O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 14 PDF Tisk E-mail
Čtvrtek, 14 únor 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 14
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6

 

 

 

 

 

 

13.2.1758 – narodil se Josef Hardtmuth, rakouský architekt, vynálezce a průmyslník, zakladatel firmy Kooh-i-noor. Rodinné řemeslo – truhlařina – a láska k malování ho přivedly k vynálezu grafitové tužky.

 

 

 

 

     Když jsem bývala hodná a zasloužila jsem si, nadělil mi Ježíšek plechovou krabici s logem Kooh-i-nooru a sadou 24 pastelek uvnitř. Ježíš, to byla radost rovnat si je podle čísel a barev :-) A na půdě mám schovanou krabici plnou tuh a tužek v široké škále tvrdosti (a také gum, versatilek, tuší a redisper…) po prastrýci písmomalíři.

 

     Po prastrýci písmomalíři mám též schovaný krasopisně napsaný a vymalovaný výuční list. Píše se na něm: „Protože léta v učení zdárně přestál, dáno mu za vyučenou.“

 

 

 

13.2.1942 – v koncentračním táboře Mauthausen zemřel Otakar Batlička, český radioamatér, světoběžník, spisovatel.

 

      Maminka mu umřela brzy, tatínek na něj neměl čas, a tak rostl jako dříví v lese. Fáma praví, že ve 14 letech utekl z domova, ale není to pravda, na cesty vyrazil až jako plnoletý. „Nemám kde spát, nemám co jíst, mám se výborně. Ota“, poslal nedostudovaný gymnazista pohlednici z Argentiny.

 

     Deset let se Batlička toulal po světě. Pracoval jako plavčík, kormidelník, radiotelegrafista na zaoceánských lodích, kovboj a zlatokop, řidič newyorského metra, obchodník se známkami v Londýně i jako policista v Šanghaji. (Jestli výčet všech jeho zaměstnání odpovídá realitě, je otázka, protože na Batličkově životopisu významně zapracoval fámotvůrce Petr Sadecký.

 

     Z marketingových důvodů vytvořil okolo Batličkova mládí obrovskou legendu, dodnes se nepodařilo úplně přesně odhalit, co z toho je mýtus a co pravda.)

 

      Z cest si světoběžník Ota přivezl znalost 8 světových jazyků včetně indiánského jazyka guaraní a nepřebernou zásobu příběhů. Po návratu do vlasti těžko hledal práci, neměl maturitu. Zkoušel různá zaměstnání, nabízel se tajné policii, pojišťoval psy, nakonec si otevřel vlastní soukromou školu boxu.

 

      V období nacistické okupace jako radiotelegrafista obstarával spojení s Londýnem.

 

     Byl výborný vypravěč. Příběhy, které na svých cestách zažil či vyslechl a volně převyprávěl, po tři roky vycházely týden co týden v časopise Mladý hlasatel.

 

     Jeho pamětní deska je umístěna v pražské Čiklově ulici na domě číslo 7, v nuselském údolí pod vyšehradskými šancemi.

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]