O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 14 PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 14 únor 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 14
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6

 

 

  

 

 

 

 

 

16.2.1937 – byl patentován nylon, umělé vlákno z uhlí, vzduchu a vody.

 

     Americký chemik Walace Hume Carrothers, který pracoval v laboratořích DuPont, dostal za úkol vytvořit nový syntetický materiál na štětiny pro kartáče. Nejdřív mu vyšel neoprén.

 

     S tím se moc kartáčovat nedalo, tak vynalézal dál.

 

 

 

 

A na podruhé se mu povedl nylon. Jako štětiny na kartáče dobrý.

 

 

Ale punčochy, milé dámy, punčochy! Prvních 5 milionů nylonových punčoch bylo v květnu 1940 rozprodáno během několika hodin.

 

      Nylonova bratříčka silona vymyslel za druhé světové války v laboratořích firmy Baťa ve Zlíně profesor Otto Wichterle.

 

 

Můra Černá kronika

 

 

 

 

Komentáře (12)add feed
Vzpomínám, že : d@niela
moje sedmileté škvrně si už v r. 1987 blaženě dopisovalo pomocí BBS na svém prvním počítači.
únor 15, 2013 01:14
jj Liane : romanB odjinud
jestli mi pamet slouzi smilies/smiley.gif
únor 15, 2013 07:40
... : deeres
Jako malá holka jsem hltala povídky od Otakara Batličky, vždycky jsem škemrala na kamarádce, která měla svázaná salátová vydání časopisu s jeho povídkami, aby mně je půjčila. V době, kdy byl pro odbojovou činnost deportován do lágru, byl O.B. zaměstnancem Elektrických dopravních podniků v Praze 7, vedle dnešního metra C Vltavská. V hale jejich bývalého sídla byla velká pamětní deska všech jejich zaměstnanců, kteří zemřeli během 2.sv.války v koncentračních táborech.Jestli je tam deska dodnes, netuším. Ale symbolická vzpomínka na O.B. je na rodinném hrobě Batličkových na Vinohradském hřbitově. A svoji ulici má u metra C Ládví.
S internetem mám zpoždění, s počítači jsem přišla do styku poměrně brzy, dokonce ještě v dřevních dobách děrných štítků a sálových počítačů. Ale internet na mne z PC juknul až někdy v roce 1990.

únor 15, 2013 09:35
Můro, : Ivča
moc se mi líbí tvůj styl psaní.
únor 15, 2013 09:52
... : bb2
Soukromě internet až od 1998.
Děrné štítky jsem taky ještě zažila, v jednom podniku, ačkoli měli už nový počítač, jeden, stál v kanceláři šéfa, s přehozenou dečkou, aby se na něj moc neprášilo. Na dotaz, kdy bude zprovozněn, se asi půl roku dávala jedna odpověď - někdy příští rok, možná.
únor 15, 2013 11:19
děrný štítky : mura1
tak nějak kolem 1987 plus mínus probíhala výuka programování na stavební fakultě čvut následovně: člověk si v ruce na papír napsal program, pak se odebral do děrovny, tam to naděroval včetně vstupních dat, svázal gumičkou, odnesl do sklepa, kde počítač zabíral skoro celé patro :-) , štítky vložil do přihrádky a druhý den si do téže přihrádky došel pro sjetiny. rozbalil několik metrů papíru, na konci si přečetl "error" a vydusal o 3 patra výš do děrovny, opravil chybu, vyhodil blbý štítky, zasunul nový, svázal gumičkou...

jinak štítky sloužily jako výborná záložka do knihy.

únor 15, 2013 11:45
mura1 : mamča
Když se rušily sálové počítače, tak se celé krabice štítků vyhazovaly do sběru. Schovala jsem si krabici děrných štítků na památku. Teď už překážely, tak je používáme na poznámky.
Taky pamatuju dřevní doby pořizování. Na program jsme měli barevně odlišené formuláře na COBOL, FORTRAN, KOMPASS...každý to tam nadrásal a odnesl do děrovny. Z děrovny na sál a těm kolečkům oprav jsme říkali ladění.
Jó, byla to hezká doba mládí.
únor 15, 2013 11:52
mura1 : Milene
To jsi mně připomněla vzpomínku na moje studium. Z programování byl zápočet a protože se mi nevedlo napsat program bez chybky, tak jsem se se šikovným spolužákem dohodla. Napsal ho dobře, za pivo. smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif smilies/grin.gif A byl zápočet. Já jsem zase hezky psala, tak jsem kamarádům popisovala projekty. Dělba práce musela být.
únor 15, 2013 12:45
Milene : mamča
Já jsem ještě na SŠ ráda rýsovala na pauzák, takže jsem klidně udělala rys pro půl třídy. Až si to jednou náš třídní prohlédl proti světlu smilies/cheesy.gif a pak už jsme museli odevzdávat i podklad.
Prográmky "na zápočet" jsem dělala kamarádům za čokoládu... smilies/wink.gif
únor 15, 2013 13:34
Jo, můro, : Krakonoš
zažil jsem to děrování na stavárně - jeho poslední rok. Následoval zcela zásadní pokrok - 5,25" diskety, který se strkaly do mechaniky zabudovaný do dveří v tom sklepě (jestli si to dobře pamatuju). Svoji diplomku už jsem dělal, stejně jako ročníkovou práci ve 4. járu, komplet na počítači. Výkresy jsem tiskl na plotru na zdarma vyžebraný plakáty Heidi Janků (mám pocit, že v divadle na Vinohradech mi je dali, papír do plotru byl drahej a blbě se sháněl) - měly krásnej křídovej bílej rub, plotr tehdy měl v zásobníku klasický rýsovací pera a na tu křídu kreslil jedna báseň. Při vobhajobách jsem manipulací s Heidi budil dost veselí smilies/wink.gif. Ale ve stejný době jsem si v soukromý firmě Novák a partner (dělali mimochodem statiku Tančícího domu, škoda, že pro mě po škole neměli místo) vydělával na studia kreslením výztuže panelů - na prkně a perama na pauzáku. V devadesátýmpátým, to už jsem měl dostudováno, jsem chodil na internet na rektorát v Sinkuleho ulici a tam jsem si přes ten zeleně svítící monitor psal se svou v USA studující přítelkou. Jenom přihlásit se do sítě bejval vobčas docela porod. Navíc kvůli časovýmu posunu nebylo možný najít vhodnou hodinu, kdy bysme se skutečně potkali, takže jsem něco napsal a druhej den si šel přečíst vodpověď. smilies/wink.gif Vůbec by mě tenkrát nenapadlo, jaký to bude mít za pár let možnosti.
únor 16, 2013 02:58
Internet jsem pracovně využívala od roku 1995, doma máme od 2001... : Myška
Všechno, co dnes umím na počítači, jsem se naučila sama, či s pomocí kolegů. A práce na jednom informačním systému mne živí už osm let...
únor 16, 2013 15:52
To je zajímavé : wendy
co lidí používalo děrné štítky jaksi druhosledově - byly praktický, což ? no vlastně zajímavé - spíše logické...
Na datu odkdy používáme net jsme se neshodli, ale už to bude sakra dlouho. Ono to utíká...

Myško ono to je i pro mě lepší, takhle se učit. A bavilo mě to, byla to novinka. V práci jsem vypracovávala a vytiskávala jakési manuály, vzory pro vyhotovování jednotlivých rozhodnutí. Co mi to dalo práce a za pár dní už to bylo automatické konání - tak to má byt.
smilies/cheesy.gif smilies/cool.gif
únor 17, 2013 19:40
Napsat nový komentář

Pro komentování je potřeba, abyste byli přihlášeni. Pokud nemáte ještě svůj účet, prosím zaregistrujete se.


busy

 
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]