a krajiny a uměli se v ní výborně pohybovat. A tak se z přivandrovalců stali pány Arizony, Nového Mexika, velké části Texasu a severního Mexika, území velkého jako třetina Evropy.

 

      Pak přišel bílý muž a kupodivu nepřevzal kulturu a zvyky místních obyvatel, jak tak často rádi skloňujeme ve spojení s našimi novodobými přistěhovalci. Někde uspěl obchodem, někde lstí, někde silou a někde ohnivou vodou. Apačové, tedy některé z jejich kmenů, byli s bělochy na válečné stezce více jak 200 let. Poslední bojůvky probíhaly ještě ve 30. letech 20. století :-)

 

      Geronimova nesmiřitelnost vypukla ve chvíli, kdy se vrátil s ostatními muži z trhu v Chihuahuvě a našli v táboře zkázu a zmar. Nad tělem své mrtvé ženy a synů přísahal, že se bude bělochům až do své smrti mstít. A co slíbil, to splnil...

 

 

 

 

 

 

 

      Na válečné stezce spolu s nepočetnou družinou „Nesmiřitelných“ vytrval i tehdy, když ostatní apačští náčelníci svá válečná tažení zastavili, i tehdy, když se ostatní apačské skupiny usadily a začaly obdělávat půdu.

 

      Roky honily tisíce vojáků hrstku apačských bojovníků, jejichž ztráty se počítaly v jednotkách, zatímco ty bělošské ve stovkách. Nekonečná honička ale nakonec unavila i Geronima a jeho družinu a Indiáni se vzdali.

 

 

 

 

 

     28 let je pak drželi jako zajatce nejprve na Floridě, pak v pevnosti Fort Sill v Oklahomě, než je znovu propustili na svobodu. Náčelník Geronimo se toho už nedožil, zemřel ve věku 91 let.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]