O kudlance se ví, že svého partnera po kopulaci sežere. Když o tom tak uvažuji, myslím, že – v jistých případech – by toto řešení nebylo nezajímavé...

Hubnutí s Kudlankou

Hubnuti

Význam jmen

Význam jmen

Soutěže

Soutěže

Setkání

Setkani

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

Anketa

VĚRNOST? PODLE MNE JE:
 

BYLO NEBYLO - 8 PDF Tisk E-mail
Neděle, 13 leden 2013
Přejít na obsah
BYLO NEBYLO - 8
Strana 2
Strana 3
Strana 4

Švédský stůl vybraných událostí, jak šly dějinami. Menu pro 14. leden:  církevní komuna, bratrské dělení, arcibiskup a kardinál, pojišťovák s kometou, lékař bez hranic, Tlachapoud, za lásku a za mír, výkladová příručka, knižní chobotnice.

 

 

 

 

 

 

993 – byl v Břevnově u Prahy vysvěcen první mužský klášter v Čechách, u pramenů potoka Brusnice v lese zvaném Šárka. Klášter založil biskup Vojtěch spolu s knížetem Boleslavem II. Pobožným, synem toho zlého Boleslava, co nám zabil hodného svatého Václava.

 

       Usadilo se v něm 12 mnichů benediktinů, které Vojtěch přivedl z Itálie.

 

 

      Vojtěch z rodu Slavníkovců byl velmi vzdělaný muž, patrně nejvzdělanější v zemi, a stal se druhým pražským biskupem. S knížetem i českými feudály tak střídavě vycházeli a nevycházeli, protože jim (trochu moc na jejich vkus) kafral do toho, jak se mají a nemají chovat. Otrávený Vojtěch několikrát demonstrativně opustil Čechy. Což mu zachránilo život, když Vršovci vtrhli na hrad Libici, aby za Přemyslovce udělali špinavou práci a definitivně vyřešili Slavníkovskou otázku. 

 

 

 

 

     Břevnovský klášter skoro srovnali se zemí husité, pak se přes něj přehnali ještě Švédové. Na začátku 18. století prošel mohutnou přestavbou a získal dnešní barokní podobu. Ač postavený v hlubokých lesích za Prahou, dneska tam dojedete tramvají č. 22. 

  
< Předch.   Další >
[CNW:Counter]